Problem z Linuxem

Witajcie forumowicze. Mam pewien problem z systemami linux. Mianowicie gdy wyłączam system linuxowy to komputer się normalnie wyłącza. Problem zaczyna się gdy chcę go włączyć znów i komputer wita mnie tylko pierwszym ekranem przed załadowaniem boota i… kaplica wszystko się wiesza i nie reaguje. Co jest jeszcze bardziej dziwne tylko odłączenie kompa od prądu i wejście do UEFI wymuszenie boota na innym dysku z Windowsem ładuję Winda. Rozmawiałem z moim nauczycielem i powiedział abym wyłączył UEFI ale jakoś mnie się to nie widzi. Dodam jeszcze, że problem występuje na wszystkich moich linuxach (Ubuntu, Mint, Deepin). Liczę na pomoc i z góry dziękuję za nią.

Masz dwie partycje ESP ? Osobną dla Linux, osobną dla Windows ?
Szybkie uruchamianie w Windows wyłączone?

Jednym słowem wiesza Ci się w momencie inicjowania ramdisku ?

Tak są dwie i osobno jest zainstalowany Linux i Windows, szybkie uruchamianie w Windows? Tak wiesza się od razy gdy zostanie uruchomiony.

No to masz UEFI BIOS, który niezbyt lubi, więcej niż jednej partycji ESP.

O szybki start mi chodziło: http://www.e-pilas.com/fast-startup-szybki-start-windows/
Czy wyłączony.

Miałem tak na jednym komputerze. W zasadzie jest parę rozwiązań.

  1. Instalacja i odświeżenie konfigu GRUBa na pierwszej partycji ESP (a następnie wywalenie zawartości partycji drugiej ESP) (pamiętaj także o fstab, żeby zmienić UUID partycji na właściwą)

<-- LUB -->

  1. Użycie systemd-boot zamiast GRUBa do bootowania. (https://wiki.archlinux.org/index.php/Systemd-boot)

<-- LUB -->

  1. Sprawdź czasami, czy na pierwszej ESP nie ma pliku grubx64.efi (bo niektóre distra potrafią go tam przemycić mimo ustawienia punktu montowania na drugą partycję ESP przy instalacji)

<-- LUB -->

  1. Podczas włączania komputera spamowanie przyciskiem szybkiego bootowania (F8 bądź inny zależny od płyty gł.) i wybranie bootowania Linuxa. - nie powinien wówczas się zawieszać przy inicjalizacji RAMdisku.

Dziękuje za informacje, będę próbował i może w końcu naprawię. Z góry dzięki za dostarczenie pomocnych rozwiązań. W razie czego, gdyby coś poszło nie tak będę pisał.