Problem z nowymi kośćmi RAM


(Kylek) #1

Zakupiłem dwie kości pamięci DDR 400 MHz firmy GoodRAM, po 512 MB każda. Miały one zastąpić dwie stare kości po 256 MB firmy Kingston (także DDR 400 MHz) pracujące w trybie dual channel. Po włożeniu nowych kości (w miejsce starych) zaczęły się problemy z komputerem. Kilka minut pracy a potem przeróżne błędy STOP. W ustawieniach BIOS wszystko było na "Auto". Nowe kości nie chciały działać ani razem, ani każda z osobna w różnych slotach.

Zaobserwowałem, że program CPU-Z poprawnie rozpoznaje kości (jako DDR 400 MHz), ale w zakładce "Memory" pokazuje ich częstotliwość jako 222 MHz (a powinien 200 MHz). Pomyślałem, że pewnie przez to nowe kości nie pracują stabilnie. Zmieniłem zatem w BIOS tryb DRAM z 400 MHz na 333 MHz i komputer działa już niby normalnie około 30 minut. CPU-Z w zakładce "Memory" pokazuje prędkość pracy pamięci jako 166 MHz, czyli prawidłowo.

Czy to możliwe, że nowe kości miały coś poprzestawiane i pracowały, jak by były podkręcone? Można coś zrobić, żeby nowe kości pracowały normalnie w trybie DDR 400 MHz?


(Technik Elektro) #2

może miałeś podkręcone fsb ??


(efazeti) #3

to może nie dawaj na Auto tylko ręcznie ustaw na 200MHz i daj odpowiednie timingi


(Ferdek31) #4

wyłączyłeś w biosie tryb dual channel? Wyłącz, a potem skonfiguruj od nowa.


(Kylek) #5

FSB jest ustawione na 166 MHz, czyli dla Athlona XP 2800+ odpowiednio... Jest też inna dziwna rzecz - na 1 GB RAM wynik w 3DMark05 jest o 1000 (tysiąc!) punktów gorszy. Coś chyba nie tak z tą nową pamięcią...


(Technik Elektro) #6

wklej zrzut ekranu z programu cpu -z zakładki pierwsza (główna) oraz memory i spd.