Problem z napędem

A mianowicie ;
Moj napęd HL-DT-ST DVDRAM GTA0N ma problem z wysuwaniem się, może jak zrestartuje komputer z 5 razy to napęd się wysunie ,jak już wsadzę płytę (nie czyta jej) i znów mam problem z wyciągnięciem płyty "takie tam ryzyko ze wyjmę możne ja za pól roku"
Komputer widzi napęd ale nic więcej :confused:
Taki dodatek -z napędu korzystałem może ze 3 x w przeciągu 4/5 lat

Przypuszczalnie powinno pomóc rozkręcenie go i sprawdzenie czy smar w mechanizmie szufladki nie wysechł i nie stał się swego rodzaju klejem.

Do awaryjnego otwierania możesz użyć spinacza, wsuwając go w mały otwór obok tacki. Jeżeli napęd nie czyta płyt, to smarowanie podane przez @WODZU w niczym nie pomoże.

Sprawdzę ale poczekam na dalsze wypowiedzi , może dowiem się coś więcej.

Smarowanie, a czym dokladnie, co mam stosowac i jak

Sprawdź okablowanie napędu. Sprawdź, czy tacka napędu nie była zalana jakimś płynem (na przykład sokiem), który powoduje jej przywieranie do obudowy. Rozkręć napęd, sprawdź stan smarowania (jak zalecił @WODZU) oraz gumki przenoszącej napęd otwierania. Najważniejsze jest to, że napęd nie czyta płyty. Możliwe, że silniczek nie kręci, albo laser odmówił posłuszeństwa. W obu przypadkach koszt naprawy przewyższy zakup. Nie polecam używania magicznych płyt do czyszczenia napędów.

1 polubienie

Bywa, że napęd nie czyta płyt z przyczyn software. Przykładowo gdy ma się zainstalowany winpatrol, trzeba zamknąć program w trayu, żeby napęd chciał czytać płyty.
Tak samo, gdy systemowe oprogramowanie do napędu - przy błędach w ustawieniach i w rejestrze, trzeba sprawdzić programem zewnętrznym - zainstalować burnaware free, albo isobuster - który w wersji podstawowej jest za free.

Kiedyś miałem problem z napędem w jedenastoletnim pc, nie czytał płyt. Winpatrol robił mi problem i bez żadnego komunikatu napęd nie czytał płyt.
Przez 11 lat nie czyściłem mojego napędu LG, a z tysiąc płyt nagrałem…

Spinacz, tam ledwo drewniana wykałaczka wejdzie.

Która jest w przekroju większa niż spinacz. Nic więc dziwnego, że się nie mieści. Spinacz się mieści.