Problem z nowym coolerem :|


(Kamilp 83) #1

Witam.

Mam pewien problem. Postanowiłem zmienić sobie chłodzenie na procku (Athlon XP 1,8 Ghz, płyta główna ABIT NF-7 SL). Kupiłem collera ARCTIC COOLING Copper Silent 2-TC (REV 2). Wszystko elegancko zamontowałem, podłączyłem… Po włączeniu komputera profilaktycznie wszedłem do BIOS-u (Phoenix - Award), żeby sprawdzić jego obroty…a tam niespodzianka - BIOS nie pokazywał nic, tak jakby wentylator nie był w ogóle podłączony :/. Wyszedłem z BIOSU, komputer startował dalej…no i gdy doszedł do momentu w którym normalnie ma się ukazać pulpit, wyskoczył komunikat na temat pliku lssas.exe, że aplikacja nie może być uruchomiona czy coś w tym stylu. W pierwszej chwili podejrzewałem, że może to coś z prockem, że za mocno go docisnąłem :>. Ale po ponownym podłączeniu starego coolera wszystko było w porządku.

Podejrzewam, że to wina czujnika w nowym coolerze…tylko jak to sprawdzić, żebym miał 100% pewności? Aha - po podłączeniu coolera do innego złącza (od chłodzenia obudowy) program Everest wykrył go normalnie, ale obroty były strasznie niskie (około 700 RPM).

Będę wdzięczny za pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Pozdrawiam :slight_smile:


(system) #2

Moim zdaniem jest tak :kiedy radiator jest zimny termistor na wentylatorze daje duży opór i wentylator ledwo się kręci pobierając minimalny prąd czego nie widzi płyta główna , skoro nie “widzi” - alarmuje, stąd cały kłopot . Ja odlutowałem ten termistor ,przedłużyłem przewodami i umieściłem go blisko radiatora chipsetu takiej samej płyty głównej i startuje mi teraz od 1700 obrotów do ok 2100 co daje tem. max. 52 stopnie w wymagających grach. Z tym , że jednak u Ciebie coś jest nie tak z tym :

powinien od 1000 minimum i być może tu tkwi problem.


(Wmgeladze) #3

U mnie w BIOS-ie Award Phoenix jest opcja monitorowania najniższych obrotów coolera procesora.Najmniej to 800 obr.Chcąc uruchomić komputer z wentylem startującym z niższych obrotó należy funkcję wylączyć-disabled.


(system) #4

ale zobacz :

a wentylator który on ma powinien startować od 1400 obrotów !!


(Kamilp 83) #5

zgadza się

poszperałem jeszcze po necie i znalazłem pewne rozwiązanie - odlutować termistor i złączyć te dwa kabelki - wtedy wentylator powinien pracować na maksymalnych obrotach :slight_smile:

czytałem, że w tym wentylatorze podobno nawet od 1200 RPM

ale podejrzewam, że radiator był tak sałbo nagrzany, że te 700 RPM nie były chyba niczym nadzwyczajnym

powiedz mi jeszcze gdzie to jest :? …nie wiem czy moja płyta obsługuje coś takiego :?

nie wydaje mi się :>

po prostu radiator nie miał skąd tyle ciepła odpbierać, żeby wentylator wszedł na wyższe obroty.


(system) #6

nie wydaje mi się - masz Athlona XP a one trochę się grzeją a ten cooler nie jest aż tak rewelacyjny więc te 700 obrotów to coś nie tak wentylek powinien zaczynać od 1200 nawet jakby było w obudowie i 10 stopni i jeszcze jedna rada :

zostaw ten BIOS w spokoju tam problemu nie rozwiążesz a zaszkodzić możesz. pozdrawiam


(JNJN) #7

Bios musi widzieć obroty wentyla - wiele płyt w tym wypadku traktuje to jako jego awarię lub problem z CPU - czyli musisz dobrać taki cooler aby poprawnie pracował z biosem.

Może aktualizacja biosu płyty coś da.