Tak, dlatego zgłaszam to jako błąd, bo nie można przeglądać strony przez czytnik z obsługą ARIA.
Te czytniki obsługują JS, ale nie działa strona DP Dlatego przejrzałem stronę przez przeglądarkę bez obsługi JS. Moim zdaniem jest to błąd w projekcie strony, że nie ma obsługi dla braku JavaScript. Poza tym, ta obsługa co jest, to bardzo mocno wpływa na wydajność strony i jest nieczytelna na czytnikach imersyjnych.
Obecnie strona ładuje mi się 4.5s - po zablokowaniu domen, skryptów zewnętrznych dla serwera strony DP.
Innymi słowy - strona dobreprogramy.pl jest bardzo źle zoptymalizowana.
Dla porównania, czas załadowania strony (po czyszczeni cache) z komentarzami, to 22000ms (22s), z czego sama strona (HTML+CSS+JS lokalne) ładuje się w 2.6s, a ładowanie skryptów zewnętrznych i komentarzy trwa do 22s (po wyczyszczeniu cache, to ładowanie reklam mechanizmami WP.pl trwa do 25s).
W trakcie profilowania kodu strony, profiler zgłasza wykonanie zadań w 9s - co jest strasznie długim czasem, nawet Facebook ma niższy czas.
Przy wstępnym ładowaniu strony, wyświetlanie treści jest zablokowane na ok.1.5s przez skrypty:
https://static.dpcdn.pl/2018_07_31_1/assets/js/core.min.js (661.7KiB)
https://www.gstatic.com/firebasejs/3.7.1/firebase.js (246.5KiB)
https://static.criteo.net/js/ld/publishertag.js (70.9KiB)
https://www.gstatic.com/firebasejs/3.7.1/firebase-app.js (15.4KiB)
https://www.gstatic.com/firebasejs/3.7.1/firebase-messaging.js (11.7KiB)
https://www.dobreprogramy.pl/ (11.0KiB of inline JavaScript)
https://tpc.googlesyndication.com/safeframe/1-0-29/html/container.html (2.5KiB of inline JavaScript)
Co więcej… można użyć asynchronicznego ładowania zasobów, by przyspieszyć ładowanie treści - teraz zanim treści staną się czytelne i interaktywne, strona czeka aż wszystkie obrazki, razem z reklamami staną się widoczne. Ja nie mogłem otworzyć artykułu do chwili, gdy załadowała się reklama
Dodatkowo strona pomija buforowanie przeglądarki, tj. wiele skryptów JS jest ustawionych na bycie zawsze odświeżanymi z serwera.
Kurcze, w USA mają coś takiego jak ADA (Americans with Disability Act), który nakazuje tworzenie responsywnych stron dostępnych dla ludzi z niepełnosprawnością - nawet można dostać grzywnę w kwocie 250 000 USD. Tymczasem w UE nikt o to nie dba nie ma praktycznych działań przeciw wykluczeniu