Problem z nagminnym bluescreen

Witam,

mam problem z nagminnym bluescreen’em, który występuje 2-4razy zanim komputer się włączy i zacznie działać. Podejrzewam, że jest coś z kartą graficznną, gdyż zmienia się wygląd pulpitu i paska windows (zamiast przeźroczysty jest niebieski).

dodatkowo taki komunikat sie wyświetla, jeśli już notebook się odpali:

Podpis problemu:

Nazwa zdarzenia problemu: BlueScreen

Wersja systemu operacyjnego: 6.1.7600.2.0.0.256.1

Identyfikator ustawień regionalnych: 1045

Dodatkowe informacje o problemie:

BCCode: 116

BCP1: 87D08008

BCP2: 8F24AF40

BCP3: 00000000

BCP4: 00000002

OS Version: 6_1_7600

Service Pack: 0_0

Product: 256_1

Pliki pomagające opisać problem:

C:\Windows\Minidump\111712-25069-01.dmp

C:\Users\Wojtek\AppData\Local\Temp\WER-61854-0.sysdata.xml

Przeczytaj w trybie online nasze zasady zachowania poufności informacji:

http://go.microsoft.com/fwlink/?linkid= … cid=0x0415

Jeśli zasady zachowania poufności informacji w trybie online nie są dostępne, przeczytaj nasze zasady zachowania poufności informacji w trybie offline:

C:\Windows\system32\pl-PL\erofflps.txt

Wygląda to na błąd sterownika graficznego, ale najlepiej by było gdybyś podał pełen kod błędu.

Przykładowo możesz to sprawdzić w taki sposób:

zrobilem zdjecie bluescreen’a gdyz nie bardzo wiedzialem co spisac:) po kliknieciu w zdjecie otworzy sie w pelnym rozmiarze.

854d004e01870de9m.jpg

Problem ze sterownikiem karty graficznej.

Albo problem ze sprzętem

Trzeba przeczyścić chłodzenie karty graficznej, np. płyn Kontakt na wiatrak, zależy jaka to karta graficzna i jakie chłodzenie

Albo problem z oprogramowaniem.

Możliwa przyczyna problemu - zainstalowałeś nowszą wersję sterownika do karty graficznej i nowsza wersja tego sterownika powoduje problemy.

Nowsza wersja sterownika mogła zostać zainstalowana automatycznie przez Windows Update, jeżeli posiadasz włączone aktualizacje automatyczne.

Jak zmienić ustawienia aktualizacji automatycznych? pytanie-dotyczace-aktualizacji-systemie-windows-t483969.html#p3049515

Co teraz zrobić? Powrócić do starszej wersji sterowników. Skoro to karta NVIDIA, to trzeba wejść na stronę nvidia.com, poszukać innej wersji sterowników i sprawdzić.

Która wersja sterowników będzie dobra? Nie ma dobrej odpowiedzi. Albo czytamy opinie na internecie, albo metoda prób i błędów (instaluję wersję X sterownika, jeżeli dalej są problemy, to sprawdzam kolejną wersję sterownika), albo jedno i drugie.

Jak znaleźć sterowniki do karty graficznej?

Pobierz, zainstaluj i uruchom GPU-Z http://www.dobreprogramy.pl/GPUZ,Progra … 16750.html, karta Graphics Card, pole Name. Przykładowo ja posiadam kartę NVIDIA GeForce GT 330M.

W tej sytuacji mogę wejść na stronę producenta karty - firmę NVIDIA http://www.nvidia.com/content/global/global.php, wybieram język, następnie z górnego menu Pomoc, potem na kolejnej stronie Więcej w części Pobierz sterowniki, określam do jakiej karty graficznej szukam sterowników i klikam Szukaj. I dalej uzyskujemy dostęp do strony skąd można ściągnąć sterowniki.

Jeżeli chodzi o ile bitów. Wiesz, jeżeli to polski Windows XP, to interesuje Cię raczej platforma 32-bitowa. Windows XP 64-bitowy jest chyba tylko po angielsku. Pole, w którym trzeba określić edycję systemu (32-bitowy czy 64-bitowy) jest istotne w zasadzie tylko w przypadku Windows Vista i Windows 7. Bo tam zaczęła niejako na dobre wchodzić platforma 64-bitowa. Nie wiem czy jest Ci to potrzebne, ale pokażę jak to sprawdzić na przykładzie Windows 7, a w Windows Vista jest chyba identycznie.

  1. Start - prawy przycisk myszy na Komputer - Właściwości

  2. W oknie, które zostanie otwarte interesuje Cię pozycja Typ systemu

Może karta graficzna przegrzewa się?

Program HWiNFO http://www.dobreprogramy.pl/HWiNFO32,Pr … 15982.html ma opcję monitoringu temperatur (Monitoring - Sensor status - Logging start), i plik który zostanie utworzony otwieramy np. w Excelu i przeglądamy albo wrzucamy np. na http://www.speedyshare.com/ żeby skonsultować się z innymi.

Jako tymczasowe rozwiązanie problemu można wejść do Trybu awaryjnego - http://www.fixitpc.pl/topic/5694-start- … -safe-mode

W trybie awaryjnym nie są ładowane wszystkie sterowniki, nie jest ładowany sterownik do grafiki NVIDIA, rozdzielczość może być słaba, ale nie będzie bluescreenów na czas uporania się z problemem.

Karta się nie przegrzewa, średnia temperatura pracy to 58 stopni. zainstalowałem 5 różnych sterowników pobranych ze strony producenta, po instalacji każdego prędzej czy później występuje bluescreen czasem zamiast bluescreen’a wyświetla sie komunikat “Sterownik ekranu przestał odpowiadać ,ale odzyskał sprawność. Sterownik ekranu nvdia Windows Kernel Mode Driver ,version … przestał odpowiadać ,ale odzyskał sprawność” wersje różne, dlatego wykropkowalem. Wydaje mnie się dodatkowo, że częściej na przeglądarce chrome niż Opera jest bluescreen nie wiem czy to ma znaczenie:)

Otwórz Notatnik i wklej w nim to:

Windows Registry Editor Version 5.00


[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\GraphicsDrivers]

"TdrDelay"=dword:00000004

"TdrDdiDelay"=dword:00000010

Plik >>> Zapisz jako >>> Zmień rozszerzenie z TXT na Wszystkie pliki >>> Zapisz pod nazwą FIX.REG >>> kliknij dwa razy na utworzony plik FIX.REG i potwierdź dodanie do rejestru >>> restart.

Dla mnie to wygląda na padanie karty grafiki. Miałem podobnie. Pomogło przestawienie wartości, które określają ile czasu sterownik grafiki ma na odpowiedź. Na dobre pomogło rozkręcenie laptopa i przeczyszczenie chłodzenia. Tobie też radzę przeczyszczenie karty grafiki. Jako tymczasowe rozwiązanie proponuję Menedżer urządzeń, rozwiń gałąź Karty graficzne, prawy przycisk myszy na kartę graficzną której używasz i opcja Wyłącz. Tak - rozdzielczość będzie słaba ale może nie być bluescreenów. Sprawdź.

Czy masz możliwość załatwić inną kartę grafiki i sprawdzić jak będzie?

yardin , na forum używamy polskich znaków (ż, ł, ć, ś, ą itp.). Proszę wyedytować swoje posty i poprawić co trzeba. Niezastosowanie się do prośby będzie skutkowało przeniesieniem tematu do śmietnika.