Problem z konfiguracja interfejsu sieciowego ubuntu

Witam,

Chciałbym skonfigurować interfejs sieciowy, lecz występuje błąd.

http://www.iv.pl/images/37665053852340530052.png, nie wiem, może zle coś robię… proszę o pomoc :slight_smile:

Operacje, które wymagają uprawnień administratora w systemie Ubuntu wykonujesz za pomocą sudo.

Na przykład sudo apt-get update

Wtedy system poprosi cię o hasło do konta, na którym aktualnie jesteś zalogowany i po jego podaniu uprawnienia adma dostaniesz na określony czas.

Ok, czyli co powinienem wpisać ,żeby skonfigurować interfejs sieciowy ?

Jak powinien wyglądać kod…

Jednorazowo uprawnienia administracyjne z *buntu uzyskasz poleceniem: sudo + komenda wlaściwa. Można się zalogować na konto root, albo tak:

sudo su

albo tak:

su root

i tutaj podajesz hasło root’a (nie użytkownika).

==========

Co do konfiguracji internetu, spróbuj może w trybie graficznym => network-manager (System => Administracja => Połączenia sieciowe /nie pamiętam dokładnie/ )

==========

EDIT_2

@Triniti888 » 06.07.2011 (Śr) 19:34

Zgadza się - nie wspomniałem, że przy su root trzeba najpierw “odblokować” konto root.

@up

Niestety hasło roota w systemie Ubuntu, nie wiem jak w jego pochodnych nie jest jawne, gdyż jest losowane przez system i system tego hasła nie podaje. Podczas instalacji systemu nie ma etapu, w którym podaje się hasło roota.

Aby zmienić hasło roota wpisujesz polecenie sudo passwd root i podajesz dwa razy nowe, to samo hasło i Enter. Od tej pory możesz się zalogować na konto root poprzez polecenie su z wcześniej podanym hasłem dla niego.

Ok, a jak potem powrócić do zwykłego admina ?, bo otrzymałem prawa roota i mam znaczek # a jak byłem na początku $ ja powrócić do tego stanu ?

Ok wiem wystarczy dać polecenie exit dziękuje za pomoc pozdrawiam :slight_smile:

Za pomocą exit.

Można dostać się na konto roota również poprzez “sudo su”, nie trzeba koniecznie zmieniać hasła.

Jak jesteś w konsoli zalogowany jako root, to aby się z niego wylogować po prostu wpisujesz exit.

Tak, już wiem jeszcze raz dzięki :slight_smile:

Cold_firer ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif