Problem z nagrywarką w laptopie

Jestem posiadaczem laptopa Toshiba Satellite A100-811 z nagrywarką MATSHITA DVD-RAM UJ-841S. Problem polega na tym, iż napęd nie odczytuje czystych płyt DVD, zarówno +R, jak i -R, a także RW. Nie mam więc możliwości dokonania jakiegokolwiek nagrania na płytach DVD. Próbowałem na kilku programach, np. Pinnacle Studio, Nero i innych, lecz bez rezultatu. Pokazuje informację, że płyta jest nagrana lub jakiś tam powstał błąd zapisu (informacje są różne). To niedorzeczność, skoro płyta jest pusta. Dokonywałem prób na kilkunastu płytach różnych producentów - i nic. Jeśli chodzi o nagrane płyty DVD, czy to kiedyś przeze mnie, czy też kupione w sklepie - to odczytuje bez problemu. Jest jeszcze jedna sprawa. A mianowicie, czyste płyty CD i CDRW odczytuje bez problemu i również zapisuje na nich, a także odtwarza wcześniej nagrane. Może jest w tym wszystkim jakiś mały i banalny problem, lecz nie mogę sobie z tym poradzić, tym bardziej, że w temacie komputerów nie jestem za bardzo obeznany. Serdecznie proszę o pomoc i radę. Pozdrawiam i z góry bardzo dziękuję.

Miałem podobny problem, skończyło się wymianą napędu w serwisie… Możesz co prawda spróbować wgrać nowy firmware, wyczyścić napęd, etc… ale… sam wiesz :slight_smile:

Dziękuję Anathem za odpowiedź. Napęd jest czysty. Bardzo o to zawsze dbam. Nagrywarka była 1 rok temu wymieniona na nową. Popracowała bez problemu, lecz od tygodnia jest tak, jak opisałem. Słyszałem, że ten model nagrywarki nie ma dobrych opinii, więc może wymienić na inny. Nie wiem jednak, czy można w mojej Toshibie zastosować napęd innego producenta, aby wszystko było OK.

Jasne, że możesz zmienić napęd na inny, to możliwe w 99% przypadków laptopów.

No dobrze Anathem ale ponoć są nieraz problemy z połączeniem nagrywarki innych firm z komputerem. Mam na myśli złącza, taśmy i inne jak je zwał, tak je zwał. No i jeszcze może być problem taki, iż nagrywarka może wystawać poza obudowę laptopa. Okazuje się więc, że chyba trzeba dobrze najpierw wszystko przymierzyć i sprawdzić, a potem kupić. Dziękuję za radę - i już nie zawracam Ci głowy. Pozdrawiam.

Masz zainstalowany Alcohol lub Daemon Tools? Programy te pozwalają na zamaskowanie nagrywarki poprzez globalna blokadę rozpoznawania ATIP nośnika, co wiąże się z niemożliwością nagrywania płyt przy włączonej tej opcji.

Jeśli masz Daemon Tools sprawdź, czy w ustawieniach Emulacji nie masz włączonej opcji “ukryj CD-R”/“Hide CD-R”.

Podobna opcja widnieje w Alcoholu, w opcjach > Emulacja >Ignoruj typ nośnika ATIP.

Często przez nieuwagę ludzie zaznaczają włączenie emulacji wszystkich opcji, a potem nagrywarka im nie nagrywa, sprawdź, czy u Ciebie nie wystąpił właśnie ten problem. Daj znać czy pomogło, jeśli nie, to będziemy myśleć co dalej robić.

Dziękuję Crow86 za odpowiedź. Nie mam zainstalowanego żadnego z programów, które wymieniłeś. Będę bardzo wdzięczny za dalszą pomoc. Pozdrawiam Cię.