Problem z laptopem ASUS - częste BSOD

Witam.

Mój problem jest następujący. Posiadam laptopa marki Asus, o konfiguracji takiej jak w podpisie. Po wizycie w serwisie jakiś czas temu (była wymieniana matryca LCD z powodu wady która się uwidoczniła) pojawił się problem ze stabilnością. Wygląda to tak że w trakcie użytkowania, bez względu na to co robię, oglądam film, gram, słucham muzyki czy przeglądam internet komputer nagle przestaje reagować, a jeśli w tle jest jakiś dźwięk to również się zawiesza i “buczy” tylko. Trwa to chwilę po czym wyskakuje na mgnienie oka BSOD i komputer się restartuje. Od razu zaznaczę że nie ma to związku z temperaturą komputera, ponieważ problem występuje czasem minutę po włączeniu, czasem po paru godzinach. Jest to dosyć uciążliwe, czy ktoś wie co należy zrobić? Laptop działa na systemie Windows 7 Professional x64 Service Pack 1, zainstalowane są aktualne sterowniki graficzne, karty dźwiękowej i płyty głównej bo dbam o to, również BIOS jest najnowszy z możliwych. Będę wdzięczny za każdą radę i wskazówkę.

Pozdrawiam.

W logach systemowych nie ma żadnych informacji nt. błędu ? Od czegoś musimy zacząć, tak to bardzo trudno o jakąkolwiek diagnozę (tym bardziej trafną…).

Dzięki za odzew. Przejrzałem dzienniki systemowe i wyłowiłem to zdarzenie. Jego szczegóły prezentują się następująco:

Nazwa dziennika:System

Źródło: Microsoft-Windows-Kernel-Power

Data: 2011-10-20 20:52:25

Identyfikator zdarzenia:41

Kategoria zadania:(63)

Poziom: Krytyczne

Słowa kluczowe:(2)

Użytkownik: SYSTEM

Komputer: Asus

Opis:

System został uruchomiony ponownie bez uprzedniego czystego zamknięcia. Przyczyną tego błędu może być fakt, że system przestał odpowiadać, uległ awarii lub nastąpiła nieoczekiwana utrata zasilania.


- System 


  - Provider 


   [Name] Microsoft-Windows-Kernel-Power 

   [Guid] {331C3B3A-2005-44C2-AC5E-77220C37D6B4} 


   EventID 41 


   Version 2 


   Level 1 


   Task 63 


   Opcode 0 


   Keywords 0x8000000000000002 


  - TimeCreated 


   [SystemTime] 2011-10-20T18:52:25.537200000Z 


   EventRecordID 53462 


   Correlation 


  - Execution 


   [ProcessID] 4 

   [ThreadID] 8 


   Channel System 


   Computer Asus 


  - Security 


   [UserID] S-1-5-18 



- EventData 


  BugcheckCode 78 

  BugcheckParameter1 0x99 

  BugcheckParameter2 0x4edb7 

  BugcheckParameter3 0x2 

  BugcheckParameter4 0x25db6 

  SleepInProgress false 

  PowerButtonTimestamp 0

Niezbyt to dla mnie zrozumiałe ale to wszystkie informacje o tym zdarzeniu.

Tak “na szybko” przejrzałem necika :slight_smile: i wg mnie wychodzi, że przyczyną jest wadliwy sterownik od dźwiękówki.

Jak masz starszą wersję, przeinstaluj (wpierw odinstaluj te co masz).

Druga opcja: wyłącz w menedżerze urządzeń kartę dźwiękową, popracuj trochę na kompie i… czekaj na efekt.

Fakt, druga opcja trochę uciążliwa ale powinna być skuteczna…

P.S.

Tutaj (trochę lakonicznej jak dla mnie, ale zawsze) informacji:

http://msdn.microsoft.com/en-us/library … 85%29.aspx

P.S. #2

Zakładam, że sprzęt jest sprawny of cors :slight_smile:

Aby nie było nieporozumień…

Wielkie dzięki za wskazówki :slight_smile: Spróbuję zarówno pierwszej jak i drugiej opcji, ten problem się powtarza średnio 3-4 razy w tygodniu, więc jeśli wyłączę dźwięk i popracuję jakiś czas na tym to jakoś przeżyję a sytuacja się wyklaruję :slight_smile: Niemniej sterowniki bieżące wywalę i poszukam najnowszych.

PS

Jeśli chodzi o stronę sprzętową to laptop jest w 100% sprawny, nie jest zresztą jakiś stary bo ma około pół roku :slight_smile:

Oki, daj znać, co wyszło :slight_smile: Dla następnych pokoleń (o ile Dp przeżyją :wink: )

Jasne :slight_smile: Póki co mogę powiedzieć jedno, sprawdziłem na stronie supportu ASUSA i sterowniki do układu dźwiękowego w wersji R2.44 figurują w niej jako najnowsze mimo że mają rok z okładem, natomiast gdy wszedłem na stronę Realteka okazało się że aktualną wersją jest R2.66 mająca niespełna miesiąc… Więc okazuje się że jednak trzeba sprawdzać u źródła :slight_smile: Wywaliłem stare sterowniki i zainstalowałem nowe, zobaczymy co będzie :slight_smile: Jeszcze raz dzięki, nie wpadłbym na to że to dźwiękówka

Dodane 14.11.2011 (Pn) 11:48

Potwierdzam - winą BSODów musiały być sterowniki do układu dźwiękowego. Od czasu ich aktualizacji problem nie wystąpił ani razu. Dzięki za pomoc!