Problem z obrazem po upadku laptopa

Witam. Mam taki problem. Dostałem do naprawy laptopa Fujitsu AH531. Laptop upadł i od tego czasu nie wyświetlał obrazu na matrycy. Po podłączeniu do PC i naciśnięciu FN+F10 wyświetla się obraz prawidłowo, laptop pracuje. Lecz jeśli chce się korzystać z matrycy laptopa to nic nie wyświetla. Rozkręciłem laptopa i sprawdziłem czy wszystkie przewody dobrze dociskają itp i było wszystko w porządku, lecz nadal brak obrazu. Zamówiłem więc nową matrycę i dokładnie to samo :confused: Nie wiem już co może być przyczyną. Proszę o pomoc. Z góry pięknie dziękuję :slight_smile:

Może zimne luty się zrobiły na płycie głównej. A podświetlenie w ogóle działa? Może tylko ono padło?

na nowiutkiej matrycy to samo, nic nie wyświetla. Zimne luty wątpi, gdyż na zew. monitorze działa 

Może trzeba sprawdzić zasilanie matrycy miernikiem jeśli w ogóle nie nie reaguje.

Dwie matryce w tym jedna całkowicie nowa i nie reagowałyby? Istnieje taka szansa?

Jaka to matryca - chodzi mi oczywiście o podświetlenie LED czy CCFL ? Włożyłeś identyczną matrycę jaką miałeś czy matrycę innego producenta ? Podaj oznaczenia jednej i drugiej ? 

Jeśli chodzi o wyświetlanie obrazu na drugim monitorze to sprawdź czy ten obraz wyświetla na pewno zainstalowana dedykowana karta graficzna - bo może to tylko “domyślne” stery systemu - co z kolei też wskazuje na uszkodzenie grafiki… 

Ale równie dobrze może to być uszkodzony układ KBC na płycie (odpowiada m.in za podświetlenie matrycy) - warto by to dokładnie zdiagnozować, najlepiej i najszybciej - w jakimś pobliskim serwisie PC.

Najprościej sprawdzić podświetlenie świecąc mocną latarką na ekran (ale pod niewielkim kątem) uruchomionego lapka, bo może matryca wyświetla obraz, ale podświetlenie nie działa i daje to ogólne wrażenie jego braku. 

Przyczyn jednak może być więcej i trzeba ich szukać z pewnością - na płycie głównej - do czego potrzebny jest dobry schemat (może to bezpiecznik tylko jakiś padł, a może slot od taśmy “podniósł nóżkę” :wink: ) - NIE MA CO GDYBAĆ…

Moja propozycja - uderz z tym tematem jeszcze na elektrodę, tam to są takie “harpagany” elektroniki, że szok normalnie.

chodziło mi o zasilanie do matrycy, czy w ogóle coś dostaje.

Z doświadczenia wiem że jeśli nie działa matryca, a działa VGA na zewnętrzny monitor to mała szansa że jest coś nie tak z płytą lub grafiką. Najczęściej coś od złącza matrycy w płycie głównej w górę.

Poza tym upadek a upadek jest różnica :slight_smile: tu się rozerwie taśma a tu zasilanie lub się rozleci w kawałki a poskładane teoretycznie działa :slight_smile: tak samo jak @adamk1985 myślę że elektroda może mieć jakieś rozwiązanie i bliższe instrukcje jak to zbadać.

W tym miejscu masz rację i się mylisz.

Owszem z płytą nie powinno być większych boleści skoro po VGA jest obraz.

 

Producent zawsze daje zabezpieczenie przed złączem na płycie i na samej matrycy w postaci bezpieczników SMD.

Sprawdź multimetrem wg schematu płyty głównej ścieżki złącza LVDS, ja w płycie HP miałem tak że tuż przed samym złączem mi obcięło cały " Prąd " na podświetlenie i to nie mały bo do 32V :smiley:

Jest to matryca LED, więc świecenie latarką nic nie pomoże. Matryca jest to: LP156WH4. Zamówiłem o tym samym oznaczeniu, lecz innego producenta. Mam także założony temat na elektrodzie, ale konkretnej odpowiedzi nie otrzymałem. 

Pomoże, przypatrz się uważnie, najlepiej zgaś światło i wykonuj operację przy mocnym świetle lampy.

 

Jeśli padło podświetlenie ( płyta / martyca ) to zobaczysz take ledwo widoczne napisy lub nawet " Pulpit "

 

Za dnia taka metoda wymaga spostrzegawczości bo łatwo przeoczyć 

Sprawdzałem to już i nic nie wyświetla. W LEDówkach ta metoda rzadko działa