Problem z łączem Wi-Fi & Ethernet

Dzień dobry
Od kilku tygodni mam podłączony nowy internet światłowodowy, jest to połączenie FTTH, 200Mb/20Mb. Firma CityNet.
Połączenie wygląda tak (ethernet, przewody Cat. 5):
Światłowód > Halny HL-1GE > [WAN] TP Link TD-W8960N [LAN] > Mój komputer
Modem (router?, nie znam się na różnicy) HL-1GE dostałem od nowego dostawcy internetu, proponowanego nowego routera bezprzewodowego nie brałem ze względu na jego cenę (250PLN).
Pierwszego dnia używałem światłowodu poprzez podłączenie komputera bezpośrednio do HL-1GE poprzez przewód Ethernet- wszystko ładnie śmigało od razu, ponad 200Mb downloadu.
Kilka dni później chciałem podłączyć HL-1GE do mojego starego routera, TD-W8960N.
Tu zaczynają się problemy:
Router TD-W8960N musiałem zresetować (tzn. potrzymać tego mały, ukryty przycisk z tyłu routera) żeby załapał działanie.
Po którymś razie zaczęło działać, teraz komputer mam wpięty do routera w port LAN gdzie HL-1GE jest wpięty w port WAN.
Tak jak technik mi mówił przy propozycji kupna nowego routera- mój stary router nie wyrabia i maksymalna prędkość (ethernet i WiFi) wynosi około 95Mb (i tak nic w porównaniu do 4Mb/s które miałem wcześniej).
Problemem nie jest prędkość (i tak planuję zakup nowego routera), a jego „stabilność”;
Sam router działa cały czas, zawsze można wyłapać połączenie do niego itd.- problem w tym, że sam internet często nie działa (tzn. może działać np. na moim ethernecie, ale w telefonie już nie, albo w komputerze mojej mamy też nie- mimo połączenia z routerem TP Linka.)
Mało tego- czasem WiFi działa, ale ethernet już nie po czym jak zrestartuje router to znów działa poprawnie. Czasem jest też tak, że jak wyłączę komputer (ten podłączony do routera poprzez ethernet) to nagle WiFi znów nie działa (łączy z routerem ale nie ma połączenia z internetem).
I teraz znowu od kilku dni- u mnie i u mamy na tym samym piętrze internet działa (ethernet i WiFi), ale u lokatorów piętro wyżej już nie chce działać.

Kolejna rzecz to taka, że gdy wszystkie sprzęty (tzn. HL-1GE, W8960N oraz Komputer) są podpięte to nie mogę wejść w panel admina urządzenia TP Link W8960N, jedyne na które mogę się dostać to HL-1GE. Muszę zupełnie odpiąć nowy sprzęt HL-1GE, zostawić router TP Link podpięty, zrestartować komputer i dopiero wtedy mogę wejść w ustawienia starego routera- Czy to normalne, że tak to działa?

Więc moi drodzy, dwa główne pytania:

  1. Jak rozwiązać problem tego wybiórczego połączenia? Raz jest internet na jednym urządzeniu a raz nie ma go na innym (przypominam, połączenie do samego routera zawsze jest).
  2. Jaki router z średniej półki byście mogli polecić? Myślę nad zakupem TP-Link Archer C6. Bardziej zależy mi na zasięgu i jego trwałości (duży dom) niż prędkości. Połączenie WiFi jest używane tylko do przeglądania podstawowych rzeczy, pobieranie dużych plików itp. odbywa się na moim komputerze a ten jest podłączony Ethernetem. Nawet ten router który teraz mam daje radę pod tym względem- jedyny problem jest taki, że jestem ograniczony przez niego do 100Mb gdzie mam internet 200Mb.

Pozdrawiam i dziękuje :slight_smile:

To jest ONT (czyli takie urządzenie do którego wchodzi światłowód a wychodzi z niego LAN). Za nim (od strony LAN) musi być podłączony router.

Jeśli masz duży dom, z piętrami, to potrzebujesz routera z systemem MESH (wiele punktów działających ze sobą razem):
Z tanich to Huawei: HUAWEI WiFi Mesh - HUAWEI Polska
Z droższych to Amplifi: Ubiquiti AmpliFi HD router bezprzewodowy Gigabit Ethernet Dual-band (2.4 GHz/5 GHz) Biały (AFi-HD) | Senetic
Z drogich Ampflifi Alien: Ubiquiti AmpliFi Alien WiFi Kit (AFi-ALN) | Senetic

Jest to rozwiązanie kiepskie wydajnościowo, daje masę zakłóceń, na dodatek jest drogie. Ma sens wyłącznie, gdy jest problem z przewodami. O wiele lepszym rozwiązaniem pod każdym innym względem jest system połączony przewodami. Ubiquiti UniFI, albo Mikrotik i CAP.

A adresy są poprawnie skonfigurowane?

Jak router nr 1 ma 192.168.1.1 i maska 255.255.255.0 to drugi powinien mieć np. 192.168.2.1 maska identyczna jak wcześniej.

W jakimś materiale marketingowym z gugla pisze że obsługuje tryb bridge oraz tryb routera z nat.

Tak, masz rację, vide: