Problem z nowym RAMem, płyta główna?

Witam. Otóż ostatnio uszkodziła mi się jedna kość ramu z firmy GoodRam, co pozostawiło mnie z jedną sprawną kością 2GB (sprawdzane memtestem). Skłoniło mnie to do kupna nowych kości więc zakupiłem Avexir Core Led 2x4GB 1600MHz CL9. Nie byłoby w tym nic dziwnego oprócz tego, że po włożeniu ich do slotów wszystko dostaje szału. Przy włączeniu komputera bios zacina się na POST i nie idzie dalej. RAM sprawdziłem u kolegi gdzie wszystko działa. Wziąłem także jego ram 8GB Crucial Balistix Sport 1866MHz i sprawdzić ją u siebie czy pójdzie. O dziwo komputer włącza się i przechodzi POSTa, ale dalej nic się nie da zrobić, Windows pluje BSODami, Linuks w pewnym momencie się zacina. Dodam, że w BIOSie po wyłączeniu opcji “Enable Memory Remap” czy jakoś tak, da się wejść do systemu normalnie lecz wtedy jest wykrywane dostępne tylko 3,5GB ramu. Na tej starej kości 2GB z GoodRama wszystko działa normalnie. Prosiłbym o pomoc poniżej moja konfiguracja komputera:

 

  • CPU: Intel Core i3 540

  • Mobo: Asus P7P55D

  • Ram: Aktualnie posiadam: 1x 2GB GoodRam DDR3 1333MHz lub 1x 8GB Crucial Balistix Sport 1866MHz CL10 lub 2x 4GB Avexir Core Led 1600MHz CL9

  • GPU: AMD Radeon HD7850

  • Dysk 500GB Seagate

  • Zasilacz: Cooler Master 500W (nie pamiętam modelu dokładnego)

  • System: Windows 7 x64 Pro

Czy po włożeniu nowych modułów pamięci przywróciłeś domyślne ustawienia biosu?

 

W jakiej wersji jest bios na płycie?

Resetowałem ustawienia zworką jak i baterią, skutek ten sam. Bios jest w najnowszej dostępnej wersji 2101. Spróbowałem funkcji MemOK która daje komunikat że wszystko działa.

Mieszasz różne typy kości a później się dziwisz. Każda ma inne taktowania, do tego i timingi. Zapakuj te 2X4GB i tego goodrama i w biosie ustaw ręcznie taktowanie RAMu na 1333. Z tego co piszesz staje na POST więc najpierw w BIOS`ie ustaw te 2x4GB jak napisałem a potem dołóż tego Goodram i zobacz czy pójdzie. Na drugi raz zanim coś kupisz zajrzyj na stronę producenta bądź poczytaj manual od MOBO.

Nie mieszam ich ze sobą, wyciągnąłem Goodrama, wsadziłem Avexiry i efekt jest jaki jest, wziąłem od kolegi tego Cruciala, wsadziłem tylko tego i efekt ten sam. Przestrzegam się przed mieszaniem. Co do taktowań to już testowałem na wszystkich dostępnych, już nawet delikatnie zwiększyłem napięcie IMC i nadal to samo.

Musisz ręcznie ustawić w Biosie/UEFI patametry pamięci (częstotliwość, opóżnienia itp) - widocznie Bios twojej płyty nie potrafi automatycznie rozpoznać parametrów pamięci tego producenta.

Niestety po tych zabiegach problem nadal występuje. Obstawiam tylko na płytę albo procesor. RAM już zgłosiłem do zwrotu gotówki, gdyż minęły zaledwie dwa dni od otrzymania. Zmieniam platformę na nową (FX-8320 + Asrock 970 Extreme3 R2.0), jednak przyszła inwestycja musi nastąpić teraz. W każdym razie dziękuję za pomoc :slight_smile: