Problem z korzystaniem z opcji "Włącz szybkie uruchamianie"

Witajcie,

Od jakiegoś czasu zauważyłem, że pomimo zaznaczonej opcji w “Opcjach zasilania” -> Włącz szybkie uruchamianie (zalecane) - nie mam możliwości jego użycia. Po wciśnięciu “Zamknij” komputer się nie hibernuje “po części” (czyli nie działa tak, jak powinien się komputer zachować podczas włączonej tej opcji). Tak samo z uruchamianiem - nie widać aby ta funkcja działała, ponieważ np. w menedżerze zadań w zakładce wydajność, po wybraniu CPU, czas pracy procesora zawsze jest liczony od początku (natomiast np. na netbooku licznik jest kontynuowany).

Dodam, że hibernacja w systemie została uruchomiona, nie jest wyłączona. Co ciekawe, ta opcja działała przez jakiś czas, lecz przestała jak zaczęły się pojawiać BlueScreeny bezpośrednio związane z Avirą (którą zresztą już odinstalowałem).

Na wszelki wypadek zmieniałem plik stronicowania pagefile.sys, lecz po zaznaczeniu opcji automatycznego kontrolowania rozmiaru pliku plik zazwyczaj ustawia się na wartość ok. 704 MB (mimo iż mam 4 GB RAM-u). Plik swapfile.sys zajmuje 256 MB.

Wczoraj próbowałem także dokonać aktualizacji sterownika chipsetu dla Intel chipset GM965, lecz to niczego nie zmieniło.

Czy ktoś z was miał podobny problem? Proszę o jakąś podpowiedź :wink:

Nic nie piszesz o pliku hiberfil.sys - jego obecność na partycji systemowej świadczy o włączonej hibernacji.

Pisałem wyżej, że hibernacja jest już uruchomiona. Oczywiście plik hiberfil.sys jest na dysku C:. Zajmuje obecnie: 3,19 GB.

Uruchomiona a nie działa, to tak jak nie uruchomiona. Poczytaj tutaj: http://windows.microsoft.com/pl-PL/wind … -questions i tu: http://windowsowo.pl/654-hibernacja-w-w … k-wlaczyc/ - bo być może BIOS lub karta video blokuje prawidłowe działanie funkcji hibernacja.

Hibernacja sama w sobie działa - udało się zahibernować komputer i go wybudzić, natomiast nie działa opcja tej “połowicznej hibernacji” w Windows 8 przy zamykaniu komputera. Sterowniki ostatnio aktualizowałem (sterowniki do karty graficznej zaktualizowały się poprzez Windows Update do najnowszej wersji).

Co masz na myśli pisząc połowiczna hibernacja? Masz na myśli opcje uśpij?

Mam dokładnie na myśli tę właściwość w “Opcjach zasilania” w panelu sterowania “Włącz szybkie uruchamianie (zalecane)”, które mam zaznaczone (a nie działa).

Sprawdź w biosie poprawność opcji w zakładce power management setup. Jak ja miałęm problemy z wstrzymywaniem systemu czy hibernacją, zawsze okazywało się, że ACPI suspend type miałem źle ustawione. Jeżeli wszystkie ustawienia będą OK, spróbowałbym zainstalować Windowsa do pliku VHD i jeżeli tam wszystko działałoby należycie, po prostu przeinstalowałbym system.