Problem z nagrywarka DvD Nec ND 3540A

Nie widzi mi wogóle CD z DvD bez problemu czy ktoś się orientuje co może być przyczyną?

To nowe DVD-RW?

Czy to pierwsze podłączenie DVD-RW?

Czy na tej samej taśmie co HDD podłączona jest nagrywarka?

Jak założona jest zworka?

Miałem ten problem w nowym laptoku. A ! wcześniej zgrywałem płytę CD i laptok rzęził nią z 15 minut.

Nie widział i czytał CD, a za to bez problemu radził sobie z DVD.

Rozkalibrował sie laser - napęd do wymiany w moim przypadku laptok (3-dniowy):stuck_out_tongue: był na gwarancji.

Nowe kupiłem i nie miałem problemu, po pewnym czasie wystąpił. Obecnie przełożyłem go do zewnętrznej obudowy i dalej mam ten problem… :?

Podłączona jest przez USB. Nie wiem jak wytłumaczyć jak jest założona zworka… Jak są 3 rzędy “złącz” to jest na 1 od prawej w pionie?

Ogólnie jak włożę Cd to tak jak by nie ruszała płyta coś delikatnie “szczela” ja rozumiem to tak że płyta sie nie kręci tylko się blokuje bo nie może jej odczytać…

O tym jeszcze nie słyszałem.

Powinny być oznaczenia na DVD-RW

MASTER (MA)

SLAVE (SL)

CABLE SELECT (CS)

Oznaczenia są czasem wytłoczone nad “wtyczkami” lub znajdziesz je na naklejce na nagrywarce

To jest tak:

Wyłącz kompa, potem z sieci lub wyłącznikiem przy zasilaczu (stare zasilacze tego nie mają)

Taśme która jest od dysku twardego podłącz do nagrywarki załóż zworkę na dysku twardym na MASTER a na DVD-RW SLAVE

Jeśli masz osobne taśmy to podłącz DVD-RW i załóż zworkę na MASTER

Pamiętaj o zasilaniu (kable żółte, czarne, niebieskie, czerwone) żółtym kolorem na zewnątrz (od nagrywarki)

Napisałem wcześniej że mam go obecnie w zewnętrznej obudowie i dlatego jest podpięty przez USB :slight_smile: Jednak przeszukałem trochę internet i nie jestem odosobnionym przypadkiem, więc on się prawdopodobnie zepsuł…

Dziękuje jednak za pomoc 8)