Problem z konfiguracją sieci na Ubuntu 7.05

Witam

Kiedyś, kiedyś jak miałem Ubuntu 7.04 i Madrive to sieć o dziwo udawało mi się skonfigurować (Teraz mam Ubuntu 7.05) Łaczyłem się z siecią bezprzewodową za pomocą karty sieciowej na PCI. Teraz mam accespoina i łacze się przez zwykła ethernetową kartę zintegrowaną z płytą. Wchodzę do Administracja->Narzędzia sieciowe. W urządzeniach sieciowych mam do wyboru: Zwrotny (lo) ; Ethernet (eth0) ; Ethernet (eth0:avahi). Pierwszych dwóch nie da się skonfigurować (opcja konfiguruj jest na szaro), przy ostatnim jak kliknę konfiguruj to prosi mnie o hasło. Podaje więc swoje hasło, a tu wyskakuje taki zonk:

"Nie można uruchomić network-admin ‘–configure’ ‘eth0:avahi’ jako użytkownik root.

Używany mechanizm uwierzytelniania (sudo) nie zezwala ci na uruchomienie tego programu. Skontaktuj się z administratorem systemu."

Prosze o pomoc bo jestem :n00b: :stuck_out_tongue:

// Poprawiłem tytuł wątku.

Kaka’

dodaj się do grupy avahi

ale mogę się mylić :confused:

heh ;] na serio jestem newbie :lol:

jakbyś mógł powiedzieć jak to zrobić był bym wdzięczny :smiley:

w konsoli: sudo adduser nazwa_usera grupa

w ubuntu:

System __>>administracja__>> użytkownnicy i grupy

:smiley:

Tylko ile się musisz naklikać, żeby to zrobić :stuck_out_tongue: Poza tym polecenia są uniwersalne w każdym Linuksie, niezależnie od środowiska graficznego. :smiley:

wiem ale dla początkującego…

nie pomogło :frowning:

kurde, u mnie tego nie ma :co: W sumie pamiętam że w 7.04 coś takiego było a chyba 7.05 troche okroili :x

Spróbuj ustawić net spod (z pod, nie wiem) konsoli:

:arrow: http://qref.sourceforge.net/Debian/refe … ay.pl.html

ale to chyba trzeba zrobić jak root, a ja kurde nawet nie wiem jakie jest hasło do roota bo instalator mni nie pytał :stuck_out_tongue:

sudo passwd root

i podaj swoje hasło tle razy ile będzie trzeba i hasło roota będzie Twoim hasłem i na odwrót :slight_smile:

wpisałem. spytał raz o hasło więc wpisałem. Pisze “su” i hasło i nic :frowning: O konfiguracji sieci też nie ma co marzyć :x Chbya zainstaluje 7.04 bo to jest jakieś po…rąbane

w Ubuntu jest sudo :slight_smile:

no ale to chyba jak piszesz za tym jakieś polecenie i chcesz się zalogować jako root “na chwilę”