Problem z niewidocznym napędem DVD/CD

Witam, po pierwsze chcę zaznaczyć, że przeszukiwałem internet w celu znalezienia solucji problemu jednak nie udało mi się tego rozwikłać. Nie do końca wiem od kiedy ten problem istnieje, bo niezbyt często korzystałem z nagrywarki. Zauważyłem to teraz kiedy była mi oczywiście potrzebna.

A więc do rzeczy. Nie widzę żadnego napędu DVD w moim komputerze, ani w menedżerze urządzeń (powinno być Stacje dysków CD-ROM/DVD, a nie ma nic). Po włożeniu płyty nagrywarka działa, płytę obraca jednak nie wyświetla się okienko z odczytaniem zawartości płyty, ani nic więcej.

#1 Próbowałem odłączyć i podłączyć nagrywarkę - nie działa

#2 Odinstalowałem Deamon Tools i wyczyściłem rejestry - nie działa

#3 wedle zaleceń rozwiązywania problemów z Win chciałem odinstalować w menedżerze urządzeń w Kontrolerach IDE/ATAPi - ATA Channel 0, ATA Channel 1 oraz Standardowy podwójny kontroler PCI IDE jednak ich NIE MA. Nie mam pojęcia czym jest to spowodowane.

#4 Chciałem usunąć Upperfilters i Lowerfilters z rejestru: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Class{4D36E965-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}, ale ich NIE MA.

5# Kolejnym krokiem wedle zaleceń było utworzenie podklucza rejestru HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi - Controller0 i EnumDevice1 ale tym razem ONE SĄ Próbowałem je usunąć i stworzyć na nowo, ale nie przyniosło to efektu. Wedle informacji tam zawartych miało to utworzyć Lowerfilters i Upperfilters.

Link do tematu z którego korzystałem: https://support.microsoft.com/pl-pl/help/314060/your-cd-or-dvd-drive-is-not-recognized-by-windows-or-other-programs

Nie mam pojęcia co mogę zrobić więcej. Nigdzie nie znajduje rozwiązania problemu. Jedyne czego jeszcze nie robiłem to próbowania podpięcia innej nagrywarki, bo nie mam skąd tymczasem załatwić. Może jest popsuta? A może aktualizacja windowsa do wersji 1903 sprawiła te problemy? Po niej niektóre rzeczy przestały mi działać np. pad w niektórych grach, niektóre aplikacje przestały działać… To może być jednak złudna korelacja. Nie wiem.

Proszę o wskazówki i z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.

1 polubienie

Nie masz na poczekaniu jakiegoś starego CD / DVD z GNU/Linux, instslatorem Windows lub z zestawem ratunkowym do naprawiania Windows / odzyskania plików?

I czy BIOS/UEFI widzi napęd / nagrywarkę?


Tak by można wykluczyć uszkodzenie kabla, wtyku czy napędu.

Na szybko to przełącz na płycie napęd do innego portu SATA. Powinno pomóc.

1 polubienie

Hmm, no w biosie tego nie widać. Pokazuje mi tylko dwa dyski.

Mam wiązki na trytytkach i nie wiedziałem który kabel jest od czego więc poprzepinałem 3 kable w inne wejścia sata. Bez skutku. To znaczy, że nagrywarka jest wadliwa? Mam jakiegoś budżetowago Asusa.

Teraz wszystkie napędy są “budżetowe” :slight_smile: niezależnie od firmy.

A zasilanie ok?