Problem z LANem po przejściu na router

Cześć wszystkim!

Jeśli temat źle nazwałem, to przepraszam, problem jest na tyle skomplikowany, że ciężko go streścić w kilku słowach. Najłatwiej będzie opisać obrazkami. Sieć dotychczas wyglądała tak:

47_1320927284.jpg

Komp0 “robił” za router, zainstalowany Windows XP, udostępnianie połączenia internetowego i zero problemów. Tylko żeby był internet w całej sieci komputer musiał być włączony.

Żeby pozbyć się tego problemu (przy okazji zmiany Komp0 na laptopa z jedną kartą sieciową), przed ten komputer chciałem wstawić router. I tu zaczynają się problemy - internet owszem, jest, ale tylko na urządzeniach podłączonych bezpośrednio do routera. Urządzenia podłączone przez switch w sąsiednim pomieszczeniu (komp1, 2, itd.) internetu nie mają (po spingowaniu routera też brak odpowiedzi). Żeby było ciekawiej, diody odpowiadające połączeniu routera ze switchem migają na obu urządzeniach. Urządzenia za switchem nie pobierają prawidłowych adresów IP, po przydzieleniu na stałe też nie łączą się z routerem. Urządzenia podłączone bezpośrednio do routera działają z IP na sztywno i automatycznym.

Konfiguracja po wstawieniu routera:

54_1320927284.jpg

Żeby sprawdzić, czy połączenie routera ze switchem na pewno działa, zrobiłem “sieć próbną” wewnątrz jednego pomieszczenia (wykorzystując te same komputery, ten sam switch i router). Ta konfiguracja DZIAŁA - internet jest także na komp1:

91_1320927284.jpg

Router, o którym mowa to Globo GXR-300, ale dla pewności sprawdziłem działanie też na Netgear WGR614 - efekt ten sam. :frowning:

Teraz wróciłem do pierwotnej struktury (komputer jako “router”) i wszystko działa.

Jeśli ktoś ma jakiekolwiek pomysły - co mogę zrobić, skąd może być problem - będę BARDZO wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam!

Daro

Sprawa jest dość dziwna, tak jakby coś było nie tak w konfiguracji routera i/lub switchów.

Spróbuj wrócić do połączenia z drugiego schematu ale z odłączonym switchem nr2, spróbuj takiego samego podłączenia tylko że zamieniając switch 1 na switch 2.

Sprawdź w ustawieniach routera czy przypadkiem nie masz ustawionego zbyt małego zakresu IP przyznawanych przez DHCP oraz czy adresy wszystkich kart sieciowych wszystkich urządzeń są w nim poduszczone.

Sprawdź ustawienia switchów.

Oczywiście zakładam że sprawdziłeś czy wszystko jest poprawnie podłączone do właściwych portów.

Sprawdź jeszcze czy kable nie są uszkodzone, czy wtyczki są dobrze zarobione i nic się w nich nie obluzowało.

Nie napisałeś nic o tych switchach więc ciężko nam coś tu powiedzieć.

Dodane 10.11.2011 (Cz) 13:54

Tak sobie teraz pomyślałem że może ten 40m kabel którym łączysz komp0/router ze switchem jest kablem krosowanym.

Kable krosowane stosuje się do łączenia ze sobą dwóch komputerów, niektóre urządzenia typu router/switch potrafią działać też z kablami krosowanymi ale nie wszystkie.

Upewnij się że używasz wszędzie zwykłych nie krosowanych kabli sieciowych.

@scripter1

Mi się wydaje, że tutaj sytuacja jest odwrotna (aczkolwiek nie jestem specjalistą od sieci komputerowych). Ten 40m kabel jest prosty, a ten 3m jest krosowany i dlatego na tym 3m to działa. Jesteś pewien tego co piszesz?

matzu , jestem pewien tego co piszę.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kabel_krosowany

Jakby na krosowanym działało a na prostym nie to by to było jeszcze dziwniejsze, nie jest to całkowicie wykluczone mało prawdopodobne.

Ten artykuł na wikipedii jest dość ubogi :slight_smile: Myślałem, że mówisz z doświadczenia. Skoro już rzucamy linkami to ja mam taki:

http://www.home-network-help.com/straight.html

-> czyli dokładnie taka sytuacja jak u autora tematu.

