Problem z konfiguracją sieci LAN i połączenia internetowego

Witam!

Mam problem z skonfigurowaniem sieci w szkole.

W klasie informatycznej jest ok 20 komputerow i serwer ( domenowy SBSMEN )

po calej szkole jest rozprowadzona siec, w sekretariacie jest podlaczony router do komputera i tam internet chodzi, wykrywa ip aoutomatycznie i ustawia innym komputerom tez ip automatycznie jesli podlacze je pod router, ale jesli juz podlacze kablem sieciowym router do sieci do ktorej jest podlaczona tez klasa informatyczna z serwerem to nie wykrywa, na routerze miga zolta lampka, u stawialem wszedzie ip na automatyczne i grupe robocza taka sama ale to nic nie dalo.

Moze mi kots pomoc jak to zrobic zeby sprawnie dzialalo ?

Sprawdź może na początek przewód sieciowy którym podłączasz komputer - może w nim jest problem.

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.

zamienilem kabel na inny ktory jest na pewno dobry i ta lampka na routerze od gniazda polaczenia sieciowego w ogole sie nie swieci, serwer rozdaje ip automatycznie komputerom i router tez rozdaje automatycznie moze to jakis problem, ale nie wiem jak to naprawic ?

a można wiedzieć w jaki sposób podpinasz tą klasę informatyczną do routera, przez jakiegoś switch huba czy jakoś inaczej??

podlaczane jest przez switcha

jeśli jest to stary switch sprawdź czy włożyłeś kabel z routera do gniazdka “uplinkowego”, jeśli nowy to to nie będzie miało znaczenia.

Rozumiem że jak to serwer domenowy to ma uruchomiony AD i z tego co wyczytałem to ma też uruchomiony DHCP, może być taka sytuacja że twój serwer blokuje usługę DHCP z routera bo jest dla niego nieautoryzowaną usługa.

PS. A jak podepniesz pod ten kabel bezpośrednio jakiegoś kompa to łapie on internet??

PS2. Jaki zakres ip rozsyła router a jaki serwer??

switch jest nowy firmy d-link wag3xxx nie pamietam dokladnej nazwy, serwer uruchamia te uslugi,

jesli podepne pod ten kabel jakis komputer to dziala internet,

a serwer rozdaje ip 192.168.28.xx - koncowka jest inna dla kazdego komputera,

natomiast router rozdaje ip 192.168.1.100-149

i tu leży twój problem masz dwie usługi DHCP i komputery nie wiedzą z której korzystać wyłącz jedna z nich(np. tą na serwerze) i powinno zadziałać.

wylaczylem usluge DHCP na serwerze tak jak mi napisales ale mimo to nie dochodzi do tej klasy informatycznej i do innych komputerow internet, jedynie nie da sie zalogowac na komputerach ktore maja konta domenowe, ustrawialem ip automatyczne na serwerze i tez recznie i nadal nic, moze problem jest ze switchem poniewaz na nim ustawiona jest brama domyslna jako 192.168.28.1, a router ma ip 192.168.1.1 moze zmienic te ip switcha??

Zmień kabel na skrosowany.