Problem z konfiguracją poinstalacyjną WSUS na Win Serwer 2012 R2

Witam,

Może ktoś z Was spotkał się z podobnym problemem. Mianowicie chce skonfigurować serwer WSUS na systemie Windows serwer 2012 R2.
Dodanie roli serwera przebiegło bez problemów natomiast przy konfiguracji poinstalacyjnej pojawia się błąd krytyczny uniemożliwiający uruchomienie.

“Lokalizacja pliku dziennika: C:\Users\administrator.xxxxxx\AppData\Local\Temp\1\tmpF4C4.tmp
Rozpoczyna się proces poinstalacyjny
Błąd krytyczny: Obecnie nie można zmienić stanu ani opcji bazy danych SUSDB. Baza danych jest w trybie jednego użytkownika i użytkownik jest z nią w tej chwili połączony.
Instrukcja ALTER DATABASE nie powiodła się.”

Rozjechana baza.

PS czemu wersja PL? Przecież to się później ciężej administruje. ja bym robił tak:

  • w tym samym miejscu co instalowałeś WSUS usuń go,
  • powershellem wywal WID, czyli uszkodzoną bazę wsusa (uninstall-windowsfeature -name windows-internal-database ).
  • restart,
  • z palca zainstauj wsusa ( Install-WindowsFeature -Name UpdateServices-Services,UpdateServices-DB –IncludeManagementTools )
  • załóż katalog na WSUSa (np. D:\WSUS)
  • wsusutil.exe PostInstall CONTENT_DIR=D:\WSUS (wsusitil jest w C:\Program Files\Update Services\Tools)

Spróbuj czy zabangla.

Nie do końca

Lokalizacja pliku dziennika: C:\Users\administrator.XXXXX\AppData\Local\Temp\2\tmpFEC3.tmp
Rozpoczyna się proces poinstalacyjny
Błąd krytyczny: W związku z tym, że nazwy wystąpienia SQL nie ma jeszcze w rejestrze i usługa roli WID
nie została zainstalowana, nazwa ta musi zostać określona w wierszu polecenia.

Coś więcej? To po odinstalowaniu i ponownym zainstalowaniu? Czy na partycji gdzie będzie WSUS (np. D:\WSUS) ma do całości dostęp ‘NETWORK Service’ ?

  • usunąłem poprzedni WSUS wraz z bazą
  • zrestartowałem serwer
  • zainstalowałem za pomocą PS role
  • założyłem katalog WSUS na dysku C
  • uruchomiłem .\wsusutil.exe PostInstall CONTENT_DIR=C:\WSUS i tutaj pojawił się ten błąd

ponownie usunąłem serwer i bazę
Ponownie podczas procesu poinstalacyjnego pojawia się komunikat:
“Lokalizacja pliku dziennika: C:\Users\administrator.XXXXXXX\AppData\Local\Temp\2\tmp456.tmp
Rozpoczyna się proces poinstalacyjny
Błąd krytyczny: Obecnie nie można zmienić stanu ani opcji bazy danych SUSDB. Baza danych jest w trybie jednego użytkownika i użytkownik jest z nią w tej chwili poˆłączony.
Instrukcja ALTER DATABASE nie powiodˆa się.”

@bandzior85 jeszcze jedno… ten serwer jest podłączony do domeny (AD)? Masz tam konto lokalne poza domenowym? Spróbuj jeszcze:

  • wywalić WSUS wg. opisu powyżej (łącznie z bazą/katalogiem bazy (WID),
  • zalogować się NA KONTO LOKALNEGO administratora,
  • zainstalować WSUS.

Niestety nie mam na nim konta lokalnego tylko AD

To jest kontroler domeny?

Tak

Dziwne jest to, że problem pojawił się po podniesieniu AD do wersji systemu Windows Serwer 2012 R2.
Może to jednak problem z uprawnieniami na koncie administratora AD?

Sprawdzwiłeś, czy Network Services ma uprawnienia do partycji?

W polskiej dystrybucji Win jak to uprawnienie może się nazywać?

Po miesiącu walki rozwiązanie okazało się absurdalnie proste.
Dla zainteresowanych.

  1. odinstalować role serwera
  2. usunąć bazę danych za pomocą polecenia PS uninstall-windowsfeature -name windows-internal-databas
  3. restart serwera
  4. usunąć katalog WID
  5. Zainstalować WSUS.
1 polubienie

W pierwszej wiadomości o tym pisałem - mówiłeś, że zrobiłeś.

nie pisałeś o usunięciu całego katalogu WID

@bandzior85