Problem z mikrofonem

Mam komputer HP ProDesk600 G2 DM, gdy podłączam słuchawki nie działa mi ani dźwięk ani mikrofon. Komputer wykrywa podłączanie słuchawek. Słuchawki są w pełni sprawne, bo działają z innymi urządzeniami (tablet, telefon). Nie wiem co mam już zrobić, zwiększałam czułość mikrofonu, odinstalowywałam sterowniki, DTS Audio Control…

Jakie słuchawki ?
Sterowniki do karty muzycznej masz zainstalowane ?

Pewnie będzie potrzebny rozgalęźnik tego typu:

Słuchawki audictus explorer. Jeżeli chodzi o sterowniki do karty dźwiękowej(?) to instalowałam je ponownie, ściągnełam też HP Support Assistant i zaktualizowałam wszelkie możliwe rzeczy, które były dostępne. Może warto dodać jeszcze, że ten komputer ma 2 wejścia, jedno tylko na dźwięk i drugie dźwięk i mikrofon i jak podłączam głośniki to działają na obu (na tym drugim tylko jeżeli z opcji wejście liniowe, mikrofon, słuchawki wybiorę słuchawki).

Podaj model tego komputera. Jaki masz system? Windows 10?
Wybranie “słuchawki” nie załatwi sprawy.
Komp powinien sam przełączyć się na tryb headset.

HP ProDesk600 G2 DM, windows 10

Wydaje się, że powinno być wszystko OK.
Wejście jest combo.
Na pewno dociskasz dobrze wtyk do samego końca w gnieździe?
W tym oczywiście mikrofon/słuchawki

Tak, próbowałam wielokrotnie dociskać oraz odłączać/załączać ponownie.

A co do tego, że powinien sam wybierać odpowiednią opcję, to mam po prostu ustawione, że ma mnie pytać o wybór.

To przełącz, niech sam wybierze.

Dalej mikrofon nie działa

A dźwięk w słuchawkach masz obydwu?

Po odkliknięciu samodzielnego wyboru słuchawki w ogóle nie działają. Znaczy jest wykrywanie podłączenia, ale nie wyświetla w ogóle opcji słuchawek ani jako opcji w głośnikach ani w mikrofonie.

Ale mnie interesuje, czy na tym gnieździe słuchawki/mikrofon w ogóle masz prawidłowe odtwarzanie dźwięku w obydwu słuchawkach w nie ważne jakim ustawieniu na kompie. Tak można zdiagnozować, czy w ogóle zgadzają się piny na wtyku.

Nie, nie ma dźwięku.

Masz tam jeszcze ustawianie głośności słuchawek na pilocie na kablu.
Jeśli nie ma w żadnym ustawieniu w ogóle dźwięku na słuchawkach, to coś jest nie tak z samym wejściem combo, albo po prostu trzeba grzebać bardziej w ustawieniach karty dźwiękowej.
Możesz kupić też tę przejściówkę, jaką polecił ci kolega wyżej i wówczas skorzystasz z wyjścia słuchawkowego i wejścia mikrofonowego i powinno zadziałać. W ogóle ten komp ma dziwne wejścia, combo obok słuchawkowego…i może system głupieje.
Poza tym, jeśli ten typ słuchawek to nie typowy headset, tylko raczej zestaw do telefonu… z pilotem i dodatkowymi funkcjami, to wówczas system na combo może mieć problem.

Już przechodziłam chyba przez wszystkie możliwe ustawienia karty i kombinowałam na tyle sposobów, że chyba się poddam i kupię tę przejściówkę (co zresztą rozważałam). Dzięki bardzo za pomoc!

To wejście nie jest chyba typowym wejściem combo.
W opisie widnieje, że domyślnie jest to wejście na mikrofon - lub słuchawki w zależności od wyboru oprogramowaniem.
Więc możliwe, że w ogóle ma jeszcze pozamieniane na dodatek piny mikrofonu, ponieważ są dwa systemy wyprowadzeń.
Więc chyba najpewniejsza będzie ta przejściówka.

Uruchomiłam jeszcze stary komputer, gdzie wiem, że nie miałam problemu z mikrofonem (testowane kiedyś na słuchawkach, których już nie mam). Obecnie komputer nie wykrył słuchawek.

Potraktowałam moje głośniki jako “przejściówkę” i mikrofon został wykryty, ale dźwięku z mikrofonu ze słuchawek nie było.

Z obu tych prób wyciągam wniosek, że to wina słuchawek, więc z chęcią kupię inne, tylko że jak mam wybrać słuchawki, tak aby tym razem działały, tym bardziej, że na telefonie i tablecie działają bez zarzutu?

Stary komputer nie wykryje ci zestawu headset prawidłowo.
Komputery PC mają wejścia słuchawkowe i mikrofonowe osobne i wkładanie jacka (czteropinowego) nic nie da.
Osobny mikrofon i słuchawki, mają jacki trzypinowe, tak samo zestawy słuchawkowe z dwoma jackami.
Te obecne twoje słuchawki są dobre, jednak prawidłowo byłyby rozpoznane jedynie w nowych laptopach.
Do starego sprzętu potrzeba przejściówki jak ta na samej górze.
Do Twojego PC najlepsze byłyby słuchawki z mikrofonem z dwoma oddzielnymi jackami, albo taka przejściówka jak na górze, albo słuchawki na USB. Co ciekawe, te Twoje słuchawki sprzedają również w wersji właśnie z wtykiem USB.
Tak więc najprawdopodobniej słuchawki ruszą przez przejściówkę i od tego zacznij. Jeśli działają na telefonie to są dobre. Jeśli przejściówka nie zadziała, to dopiero możesz szukać innych.
Z wtykami combo jest trochę kłopotu, a już zwłaszcza, jeśli słuchawki są typowo do telefonu i tabletu, ze względu na ich specyficzne funkcje w pilocie (to na kablu do regulacji głośności i przerywaniu połączenia telefonicznego) wówczas mogą być nie kompatybilne w starszych urzadzeniach, które nie mają automatycznego wykrywania takiego sprzętu. Więc jeśli mają być tylko do PC to każde z podwójnym wtykiem jack, lub na USB. Ostatecznie z jednym z przejściówką.
Oczywiście mówimy o słuchawkach z mikrofonem.
Bo same słuchawki każde będa pasować. Również każdy oddzielny mikrofon.
Jest jeszcze aspekt, że niektóre firmy miały swój specyficzny schemat podłączenia mikrofonu w zestawach słuchawkowych w tym czteropinowym wtyku jack (gdzie indziej masa) i takie zestawy pasowały jedynie do specyficznego sprzętu. Trzeba wówczas przerabiać przejściówkę, albo szukać odpowiedniej.
I o ile zwykłe zestawy słuchawkowe z dwoma wtykami zawsze zadziałają na każdym PC i w każdym lapku z dwoma wejściami, tak już te z jednym wtykiem combo, wymagają nie raz najnowszych sterowników do kart dźwiękowych i często odpowiedniego ustawienia w systemie w sprzętach z wejściem właśnie combo.

2 polubienia

Okej, ta odpowiedź jest już raczej wyczerpująca. Będę próbować, testosować. Dziękuję za odpowiedzi!