Problem z konfiguracją mutt w Debianie

Witam

Konfigurowałem wszystko wg. poradnika z forum Debiana czyli fetchmail, esmtp, procmail i mutt

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?t=603

Jednakże poczta nie pobiera się:

tzn. po uruchomieniu programu mutt nie mam w niej żadnych wiadomości

Poniżej przedstawię konfigurację w/w programów

fetchmail:

esmtp:

procmail:

MAILDIR=$HOME/Mail ##należy się upewnić że podany tu katalog istnieje w systemie

LOGFILE=$HOME/.procmaillog

LOGABSTRACT=no

#VERBOSE=on ##tryb gadatliwy

VERBOSE=off

FORMAIL=/usr/bin/formail

NL="

"

							##każda formuła zaczyna się od :0

							##nie należy wstawiać żadnych komentarzy w wierszach reguł

							##wiersze warunków zaczynają się *

							##wyra¿enia regularne s± naszymi przyjaciółmi

							##możemy stosować wiele następujących po sobie warunków

							##wszystko za * jest wysyłane prosto do polecenia egrep

							##w pierwszej linii za warunkami występuje akcja, w naszym przykładzie będzie to

							##nazwa skrzynki do której ma trafiać list


#wykryj duplikaty u¿ywaj±c programu formail

#:0 Whc: .msgid.lock

#| $FORMAIL -D 16384 .msgid.cache


#:0 a

#$MAILDIR/duplicates


#przyjaciele, których pocztê zawsze chêtnie przeczytamy

#:0

#* ^From:.*(craig\@hotmail|renee\@local.com)

#$MAILDIR/friends


#prymitywna filtracja spamu

#:0

#* ^Subject:.*(credit|cash|money|debt|sex|sale|loan)

#$MAILDIR/spam


#nie chcemy żadnych wiadomości html

#:0

#* ^Content-Type:.*html

#$MAILDIR/junk


#umieść listy w odpowiednich skrzynkach


:0

* ^From:.*debian.linux.pl

debian.linux.pl


:0

* ^From:.*@gmail.com

gmail.com


:0

* ^From:.*@e-academy.com

e-academy

############################################

# Ostatnia reguła: poczta, która ją spełnia #

# wędruje do domyślnej skrzynki pocztowej #

############################################

:0

* .*

Inbox


# Koniec pliku

Z góry dziękuję za pomoc

Czy masz na pewno skonfigurowane poprawnie fetchmail? Dla konta gmaila będzie to wyglądać następująco:

(polecam opcję keep).

Swoją drogą, mutt nie potrzebuje zewnętrznych programów do wysyłania i odbierania poczty (od niedawna samemu potrafi to robić).

Fetchmail poprawione, wiadomości jak nie było tak nie ma.

W programie mutt wyświetla mi się na dole informacja:

Więc jak poprawnie to wszystko zainstalować, jak widać korzystałem z poradnika ale jak zawsze mi coś nie działa

# touch /var/mail/rgabrysiak

Konfiguracja fetchmaila wygląda poprawnie. Z błędem pokazanym w pierwszym poście jeszcze się nie spotkałem (ale jak wpisałem w Google owy błąd, uzyskałem dużo wyników - szukałeś chociaż trochę na ten temat?).

Poradniki są pisane z reguły w taki sposób aby działały u jak największej liczby użytkowników. Nie powiedziano jednak, że u wszystkich dany sposób będzie działać.

Napisałem o wbudowanej funkcji umożliwiającej mutt’owi odbieranie i wysyłanie poczty. Możesz z tego skorzystać, aczkolwiek nie wiem czy integruje się to z procmailem (szczerze mówiąc za wiele tym się nie interesowałem, a powód jest prosty: jak na razie wszystko u mnie śmiga).

Masz konto na Gmailu - czy ustawiłeś w nim możliwość korzystania z pop3 i smtp?

Tak w Gmailu wszystko poprawnie ustawione, plik w /var/mail utworzony.

Nadal jednak nie mam żadnych wiadomości w programie mutt

Tak wrzuciłem w/w błąd w Google - rozwiązanie jednak nie znalazłem.

Zacznijmy może od tego czy jakiekolwiek wiadomości są pobierane… Wyślij sobie samemu parę razy maila i zobacz czy fetchmail ściągnie go poprawnie (poszukaj owych e-maili w odpowiednich katalogach (patrz: procmailrc)).

Więc tak wysłane wiadomości (tylko te ostatnie), udało się ściągnąć do pliku Gmail, w katalogu /home/user/Mail.

Wiadomości wcześniejszych nie udaje się pobrać. Mutt twierdzi nadal że żadnych wiadomości nie ma.

edit: “wcześniejsze” maile pobrałem za pomocą polecenia fetchmail -a

A czy stworzyłeś odpowiednie skrzynki w ~/.mutt/muttrc?

Plik /.muttrc

Pobrało się kilka maili do kat. gmail kilka do pliku debian.linux.pl - żadnego z nich nie ma w programie mutt.

Chyba coś nie tak z plikiem konfiguracyjnym podanym wyżej.

Ale poddaję się nie wiem co jest nie tak, i żeby nikt nie mówił podam stronki z których korzystam:

http://www.gentoo.org/doc/pl/guide-to-mutt.xml

http://www.ozarowski.pl/komp/muttng.php

Jeśli ktoś jest mi w stanie pomóc bardzo podziękuję

Chciałbym Cię prosić abyś pisał troszkę dokładniej - wpierw wspominasz, że mutt nie widzi e-maili, a teraz (jak rozumiem) stwierdzisz, iż nie widzi skrzynek… Jak z tym w końcu jest? (:

Spójrz na plik ~/.procmailrc:

A teraz muttrc:

Widzisz różnicę? Każesz sortować wiadomości w ~/Mail, a w Mutt ustawiasz, że folderem listów jest ~/mail. Popraw to.

