Problem z łączeniem do wirtualnej maszyny

Witam!

Mam na serwerze postawione dwie wirtualki. Na jednej mam Windows Server, na drugiej Windowsa 7. Planuję postawić ich więcej. I tutaj pojawia się moje pytanie - w jaki sposób mam łączyć się z wybraną przeze mnie wirtualną maszyną poprzez pulpit zdalny? Wirtualki stawiałem poprzez vSphere. Czy podczas IP muszę dopisać porty? Jeżeli tak, to jakie i gdzie je znajdę? 

Pozdrawiam.

Serwer maszyn wirtualnych musi byc zarazem routerem lub kazda maszyna wirtualna musi miec osobne ip. Zakladam ze to pierwsze, wiec musisz na serwerze maszyn wirtualnych ustawic jakies przekierowanie portow tj ipserwera:9000 -> ipvirtualnejmaszyny:9500

 

Nie wiem jak, bo nie znam tego oprogramowania ale manual na samym dole mowi ze sie da

https://pubs.vmware.com/vsphere-50/index.jsp?topic=%2Fcom.vmware.vsphere.security.doc_50%2FGUID-ECEA77F5-D38E-4339-9B06-FF9B78E94B68.html

In addition to the TCP and UDP ports, you can configure other ports depending on your needs.

 

Jeśli VMki nie mają publicznych IP, to tak jak pisał kolega wyżej - robisz na routerze przekierowanie portów. Jeśli do każdego Windowsa chcesz łączyć się po RDP, to najprościej wykorzystać PAT (port address translation). RDP na VMkach działa na domyślnym porcie, a w NAT ustawiasz port zewnętrzny. Przykład:

1.1.1.1:3390 -> Windows Server;

1.1.1.1:3391 -> Windows 7 itd.

Wtedy w kliencie RDP podajesz adres i port, czyli dla WS podajesz tak 1.1.1.1:3390. Router przekieruje ruch do odpowiedniej VMki.

Jeśli Twój router z jakiegoś powodu nie ma PAT, to będziesz musiał zmienić domyślne porty na każdej VMce. Wtedy robisz przekierowanie 1:1.

Bardzo dziękuję za konkretne i wyczerpujące odpowiedzi. Pozdrawiam! :slight_smile:

Dopiero dzisiaj mogłem do tego usiąść i niestety nie do końca mi idzie. Potrzebuję bardzie łopatologicznego wyłożenia tego. Wchodzę w ustawienia routera i co dokładnie mam zrobić dalej? 

 

EDIT

Sprawa jest już rozwiązana, dałem sobie radę z tymi wskazówkami. Raz jeszcze dziękuję i pozdrawiam :slight_smile: