Problem z naprawą boot sectora via komenda bootrec /fixboot

(Inkoo) #1

Witam
Zaczne od tego ze mam dual boot win 10 / win7 sytemy zainstalowałem w złej kolejnosci czyli 10 pozniej 7 , i tak mniej wiecej w polowie przypadków kiedy właczam nootebooka nie pojawia sie boot menu z wyborem systemu tylko od razu idzie 10 . Chcialem rozwiazac to nadpisujac boot sector 7 tym nowszym 10 lecz przy wpisywaniu komendy jak w temacie pokazuje " odmowa dostępu "
Jest jakis sposób na obejcie tego czy format 10 ???

(krzysztof.marcin) #2

Jeżeli próbujesz dokonać takiej naprawy z poziomu Windowsa, to może być taki efekt jak napisałeś.
Uruchamiamy program instalacyjny Windowsa z płyty CD lub bootowalnego pendrive i wybieramy opcję naprawa. Przechodzimy do tekstowej formy naprawy czyli tzw. konsoli i tam wpisujemy, to co chcemy zmienić czy naprawić.
Np. bootrec/fixmbr
bootrec/fixboot
bootrec/RebuildBcd

(pocolog) #3

Najlepiej takiej naprawy dokonywać z płyty instalacyjnej najnowszego systemu. W tym wypadku W10 :wink:

(madus) #4

Uruchom wiersz poleceń jako Administrator.

(stens1950) #5

Ściągnij sobie EasyBCD https://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Program,Windows,12231.html i typ programem sobie wszystko ustawisz jak chcesz.

(Inkoo) #6

Oczywiscie ze nie próbowalem tego zrobic z poziomu win tylko bootowalnego pena .(obraz instalacyjny)
Easybcd juz próbowałem , metro boot nie dziala , opóznienie wyboru też nie , zmiana domyslmnie ustawionego sys tez nie nie. Kończą mi sie pomysły

(krzysztof.marcin) #7

Teraz dopiero raczej wszystko jasne. Bardzo prawdopodobne, że wszystkiemu winien następca Biosu czyli tzw. UEFI które oferuje dwa tryby zapisu tablicy partycji: MBR i GPT. Spotkałem się z takim przypadkiem, że win7 i win10 zostały zapisane w trybie MBR, a w UEFI został zmieniony ten tryb na GPT.
Wstarczyło zmienić w UEFI ten tryb na MBR i wszystko wróciło no normy.
Znajomy nie umiał wyjaśnić jak doszło do tej zamiany. Być może u Ciebie jest podobnie, ale jeżeli WIn10 został utworzony na partycji z trybem GPT, to konieczne by było formatowanie partycji i ponowna instalacja WIn10.