Problem z OBS Studio [Zamknięty]


(kajetanwz2) #1

Hej, mam pytanie. Otóż zachciało mi się sprawdzić jak mój sprzęt radzi sobie z nagrywaniem i streamowaniem, Do tego ściągnąłem OBS Studio. Ustawiłem jakość, FPS, rozdzielczość itd. i nagrałem krótki filmik do sprawdzenia czy wszystko poszło dobrze. Ku mojemu zdziwieniu filmik był gorszej jakości niż to co mam na monitorze 1600x900. Zacząłem zmieniać ustawienia na różne sposoby, od jakości po rozdzielczość, ale nic to nie dało. Dla sprawdzenia czy to może z moim sprzętem jest coś nie tak ściągnąłem wersje próbną Bandicam’a. Na nagraniu zrobionym Bandicam’em nie było różnicy pomiędzy klipem a rzeczywistością. I teraz pytanie do was. Czy po prostu OBS nagrywa w słabej jakości czy może ja coś źle robię? Prosiłbym o odpowiedź.


(MatX_) #2

Co to znaczy jakość? Jeżeli nie bitrate to spróbuj podbić tą wartość do np. 6000 i wtedy sprawdź jak wygląda obrazek.
Pamiętaj też że OBS jest stworzony do nagrywania skompresowanego wideo a bandicam z tego co pamiętam generuje nieskompresowany plik wideo zajmujący ogrom miejsca w porównaniu z OBSem, jednak zapewniający najlepszą jakość obrazu.


#3

masz pewnie za słaby kompuer


(kajetanwz2) #4

Za słaby? I5-6600K na 4,6ghz + GTX 960 to za słaby?


(kajetanwz2) #5

Po zmianie bitrate nic się nie zmieniło. Jednak pewnie jest tak jak napisałeś, że OBS generuje skompresowane pliki, dlatego też jest słabsza jakość. Ze streamowaniem jest tak samo. Trudno. Dzięki za odpowiedź


#6

do streamowania minimum i7 - i5 starcza do gier , gtx 960 też ledwo co daje rade w nowych grach co ty chcesz streamować mahjonga?


(MatX_) #7

Jestem pewien, że masz źle ustawiony jakiś parametr, najlepiej gdybyś wrzucił screenshota z zakładki wyjście i pokazał jakie masz możliwości w “enkoder” w ustawieniach, wtedy może by wyszło co jest nie tak. 6k bitrate to już całkiem ładna jakość przy 1080p czy niższych.


(kajetanwz2) #8

Trzymaj linki. Próbowałem już zmieniać na różne sposoby ale i tak nic. Może czegoś nie wiem i tobie się może uda.
https://zapodaj.net/590d35b06fcf5.jpg.html
https://zapodaj.net/4ad92bf505de1.jpg.html
https://zapodaj.net/f5651a47c7972.jpg.html
https://zapodaj.net/beac26c9fb146.jpg.html
https://zapodaj.net/e085dff432913.jpg.html
https://zapodaj.net/20206465a1b23.jpg.html


(LoliconSuspect) #9

Cudów nie ma. 3500 kbit/s to niski bitrate, a fakt że korzystasz z sprzętowego kodera zamiast programowego (chociaż cpu dzięki temu nie jest obciążane) pogarsza dodatkowo sprawę.


(MatX_) #10

Odznacz “wymuś ustawienia enkodera dla danego serwisu”, bitrate 3500 to zdecydowanie za mało na taką rozdzielczość i klatkarz, zmień na ok. 6000. Dodatkowo sprawdź czy w enkoderze nie możesz wybrać sprzętowej opcji QuickSync, wtedy powinno to odciążyć kartę i zmusić procesor do sprzętowego kodowania. No i przede wszystkim pamiętaj, że chcesz streamować w takiej jakości to upload musi być co najmniej 7 mbps, a najlepiej 8 na zapas .


(LoliconSuspect) #11

…Quick Sync jest tylko dla Intela i ma już sprzętowe kodowanie wybrane (NVENC - czyli nvidia).


(kajetanwz2) #12

Wiecie co? Wydaje mi się po prostu, że tak OBS nagrywa i tyle. Ustawienia zmieniałem na wszelakie sposoby i nic. Zatem temat uważam za zamknięty. Dzięki, że chcieliście pomóc.


(LoliconSuspect) #13

OBS korzysta z sprzętowych koderów lub programowego x264.
Jeżeli skorzystasz z innego softu najpewniej otrzymasz takie same rezultaty.


(MatX_) #14

I5-6600K = intel, chyba, że z aktywną zewnętrzną kartą nie da się go uruchomić wtedy masz rację.


(LoliconSuspect) #15

Ma wybrane kodowanie sprzętowe (NVENC - widczony wybór na screenie). Jeżeli mu nie wyskoczył błąd to raczej działało. Zresztą to nie ma znaczenia. Miał problemy z jakością, a nie obciązeniem a sprzętowe kodery nieważne w wykonaniu jakiej firmy oferują gorszą jakość niż programowe.


(MatX_) #16

Dlatego mówiłem o wybraniu kodera intela, przy grze która pewnie będzie streamowana na pewno odciąży grafikę.
Być może masz rację o niższej jakości, ale przy przepływności na poziomie 6 mbps jakość nie powinna być słaba, a co najmniej zadowalająca.


(LoliconSuspect) #17

Nie odciąży grafiki ponieważ sprzętowy koder nvidii nie wykorzystuje gpu tylko dedykowany układ. Zresztą mówimy tutaj o konfiguracji stacjonarnej czyli albo iGPU albo GPU.
6 mbps to niska wartość nawet na 720p nie mówiąc już o wyższych.