Mniemam, że pisząc “=debian” chciałbyś stworzyć skrzynkę o nazwie debian, gdzie będą wrzucane wiadomości z debian.linux.pl. Z tego co wiem, może to nie zadziałać. Nazwy skrzynek w procmailrc i muttrc powinny być takie same (więc jeśli w procmailrc masz debian.linux.pl, to w konfiguracji mutt’a powinno być “=debian.linux.pl”).

Przepraszam za zamieszanie, wszystko już wyjaśniam.

Otóż maile pobierają się do wskazanych katalogów (debian.linux.p , gmail.com) a pozostałe do pliku INBOX.

Jednakże program mutt widzi tylko maile zawarte w pliku INBOX, reszty nie widzę

Skoro w procmailrc masz tak:

:0

* ^From:.*debian.linux.pl

debian.linux.pl


:0

* ^From:.*linux.pl

linux.pl


:0

* ^From:.*@gmail.com

gmail

To w muttrc powinieneś mieć:

mailboxes ! =INBOX =debian.linux.pl =gmail =linux.pl =Sent =Trash =Spam

Jesteś pewien, że do gmail.com? Regułka w procmailrc mówi co innego (iż powinno wrzucać do gmail, a nie do gmail.com).

Poza tym, czy poprawiłeś wskazany błąd dotyczący różnic w nazwach katalogu e-maili (~/mail ; ~/Mail)?

Tak wszystko już poprawione, regułki również, w programie mutt nie mam żadnych wiadomości pomimo iż są one we wspomnianych katalogach.

Mutt na dole wyświetla tylko informację:

A czy mutt w ogóle widzi nazwy skrzynek (tj. debian.linux.pl i gmail)? Czy tylko sama INBOX?

Nie widzi żadnych, ani Inbox ani pozostałych

Ech, coś kręcisz. Teraz napisałeś mi, że Mutt nie widzi żadnych skrzynek, a wcześniej:

Pokaż może mi screena z mutta (z listy skrzynek) oraz poprawione muttrc i procmailrc (zapodaj te pliki, ale bez komentarzy).

Proszę

.muttrc:

set attribution="Dnia %d, %n napisał:"

set charset="iso-8859-2" 

set folder="~/Mail"

set realname="user"	

set sendmail="/usr/bin/esmtp"

macro index G "!fetchmail -a -m 'procmail -d %T'\r"

macro pager G "!fetchmail -a -m 'procmail -d %T'\r"

auto_view text/html 



set sig_dashes=yes


set folder=~/Mail    

set spoolfile='/var/mail/user' 

set postponed=+Drafts


set trash=+Trash


set record=+Sent  


set header_cache=~/tmp/mutt-cache   

mailboxes ! =debian.linux.pl =e-academy =gmail.com =Sent =Trash =Spam =Inbox

.procmailrc:

MAILDIR=$HOME/Mail					

LOGFILE=$HOME/.procmaillog

LOGABSTRACT=no

VERBOSE=off

FORMAIL=/usr/bin/formail

NL="

"


:0

* ^From:.*debian.linux.pl

debian.linux.pl


:0

* ^From:.*@gmail.com

gmail.com


:0

* ^From:.*@e-academy.com

e-academy


:0

* .*

Inbox

I screen z mutt

imgzq6.th.jpg

Pliki konfiguracyjne wyglądają mi OK. Co do screena… Tak, chciałem screena z Mutt’a, ale z listą skrzynek :))

Jeżeli klawisz l nie jest do niczego przypisany, musisz poszperać w ustawieniach mutt’a i doszukać się jak wyświetlić listę skrzynek.

Pozdrawiam.

Proszę:

mutt prosto z repo:

img2wk8.th.jpg

i zainstalowany z paczki z twojej strony

img3gb9.th.jpg

Dlaczego w drugiej wersji wyświetla się 0 wiadomości na pasku bocznym ?

Oraz czy wszystkie pobrane wiadomości muszą mieć nazwę msg.*

I czy nie można odrazu uruchomić mutt’a z wyświetloną listą skrzynek.

Wiem że o dużo rzeczy pytam ale postanowiłem poznać w całości konsolę.

Paczka z mojej strony jest już troszkę stara (w unstable jest mutt i mutt-patched).

Wychodzi na to, że nie ma tam żadnych wiadomości lub po prostu mutt ich nie widzi.

Masz katalog ~/Mail, powiedz ile w nim masz katalogów i plików. Jaki typ skrzynki tam występuje - maildir czy mbox? Sprawdź potem w odpowiednich katalogach/plikach w ~/Mail ile masz wiadomości dla danej skrzynki (np. debian.linux.pl).

Myślę, że skoro konfiguracja Mutt’a i procmaila jest OK, winy należy szukać w samych skrzynkach…

Zapewne nie muszą (ale tu pewnie kłania się konfiguracja programu do odbierania poczty).

Jeżeli używasz Mutt’a z sidebarem to już masz listę skrzynek (to “okienko” po lewej). Jeśli korzystasz z wersji mutt’a bez tego dodatku, musisz wciskać l (być w może w opcjach możesz ustawić aby zaraz po starcie programu pojawiała się lista skrzynek).