Problem z losowym włączaniem się komputera

Witajcie. Mam problem z uruchamianiem komputera. Od kilku tygodni uległ zwiększeniu okres czasu upływający pomiędzy wciśnięciem włącznika zasilania a charakterystycznym piknięciem z głośnika systemowego, po którym rozpoczyna się wyświetlanie ładowanie BIOSU i systemu. Wcześniej było to około 3 sekundy, teraz około 10-12. Co istotne komputer zawsze uruchamiał się, nawet mimo tego wydłużonego czasu i nie było najmniejszych problemów z jego użytkowaniem - pracował stabilnie. Od dwóch dni komputer włącza się jednak co któryś raz. Po wciśnięciu przycisku zasilania nie następuje piknięcie, mimo, że wszystkie wiatraki i dysk działają. Gdy już komputer za którymś razem się włączy (w sensie załaduje się system) to działa bez problemu, działają gry, działają programy, nawet wykonanie polecenia uruchom ponownie nie jest problemem. Po wyłączeniu komputera na drugi dzień od nowa jest problem - włącza się za którymś razem. Co to może być? Dysk w HD Tune nie wykazuje błędów.

Windows 7 32 bit, Płyta Gigabyte GA-945P-S3 v2/v3, procesor Intel Pentium Dual CPU E2180 @ 2.00GHz, RAM 3072 MB Kingston DDR2 667 MHz, dysk WD5000AAKS-00A7B2 (500 GB), grafika HIS Radeon HD 4850 (RV770), zasilacz Chieftec 500W, BIOS Award Modular BIOS v6.00

Znaczy że sprzęt ma problem z wykonaniem procedury POST https://pl.wikipedia.org/wiki/POST - na którymś komponencie pojawia się opóźnienie (nie usterka, bo od razu by pikał inaczej).

Ja bym zaczął od rozebrania, czyszczenia ze szczególnym uwzględnieniem styków, połączeń.

W starym komputerze miałem. podobnie. Bywało tak, że włączał se za drugim razem, później trzecim, piątym, potem już nawet dwudziestym :). Zailacz w takim stanie wytrzymał mi 2 miesiące. Po tych 2 miesiącach już nie dałem rady go włączyć, wymieniłem zasilacz na nowy i problem ustąpił.