Problem z nowymi kośćmi RAM

Zakupiłem dwie kości pamięci DDR 400 MHz firmy GoodRAM, po 512 MB każda. Miały one zastąpić dwie stare kości po 256 MB firmy Kingston (także DDR 400 MHz) pracujące w trybie dual channel. Po włożeniu nowych kości (w miejsce starych) zaczęły się problemy z komputerem. Kilka minut pracy a potem przeróżne błędy STOP. W ustawieniach BIOS wszystko było na “Auto”. Nowe kości nie chciały działać ani razem, ani każda z osobna w różnych slotach.

Zaobserwowałem, że program CPU-Z poprawnie rozpoznaje kości (jako DDR 400 MHz), ale w zakładce “Memory” pokazuje ich częstotliwość jako 222 MHz (a powinien 200 MHz). Pomyślałem, że pewnie przez to nowe kości nie pracują stabilnie. Zmieniłem zatem w BIOS tryb DRAM z 400 MHz na 333 MHz i komputer działa już niby normalnie około 30 minut. CPU-Z w zakładce “Memory” pokazuje prędkość pracy pamięci jako 166 MHz, czyli prawidłowo.

Czy to możliwe, że nowe kości miały coś poprzestawiane i pracowały, jak by były podkręcone? Można coś zrobić, żeby nowe kości pracowały normalnie w trybie DDR 400 MHz?

może miałeś podkręcone fsb ??

to może nie dawaj na Auto tylko ręcznie ustaw na 200MHz i daj odpowiednie timingi

wyłączyłeś w biosie tryb dual channel? Wyłącz, a potem skonfiguruj od nowa.

FSB jest ustawione na 166 MHz, czyli dla Athlona XP 2800+ odpowiednio… Jest też inna dziwna rzecz - na 1 GB RAM wynik w 3DMark05 jest o 1000 (tysiąc!) punktów gorszy. Coś chyba nie tak z tą nową pamięcią…

wklej zrzut ekranu z programu cpu -z zakładki pierwsza (główna) oraz memory i spd.