Problem z myszka i klawiatura

mam problem jak włączam kompa nie działa bezprzewodowa mysz i klawiatura firmy logitech(cordless internet pro),są podłączone do usb,podczas włączania nie da się wejść też do biosu,ale jak się wyciągnie wtyczke i włoży z powrotem to problemy znikają-wszystko działa.Sprawdzałem w biosie i wygląda na to ,że wszystko jest dobrze poustawiane,a jak podłacze inną mysz lub klawiature na ps2 to działa.(płyta msi k9 neo nforce 550).Wszystko działałało dopóki nie wymieniłem płyty głównej,ponowna instalka nie pomaga-poprostu za każdym razem gdy włącze kompa muszę na sekunde wyąć wtyczke i włożyć i jest ok.KLawiatura i mysz na innym kompie działają.Dziwne jest też to że pady i drukarka działaja bez wyciagania wtyczki-sprawdzałem na kazdym porcie usb.Ściagnąłem sobie nawet sterowniki firmy logitech i dalej nic z tego.zauważyłem też ,że po włączeniu kompa jak podłączyłem mysz na ps2 ,weszłem w menagera urządzeń i tam jest brak klawiatury i myszy (w drzewku) ,sterowniki są w innych urządzeniach HID tam gdzie pady.Jak wyciągmę wtyczke i włoże to pojawia się klawiatura i mysz (w drzewku)i jest oki-jak zrobie restart kompa to też wszystko działa ,dopiero gdy wyłącze to następnym razem jest to samo.PRosze o pomoc.

ustaw w biosie usb/mouse kayboard support, legacy support ma enabled.

dobrze kombinujesz ,ale nie da sie czegos takiego u mnie w biosie ustawic ,przeszukalem juz go kilkanascie razy i nie ma-kiedys juz mi ktos o tym mowil. Natomiast porty usb mam ustawione na enabled innej mozliwosci oprocz disables/enabled nie mam.chyba ,ze wiesz jak to zrobic?