Problem z nagrywarką DVD (LG GSA-4163B)

Witam.

Mam problem z nagrywarką DVD LG GSA-4163B. Od pewnego czasu dziwnie się zachowuje. Po włożeniu czystej płyty nie chce jej w ogóle znaleźć albo odczytuje ją, ale dopiero po dłuższym czasie. Nie jest to wina płyt, gdyż nie chciała nawet odczytać płyty DVD+RW, którą wielokrotnie już wcześniej nagrywałem.

Podobny problem jest z niektórymi płytami z czasopism jak np. CD-Action. Albo w ogóle nie czyta płyty, albo gdy już ją odtworzy i chcę przejść do innej części menu pojawia się komunikat “Stream read error”.

Czym ten problem jest spowodowany i jak mogę go naprawić?

Z góry dzięki za pomoc :slight_smile: .

Próbowałes przeczyścić oko lasera płytą czyszczącą ?

Nie. A ile taka płyta kosztuje, mniej więcej?

Ceny są różne, ale najtańsza ok. 15 - 20 zł.

Aha. Dobra, dzięki. Spróbuję i się odezwę jakby nic się nie zmieniło po przeczyszczeniu tą płytą :wink: .

Jeśli nie masz już na napęd gwarancji, lepiej rozkręć nagrywarkę i przeczyść soczewkę spirytusem (+zapałka z nawiniętą odrobiną waty) OCZYwiscie wszystko rób delikatnie tak aby nie uszkodzić kołyski na której spoczywa głowica z soczewką , te czyszczące płyty to lipa, doklejone na nich “wąsy” zbierają tylko większe kawałki brudu czy kurzu niestety nie poradzą na “tłusty” osad pokrywajacy soczewkę… zastanawia mnie błąd który wymieniasz, możliwe że nie jest to wina jedynie brudu (ale jak nie zajrzysz/dotkniesz to się nie dowesz).

Niestety… płyta czyszcząca nie pomogła, ale dzięki za podpowiedź seba86mu :wink: .

No, chyba miałeś rację co do tych płyt czyszczących witek-pl :? . W takim razie chyba będę musiał spróbować tej metody z czyszczeniem spirytusem…

Więc co to może być innego? Myślisz, że mogło coś stać się z oprogramowaniem na komputerze, płytami, albo coś w tym stylu ??

Jeżeli czyszczenie nie pomoże, może być problem z samą nagrywarką (głowica, elektronika). Możesz też spróbować podpiąć nagrywarkę pod inną wtyczkę na taśmie choć tu wydaje mi się mało prawdopodobne że to akurat wina taśmy (warto jednak spróbować wszystkiego).

Ech… wracam do tematu (a właściwie to raczej kończę temat :expressionless: …).

Przeczyściłem napęd płytą czyszczącą i nic się nie zmieniło.

Przeczyściłem soczewkę izopropanolem (czytałem, że lepiej nie czyścić optyki spirytusem, bo teraz niektóre oczka laserów wytwarzane są z plastiku i spirytus może zmatowić plastik [czyt. uszkodzić napęd na stałe ;)]) i też nic się nie zmieniło.

Podpiąłem napęd pod inną wtyczkę na taśmie i… (dla odmiany :stuck_out_tongue: ) nic się nie zmieniło :expressionless: .

Spróbowałem już chyba wszystkiego, a i tak to nic nie dało. Nagrywarka dalej czyta płyty jak chce i które chce…

Czyli teraz w grę wchodzi tylko wymiana napędu :expressionless:

Dzięki wszystkim za okazaną pomoc :slight_smile: .

Witam,

Ja mam podobny problem.

Też z początku myślałem, że się soczewka zabrudziła, ale czyszczenie nic nie dało.

Kłopot jest albo w biosie, albo w sterowniku IDE - ATAPI w Windows XP (bo takiego używam).

Sprawdzałem 2 rózne nagrywarki

  1. LG DVD (podobny model jak opisany)

  2. LiteOn

Zauważyłem, że nie radzą sobie z czytaniem płyt dual layer 8,4 GB.

Do rozmiaru 6,4G czytają bez problemu.

Niektóre nowe wydania czasopism elektronicznych np PC world, Computerworld itd dostarczane na płytach z zapisem 8,4GB, i te się nie czytają.

Najciekawsze jest to, że po podpięciu do nowszego kompa obie nagrywarki działają bezproblemowo.

Niestety do mojej zabytkowej już chyba płyty (EP3PTA, I8251EP) nie znalazłem nowszego, niż ten co już wgrałem biosu (Award 6.0 PG 28.03.2002) gdy miałem problem z obługą dużych dysków (pow 120Gb).

Jeszcze poeksperymentuję, jeśli coś mi się uda zdziałać, to powrócę do postu.

Jeśli któryś z bardziej doswiadczonych kolegów ma jakiś sensowny pomysł, to zapraszam do dyskusji.

Może jest na to sposób?

DAK.