Problem z obrazem 16:9 w VLC Media Player

Witam :slight_smile:

Do oglądania filmów używam programu VLC Media Player. W mojej domowej kolekcji filmowej, niestety mam wiele filmów nie zapisanych w formacie 16:9 (prawdopodobnie). Podczas oglądania takich filmów wyświetlają się charakterystyczne czarne pasy. Próbowałem ustawić stosunek rozmiarów na 16:9 oraz kadrowanie 16:9- na próżno. Gdy otwieram takie filmy programem MPC HC, jest tam taka opcja jak “Przeskaluj do formatu 16:9 TV”, która usuwa te czarne pasy (po prostu rozszerza obraz do 16:9).

Czy w VLC jest taka możliwość?

Pozdrawiam Yeenisey :slight_smile:

w opcjach obrazu masz 2 opcje:

kadrowanie i stosunek rozmiarów. U mnie te opcje robią to co powinny. Popróbuj z obydwoma ustawieniami. Może dojdziesz do właściwego.

Przykład: Obraz 16:9, mniejszy od ekranu. Ustawienia w “stosunek rozmiarów” na 4:3 zniekształca obraz. Z kolei ustawienie na 4:3 w “kadrowanie” przycina obraz.

I jeszcze masz 3 opcję w opcjach obrazu: SKALUJ, włącz ją żeby ci obraz dopasowało do ekranu (np rozciągnęło do boków).

Przykład: Obraz 16:9 mniejszy od ekranu. Po włączeniu opcji “skaluj” obraz jest rozciągany do boków ekranu.

Ach, ale ze mnie idiota. Przecież stosunek rozmiarów musi być równy 1:1 bądź 5:4 , a kadrowanie na 16:9 :slight_smile:

Dzięki Goster, bez Ciebie bym sobie tego nie przypomniał.