Problem z konfiguracją AP i AP Client


(Chmajbartek) #1

Mam internet dostarczany drogą radiową (karta radiowa w PC i antena za oknem). Internet jest obecnie tylko na tym jednym komputerze.

Chciałbym podzielić tenże internet, również drogą radiową na 3 komputery w obrębie mojego mieszkania (2 laptopy i jeden PC).

Zakupiłem już do tego celu dwa Access Pointy Edimax.

Wiem tyle że do jednego z nich muszę podłączyć antenę którą mam za oknem i ustawić go jako AP Client, a drugiego podłączyć skrętką do pierwszego i ustawić jako AP aby rozsiewał sygnał po mieszkaniu.

I tu zaczyna się mój problem ponieważ nie bardzo wiem jak mam skonfigurować obydwa urządzenia i komputery, chodzi mi głównie o adresy IP, bramy itd.

W chwili obecnej na komputerze który korzysta z internety posiadam adres IP przypisany ręcznie (192.168.1.105), maska 255.255.255.0, brama 192.168.1.1, i DNS-y z TPSA.

Wiem że administrator ma włączoną filtrację adresów IP, czyli w tym momencie mam do wykorzystania tylko ten jeden adres IP i chciałbym to wszystko skonfigurować bez ingerencji administratora sieci, poprostu podzielić pasmo które jest obecnie przypisane do mojego adresu IP.

Proszę o pomoc jakie adresy itp mam zastosować w Ap-kach i później w poszczególnych komputerach.


(Micoud81) #2

Kto ci doradził, żeby kupić dwa AccessPointy? Powinieneś kupić jeden AP który służy do odbierania sygnału internetu od operatora “zza okna”, a następnie ten AP podłączasz pod Router WiFi, który rozsyła sygnał internetu po mieszkaniu.

W tej sytuacji ja na twoim miejscu pozbyłbym się jednego AP i kupił router wifi.


(Chmajbartek) #3

Doradził mi tak znajomy administrator sieci.

Ale przecież drugi AP skonfigurowany jako Access Point równie dobrze może rozsyłać sygnał po mieszkaniu.

Czy jest to jakaś istotna różnica?


(Mrooveq) #4

jeśli posiada możliwość maskowania adresów (NAT), to masz to co kolega nazwał routerem. jeśli nie umie tego robić, to każdy komputer będzie widoczny w sieci dostawcy osobno, z własnym IP.

jeśli jednak masz AP z NATem, to na nim ustawiasz 192.168.1.105 na WAN, na LAN IP z innej puli, np 192.168.0.1, komputerom w LAN IP z tej lokalnej puli, czyli 192.168.0.10, .11, .12 itd, maska 255.255.255.0 w całej sieci, brama domyślna to IP wewnętrznego interfejsu AP, czyli 192.168.0.1, dnsy takie jak do tej pory, czyli tepsiane.

na tym drugim accesspoincie ustawiasz tryb ap-client i bridge, żeby był prawie przezroczysty.


(Chmajbartek) #5

Dzięki bardzo mrooveq, wszystko ładnie śmiga. Mam jeszcze jedno pytanie, mój AP ustawiony jako client posiada takie tryby pracy: AP, Station Mode (AP Client Mode), Point-to-point, Point-to-multi point, WDS Bridge Mode (Repeater Mode).

Teraz jest ustawiony na Station mode czyli ap-client, a Ty pisałeś aby go ustawić jeszcze jako bridge aby był przezroczysty. Jak mogę to zrobić? Czy ktoryś z powyższych trybów zapewni mi ta “niewidoczność”?


(Mrooveq) #6

nie dasz rady, miałbyś wypisany jeden z trybów jako Bridge. ale jeśli działa, to nie ma się czym przejmować.


(Chmajbartek) #7

Dzięki wielkie za pomoc.

Pozdrawiam