Problem z napisaniem jądra systemu

Witam, mam potrzebną wiedzę:

-potrafię zarządzać pamięcią.

-mam paru skrypterów (pomocników)

-znam:

1.)assembler

2.)C/C++

3.)Java

-wiem na jakiej platformie stworzę system (x86)

-oraz jako jeden z niewielkiej grupki osób piszących systemy wiem że nie będzie to nic wielkiego ani zbyt przydatnego w użytku.

-oraz potrafię zrobić całą resztę =D.

Mam jednak problem, nie wiem od czego zacząć pisanie jądra, czy ktoś zna jakiegoś TuT’a który pomógłby mi to zrobić?

Ps. Z góry dziękuję za odpowiedź

Jak to ma być system operacyjny (namiastka), to na pewno nie będzie to małe.

Na początek zdefiniowałbym kategorie (typu: wejście/wyjście, podsystem dyskowy, zarządzanie pamięcią, procesami, itd.) a potem przygotował listę funkcji wraz z opisem, co mają robić.

No to po co to robisz? *

* - choć tu Cię rozumiem, sam napisałem coś mało przydatnego do użytku: Emulator komputera Atari XE w przeglądarce www :slight_smile:

Pisząc “wielkiego” nie miałem na myśli rozmiaru w MB tylko coś w stylu przebojowości, bo na pewno nie przebiję Windowsa napisem “Witaj świecie =D” ale potem oczywiście będzie robił coś więcej.

Ps. sorry za ilość “coś”'ów

Sporo artykułów, kursów, itd:

http://wiki.osdev.org/Expanded_Main_Page

Istnieje jeszcze książka (po polsku!) :

http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/67611/programowanie-systemowe-mikroprocesorow-rodziny-x86.html

Gibas11 , zapoznaj się, proszę, z tym tematem, a następnie - korzystając z przycisku zmien.gif

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dziękuję za odpowiedź adammo, jednak zanim kupię tą książkę chciałbym wiedzieć czy jest to wytłumaczone w chociaż trochę przystępny sposób bo gdy zaczynała się moja przygoda z javą kupiłem książkę która była całkiem popaprana (nie wiem skąd dobre recenzje) i gdyby nie kursy na youtube dale pewnie nawet nie miałbym pojęcia jak coś zaprogramować =D.

Dodane 21.07.2013 (N) 14:17

już nie ważne, znalazłem w internecie fragment i całkiem mnie zadowala.

Dodane 21.07.2013 (N) 15:06

Pablo_Wawa również mi pomógł a może nawet bardziej, dziękuję za jego odp, niezmiernie mi pomogła.

Jeżeli będę miał jakieś problemy napiszę =D.

A jeśli chcesz naprawdę się tym zająć (zapowiada się naprawdę sporo kodowania), to poczytaj sobie wyniki Google dla frazy " jądro systemu", bo jest tam masa ciekawej dokumentacji, po przejrzeniu której będziesz miał więcej wiedzy w tym temacie.

Może spojrzę ale na razie książka w pdf sobie radzi =D.

Dodane 21.07.2013 (N) 19:54

Napisałem na razie mały fragment kodu i chcę zobaczyć jak działa z poziomu Windows, zna ktoś może program który by mi to umożliwił?

A to nie masz systemu Windows, żeby to sprawdzić? W Linuksie masz Wine.

Pogrzebałem trochę i nie udaje mi się od 30min. :frowning: , więc czy mogę liczyć na twoją pomoc?

Dodane 21.07.2013 (N) 22:20

Problem rozwiązany, użyłem do tego DOSBox, działa też jako wygodny kompilator.

Dodane 23.07.2013 (Wt) 21:00

Zna ktoś emulator platformy x86 napisany pod windows?

@Gibas11 nie jestem pewny do czego dążysz, ale w przypadku tworzenia system po prostu użyć wirtualizacji? Np. Virtualbox, jak że potrafi to to zbootować Win, Linux, DOS, Haiku itd. to powinno też dać radę z twoim systemem.

Wielkie Dzięki za pomysł z użyciem virtualbox, rzeczywiście działa =D. A teraz po napisaniu systemu wyświetlającego komunikat oraz rebootującego po naciśnięciu esc chciałbym zrobić coś więcej, jednak jestem kiepski w c/c++, ale podobno system można pisać też w javie którą opanowałem w stopniu bardzo zaawansowanym więc nasuwa się pytanie Jak pisać system javą? Z góry dziękuję za odp.

Ale ty wymyślasz :stuck_out_tongue: skoro chcesz system w javie to jego jądro musi zawierać komponenty javy, ale ją bym pokombinował z jądrem linuksa i przerobił je, wtedy będzie lepiej. potem najlepiej bym stworzył jakiś skryptowy język co by ułatwiło dalsze tworzenie systemu, aplikację, itd. aż by powstał normalny system… ale wszystko wymaga odpowiedniej wiedzy na ten temat :confused:

Masz rację ale wg mnie na normalny system nie mam co liczyć będąc w 6. osobowej grupie :(, jednak jeśli chodzi o komponenty javy to jakie i gdzie je zdobyć (Nigdy nie interesowałem się javą od tej strony).