Problem z konfiguracją AP i AP Client

Mam internet dostarczany drogą radiową (karta radiowa w PC i antena za oknem). Internet jest obecnie tylko na tym jednym komputerze.

Chciałbym podzielić tenże internet, również drogą radiową na 3 komputery w obrębie mojego mieszkania (2 laptopy i jeden PC).

Zakupiłem już do tego celu dwa Access Pointy Edimax.

Wiem tyle że do jednego z nich muszę podłączyć antenę którą mam za oknem i ustawić go jako AP Client, a drugiego podłączyć skrętką do pierwszego i ustawić jako AP aby rozsiewał sygnał po mieszkaniu.

I tu zaczyna się mój problem ponieważ nie bardzo wiem jak mam skonfigurować obydwa urządzenia i komputery, chodzi mi głównie o adresy IP, bramy itd.

W chwili obecnej na komputerze który korzysta z internety posiadam adres IP przypisany ręcznie (192.168.1.105), maska 255.255.255.0, brama 192.168.1.1, i DNS-y z TPSA.

Wiem że administrator ma włączoną filtrację adresów IP, czyli w tym momencie mam do wykorzystania tylko ten jeden adres IP i chciałbym to wszystko skonfigurować bez ingerencji administratora sieci, poprostu podzielić pasmo które jest obecnie przypisane do mojego adresu IP.

Proszę o pomoc jakie adresy itp mam zastosować w Ap-kach i później w poszczególnych komputerach.

Kto ci doradził, żeby kupić dwa AccessPointy? Powinieneś kupić jeden AP który służy do odbierania sygnału internetu od operatora “zza okna”, a następnie ten AP podłączasz pod Router WiFi, który rozsyła sygnał internetu po mieszkaniu.

W tej sytuacji ja na twoim miejscu pozbyłbym się jednego AP i kupił router wifi.

Doradził mi tak znajomy administrator sieci.

Ale przecież drugi AP skonfigurowany jako Access Point równie dobrze może rozsyłać sygnał po mieszkaniu.

Czy jest to jakaś istotna różnica?

jeśli posiada możliwość maskowania adresów (NAT), to masz to co kolega nazwał routerem. jeśli nie umie tego robić, to każdy komputer będzie widoczny w sieci dostawcy osobno, z własnym IP.

jeśli jednak masz AP z NATem, to na nim ustawiasz 192.168.1.105 na WAN, na LAN IP z innej puli, np 192.168.0.1, komputerom w LAN IP z tej lokalnej puli, czyli 192.168.0.10, .11, .12 itd, maska 255.255.255.0 w całej sieci, brama domyślna to IP wewnętrznego interfejsu AP, czyli 192.168.0.1, dnsy takie jak do tej pory, czyli tepsiane.

na tym drugim accesspoincie ustawiasz tryb ap-client i bridge, żeby był prawie przezroczysty.

Dzięki bardzo mrooveq, wszystko ładnie śmiga. Mam jeszcze jedno pytanie, mój AP ustawiony jako client posiada takie tryby pracy: AP, Station Mode (AP Client Mode), Point-to-point, Point-to-multi point, WDS Bridge Mode (Repeater Mode).

Teraz jest ustawiony na Station mode czyli ap-client, a Ty pisałeś aby go ustawić jeszcze jako bridge aby był przezroczysty. Jak mogę to zrobić? Czy ktoryś z powyższych trybów zapewni mi ta “niewidoczność”?

nie dasz rady, miałbyś wypisany jeden z trybów jako Bridge. ale jeśli działa, to nie ma się czym przejmować.

Dzięki wielkie za pomoc.

Pozdrawiam