-> nie wiadomo jakiego switch-a używa autor tematu, więc nie wiadomo, czy ta opcja jest dostępna.

Przydałoby się jakieś bardziej wiarygodne źródło, żeby to potwierdzić :slight_smile:

Kablem z przeplotem łączy się urządzenia tego samego typu, czyli komputer-komputer, switch-switch, router-router itd. W tym przypadku router ze switchem powinien być połączony kablem krosowanym, ponieważ w routerze wbudowany jest switch. Switche prawdopodobnie nie posiadają funkcji Auto MDI-MDIX. Sieć powinna wyglądać tak:

image.php?album_id=20&image_id=4138

linie proste oznaczają połączenie kablem prostym, linie przerywane oznaczają połączenie kablem krosowanym.

Pozdrawiam!

@roobal

A jakby to wyglądało w sytuacji, gdy oba switch-e nie mają opcji MDI/MDI-X, ale mają uplink port? Czy można wówczas zastąpić kabel krosowany kablem prostym?

Router| LAN Port ------- Uplink Port |Switch| LAN Port --------- Uplink Port |Switch|?

wymien ten 40 metrowy kabel, albo jezeli sie da zarob nowe koncowki w standardzie TIA/EIA-568 B kabel ma byc straight-through, czyli prosty - takie same obydwa konce. pozdro

co to za switch ? model ? jakis zwykly za 50 zl ?

Ze swojego doświadczenia wiem że jak próbowałem podłączyć swój komputer do mojego routera kablem krosowanym to nie działało a jak użyłem zwykłego to zadziałało nawet podejrzewałem że coś jest nie tak z samym kablem ale jak dołączyłem do niego jeszcze drugiego krosa (dwa krosowane to jak jeden prosty) to okazało się że to była kwestia krosowania linii.

Czyli pewne jest to że jedne urządzenia potrzebują krosowanych, inne potrzebują zwykłych a niektóre modele są w stanie działać na obu typach kabli.

Najlepiej niech kolega sprawdzi jakiego typu ma ten 3m i jakiego typu jest ten 40m i jeśli jeden jest krosem a drugi prosty to wiadomo w czym rzecz i jaki typ kabla trzeba zastosować.

A jeśli okaże się że oba są tego samego typu to trzeba będzie szukać przyczyny dalej.

roobal , czy mógłbyś dać jakigoś linka na ten temat gdzie jest to wytłumaczone w ten sposób?

@matzu

W tym przypadku można zastąpić kablem prostym.

@scripter1

Jeśłi wierzysz Wikipedii:

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Crossover_cable
  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Ethernet_crossover_cable

Pozdrawiam!

Dziękuję pięknie za odpowiedzi! :slight_smile:

O adresach IP spoza zakresu pomyślałem, dlatego wszystkie ustawiłem w zakresie 50-100 (taki sam ustawiony jest w routerze). Wszystkie połączenia sprawdzałem, próbowałem zamieniać porty w switchach, cały czas nic.

Kabel 40m był prosty, teraz jest krosowany, tak i tak nie działa. :frowning: Za to w pierwotnej konfiguracji działa na oba sposoby. Czyli switch najprawdopodobniej ma Auto MDI/MDI-X. Na pewno funkcję tę ma router.

Switch to jakiś prosty model D-Link (nie mam teraz do niego dostępu, więc niestety w tej chwili nic dokładniej nie napiszę), o ile się nie mylę bez żadnej możliwości konfiguracji (nie ma żadnych przełączników, przycisków, ani adresu IP, żeby się do niego dostać).

Kurcze no dałbym sobie rękę uciąć, że problemem jest kabel (przynajmniej tak można wnioskować z Twoich testów). A ten kabel 40m i 3m to są dokładnie te same typy kabli (w sensie np. oba to UTP 5e krosowany lub prosty)? Spróbuj może jeszcze do tego pierwszego switch-a podłączyć na razie tylko jeden komputer (a tamten drugi komputer i drugi switch rozłącz) i zobacz, czy zadziała na tym 40m.

Faktycznie okazało się, że problemem był kabel. Z jednej strony ten długi kabel miał złą kolejność przewodów (ani normalną ani cross). Zarobiłem poprawnie i wszystko działa na tym samym kablu.

Dzięki wszystkim za pomoc! :slight_smile: