Problem z łączem Wi-Fi w standardzie N

Witam, 

Mam małe pytanie do osób siedzących trochę głębiej w temacie - sam niestety jestem trochę taka “dupa wołowa” w temacie urządzeń sieciowych dlatego naskrobałem temacik.

Posiadam router budżetowy TP-Link WR740N (max. 150Mbps w paśmie 2,4GHz). Necika od dostawcy mam 80Mbps.

Router działa prawidłowo i nie mam z nim najmniejszych problemów - dzieje się jednak dla mnie rzecz niezrozumiała i tu prosiłbym o jakieś podparte argumentami odpowiedzi bo głupieję powoli.

Próbowałem sprawdzać prędkość na kilku bardzo różnych urządzeniach i wygląda to tak:

  1. Na starym laptopie Samsung R510 wykorzystuję jego potencjał w całości osiągając efektywnie 26-30 Mbps, a w maksie prędkość 45-46Mbps (karta Intel 5100 AGN)

  2. Dwa (specjalnie pożyczone) starsze lapki gdzie są karty pracujące w standardzie 802.11g (54Mbps) też śmigają z pełnią swych możliwości t.j. max. 20-26Mbps

  3. Niestety, na nowszym laptopie Dell 7748 z kartą Intel AC 3160 mam już problem - prędkość 8-12Mbps, a maksymalna nie przekracza 20Mbps (zazwyczaj 18-19Mbps). Niezależnie od zmiany ustawień karty nic więcej “nie wycisnąłem”. Laptop w serwisie będzie sprawdzany również pod tym kątem ;-(

  4. Na trzech różnych SMART TV oraz telefonie Umi Iron Pro (wszystkie sprzęty z kartami w standardzie 802.11n - nawet zakładając, że to tzw. n-lite) prędkość oscyluje w okolicy efektywnych 6-8Mbps, a w maksie 13-16Mbps. MAŁO!

URZĄDZENIA NIGDY NIE BYŁY TESTOWANE RAZEM - ZAWSZE TYLKO JEDNO W DANYM CZASIE POŁĄCZONE (Jedynie  laptopy Samsunga i Della testowałem też wykorzystując łącze na obydwu urządzeniach równolegle).

Dziwi mnie ten stan rzeczy i rozmyślam nad wymianą routera tylko czy to ma sens? 

Jaki budżetowy model byście polecili ? Myślę nad Archer C20i (ogranicza mnie głownie budżet i to jest mój maks cenowy)

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi i sugestie.

Aktualizacja: Dell wraca z serwisu (karta  Wi-Fi wymieniona)

Router archer c20i kupiony i net od dostawcy będzie maksymalnie wykorzystany. Tyle tylko że transfery poszły widocznie w górę ale wyłącznie na Samsungu(79 na kablu i 65 po wi-fi)  - pozostałe urządzenia (TV i telefon) mimo połączenia w standardzie n prędkością nie grzeszą i poprawiły poprzednie wyniki zaledwie o 30%.

 

bierz taki co ma wsparcie dla open wrt :slight_smile: nie drogi i moim zdaniem dobry jaki sam posiadam wgrałem open wrt z lucy i router śmiga jak marzenie :smiley: i  sciany mam betonowe :smiley:

Dzięki za odpowiedź. Propozycja za droga aczkolwiek czytałem o nim i również o modelu 1042N

Moje urządzenia sprawdzane w tym samym pomieszczeniu, te same warunki pracy -> żadnych ścian po drodze (router w salonie odległość 4-5m na oko) 

WYCHODZI NA TO, ŻE NIE ZAWSZE NOWE ZNACZY LEPSZE, A KOMPATYBILNOŚĆ WSTECZNA TEŻ NIE JEST DO KOŃCA PRAWDZIWYM STWIERDZENIEM… POCZEKAM JESZCZE NA INNE SUGESTIE PRZED ZMIANĄ ROUTERA.

Zakładam że wszystkie testy wykonałeś w podobnych warunkach odległościowych i zakłóceniowych. Jeśli tak nie było to proponuje zacząć testy od zera i najlepiej aby każde testowane urządzenie było w odległości 1,5 metra od routera. 

Twoim problemem jednak nie jest sam router TP-Link WR740N tylko “problemem” są urządzenia które się z nim łączą, bo każde ma inną kartę Wi-FI z inną siłą anteny a jeszcze dodatkowo inne sterowniki obsługujące karty Wi-Fi w tych urządzeniach. Zapewniam cię że programiści tak potrafią spieprzyć sterowniki, że nawet przy tym samym urządzeniu nowsza wersja sterownika może być szybsza wydajnościowo Mbps, ale zdarza się, że co jakiś czas rozłącza kartę Wi-Fi z routerem. Np.: D-Link DWA-140 ma wydane 3 wersje a używalna jest tylko pierwsza ta z CD.

ja bym jeszcze na tym routerze co masz wgrał gargoyle i sprawdził czy jest to samo.

Wszystko tak jak piszesz - ten sam pokój i te same warunki (jest to co prawda blok ale tak jak mówię - starsze sprzęty latają po necie a nowe  jakby nie potrafią rozwinąć skrzydeł) dlatego myślę nad zmianą routera tyle tylko czy będzie miała sens? 

Poproszę o link z informacją - nigdy tego nie robiłem… Najpierw poczytam trochę. Będę wdzięczny.

http://eko.one.pl/#gargoyle

Dziękuję za informacje - pytanie moje jeszcze celem rozwiania wątpliwości:

Czy wgranie tego firmware’u cokolwiek mi da (skoro router działa ok i nie przerywa, a problem jest zlokalizowany po stronie urządzeń, które się z nim łączą) ? W czym mi ta zmiana pomoże ?

No i dochodzę do wniosku, że wymiana routera w moim przypadku ma sens tylko w przypadku laptopa(i to starego bo nowy jeszcze nie wrócił z serwisu)… Sprawdziłem pobieranie na steam (9.1 MB/s w maksie przez Wi-Fi)

Głównie jednak chodzi mi o streaming materiałów wideo przy wykorzystaniu DLNA i z intenetu,  ale mocno się zastanawiam czy to ma jakikolwiek sens przy takich prędkościach - podkreślam, że wszystko odbywa się w obrębie jednego pokoju !!!

Z szerszej perspektywy myślę, że lepiej było zainwestować w pojemny dysk zewnętrzny na USB 3.0 (ewentualnie puszczenie kabla ethernet - ale wzlędy estetyczne na to nie pozwalają)

:frowning:

Ogólnie rozczarowany jestem tym “postępem” technologii w sprzęcie domowym - wydaje mi się, że producenci nas tylko mamią pięknymi frazesami i doją z kasy… A sprzęty i rozwiązania były względnie efektywne jakieś 5 lat temu…

Odebrałem Della wczoraj - test karty sieciowej intel dual band 3160 wyszły jak niżej (już przy routerze archer c20i)

W paśmie 2.4 GHz - przepustowość 72 Mbps realna prędkość to 20-25 a maks 38 Mbps.

W paśmie 5.2 GHz - przepustowość 433 Mbps realna prędkość 24-40 a w maks to 79 Mbps.

Przy okazji wyszła jeszcze jedna sprawa - brak złącza Ethernet (w Dellu) to jednak problem przy pierwszej konfiguracji nowego routera…  Dobrze, że mam jeszcze starego Samsunga.

Wniosek:

Karta 3160 nie nadaje się zatem do szybkiego łącza przy wykorzystaniu pasma 2.4 GHz.