Problem z napędem cd/dvd - asus K50ij

(Taggert Net) #1

Witam. Posiadam Asusa K50IJ z windows 7. Od pewnego czasu mam problem z napędem cd/dvd. Otóż nie czyta w ogole płyt dvd, czasem odczytuje tylko płyty cd, ale też tylko jeśli mu sie chce. Np oryginalne płyty z 'komputer świat' odczytuje. W menedżerze zadan czasem pokazuje mi ze napęd jest, a czasem po prostu go brak. Czy nie mam jakiegoś sterownika? bo napęd sam w sobie wygląda na działający. Chce zrobić format i wgrać na nowo system, ale po prostu nie mam jak. Pendrive mi nie bootuje, a nie wiem czy można postawić system poprzez deamon tools. Szukałem troszke na tym forum, nie chce sam robić aktualizacji firmware a poza tym problem jest taki, że nero info tools nie chce sie zainstalować ;/ Dlatego prosiłbym o porade odnośnie napędu cd/dvd. Mój napęd to slimtype dvd a ds8a3s(przynajmniej tak pisało w menedżerze urządzeń). Bardzo prosze o pomoc. Gdyby chodziło tylko o sterownik to prosze podać link, bo nie jestem zbytnio obyty w szukaniu takich rzeczy

(toones) #2

Oddaj sprzęt na gwarancje, wymienią Ci go bezpłatnie, tak było w moim przypadku.

(Taggert Net) #3

gwarancja mineła, i napęd musi działać, bo płyty cd czyta

(marcin82) #4

Ale napęd się kończy, skoro nie czyta płyt DVD ... Jeśli bardzo chcesz, możesz na własną odpowiedzialność spróbować wyczyścić laser, ale nie wiem czy to coś da ...

Zorientuj się też, czy laptop posiada partycję recovery, może obejdzię się bez instalacji z płyty?

Jak sprawdzałeś, czy z USB nie można bootować? W BIOS jest taka opcja, czy nie masz odpowiedniego obrazu systemu?

(Taggert Net) #5

w bios ustawiłem opcje że ma czytać z dysku twardego i tam była opcja 'usb data traveler - mój pendrive'. Nie mam partycji recovery bo ją usunąłem...wydaje mi sie(choć pewnie sie myle) że poprostu brak sterownika, bo w menedżerze pisze ze sterownik 'cdrom.sys'

(marcin82) #6

Tak nie powinien być widoczny. Każdy napęd ma swój firmware i nawet na gołym systemie powinien działać jako napęd / nagrywarka DVD i tak być wykrywany.

(toones) #7

Więc zostaje Ci wymiana napędu. Nie musisz uważać, tego co piszę za poprawne, ale fakt że czyta cd nie jest gwarancją bezawaryjnego działania napędu.

Wiem jak u mnie wyglądała sprawa - czytało co chciało i jak chciało - windowsa x86 czytało a x64 nie. itd.

Łącznie z tym, że miałem komunikat o braku pliku boot, po wymianie napędu dokładnie z tej samej płyty bez problemu postawiłem winde.

(Taggert Net) #8

a ile taka wymiana? serwisowanie nie wchodzi w gre. Jakieś nagrywarki dvd godne polecenia?

choć wracając do tematu sterownika, dziwne że w folderze 'system32' jest sterownik o nazwie 'cdrom.sys' a nie ma nic z dvd-romem. A chyba powinno byc, skoro niedawno mi czytało dvd

(toones) #9

Nazwa pliku tutaj nie ma znaczenia, pod każdym Windowsem nazwa pliku z sterownikiem w "mu" widnieje pod cdrom.sys

U mnie również. W serwisie byłoby nie opłacalne, pooglądaj na allegro pioneer'a. Mają dobre nagrywarki.