Problem z montowaniem dysku: "brak wymaganych uprawnień

Witam, Chciałem zamontować sobie dysk na Ubuntu, więc wpisałem w terminalu: mount -t ntfs /dev/hda5 /mnt/disk (punkt montowania istnieje). Oczywiście najpierw “su” i hasło, zeby miec uprawnienia roota. Dysk został zamontowany, chcę na niego wejść, ale wyskakuje mi błąd:

Co zrobić, żeby można było przeglądać zawartość tej partycji??

Nadać uprawnienia do przeglądania, modyfikowania etc. dla danego konta.

W “Użytkownicy i Grupy” ? Czy jakoś podczas montowania?

Złączono Posta : 01.09.2006 (Pią) 15:32

Juz sobie poradziłem, dzięki. EOT

Fajnieee… A ja miałem wczoraj ten sam problem, co Edzioo i właśnie szukam rozwiązania jak zmienić te uprawnienia. Możesz powiedzieć jak to zrobiłeś?

Mozesz sobie nadawac prawa do konca swiata a i tak do nic nie da :>, partycja jest na ntfs i nie przyjmie CI Unixowych praw }:>

Musisz podmontowac partycje z odpowiednim Uidem :>

Rozwiazanie problemu to wpis w fstab w takiej postaci:

sudo nano /etc/fstab

na konsu wpisac:

/dev/hda5 /mnt/dysk auto rw,umask=0333,dmask=000 0 0

Zapisac po czym dac mount -a

@Death

rozumiem, że auto odnosi się do systemu plików (czemu nie dać ntfs od razu?), a rw,umask=0333,dmask=000 oznacza opcje?

Tak z ciekawości, co oznaczają dwie ostatnie cyfry? Ja uzupełniłem swoje /etc/fstab w następujący sposób:

# /etc/fstab: static file system information.

#

# 

proc /proc proc defaults 0 0

/dev/sda3 / ext2 defaults,errors=remount-ro 0 1

/dev/sda6 /home ext3 defaults 0 2

/dev/sda4 none swap sw 0 0

/dev/hda /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto 0 0

/dev/sda1 /media/WinXP ntfs defaults 0 3

/dev/sda5 /media/Store ntfs defaults 0 4

i chciałbym w miarę możliwości wiedzieć co zrobiłem :wink: EDIT: Wielkie dzięki! Właśnie uruchomiłem ponownie Ubuntu i muszę powiedzieć, że to działa (dałem jednak ntfs zamiast auto). A co do mojej prośby odnośnie znaczenia tych dwóch ostatnich cyferek… to z chęcią bym również dowiedział się co oznacza

rw,umask=0333,dmask=000

mogę się tylko domyślać, że wartość umask to uprawnienia dla właściciela, grupy, reszty, ale “rw”, “dmask”?

Zamiast rw proponuje dać ro, dlatego że sterowniki ntfs-3g dopiero obsługuja poprawnie zapis na partycjach windowsowych( chodzi tutaj o ntfs ), jeśli masz taką wersję tego sterownika to wporządku. Chodzi o to że przypadkowo można stracić dane, natomiast ntfs-3g jest już przetestowany przez dość dużą grupę osób.

umask to opcja nadająca uprawnienia. Np umask=0 nadaje uprawnienia dla wszystkich na wszystko( read, write, execute ).

Ja mam jeszcze dodane:

iocharset=iso8859-2

polskie kodowanie znaków. a opja auto nakazuje zamontować daną partycję przy starcie systemu. uid=jakas_liczba to uid usera który będzie właścicielem wszystkich plików na tej partycji. Aby sprawdzić jaki uid należy do ciebie należy wyświetlić zawartość pliku /etc/passwd kolumna 3-cia zawiera uid. Złączono Posta _: 24.11.2006 (Pią) 9:08_co do numerku UID to można prościej

echo $UID

U mnie przykładowy wpis wyglądać może tak:

/dev/sda1 /win/c ntfs ro,uid=1000,umask=0,iocharset=iso8859-2,auto 0 0