Problem z obsługa AHCI płyta główna Asus P5G41T-M LX3

Witam zakupiłem dysk ssd jak się okazało moja płyta główna nie posiada trybu AHCI (chyba że źle coś sprawdziłem) czy da się coś z tym zrobić na stronie asus najnowszy bios do tej płyty jest  z 2012r może po aktualizacji do nowszego biosa (moj jest z 2010) jest szansa na to że w ustawieniach pojawi się opcja wyboru AHCI dla dysku jak myślicie?? czy nie ma szans na to?? może ma ktoś taką płytę główną i może mi doradzić czy robić upgrade BIOSU i czy to coś da w kwestii AHCI. Z góry dzięki za pomoc

Kaszka

Proszę zapoznać się z tematem i poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj, umieszczonego w prawym dolnym rogu swojego posta, następnie opcji Użyj pełnego edytora, znajdującej się pod edytowanym postem.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

“Only the ICH7DH, ICH7R, ICH7-M, ICH7-M DH chip have AHCI support. The ICH7 (Base) and ICH7-U (Ultra-mobile) chip do not support AHCI.”

 

Czyli Twoja płyta nie posiada AHCI i nic z tym nie zrobisz.

dzięki S3BA_ gdzie to znalazłeś?? długo szukalem i nie mogłem na to trafić

nie ma i nie bedzie AHCI w tej płycie.

mam w domu 2 płyte Asus P5N73-CM z tego co wyczytałem jest na chipsecie nvidia geforce 7100/nvidia nforce 630i  i również nie obsługuje AHCI mam racje??

http://en.wikipedia.org/wiki/I/O_Controller_Hub#ICH7

czy jakby płyta miała nawet obsługę AHCI (sata2) to czy różnica w prędkości pracy dysku byłaby dużo wyższa czy to nie ma takiego znaczenia???

http://pl.wikipedia.org/wiki/Advanced_Host_Controller_Interface

Witam a jednak płyta ASUS p5n73cm obsługuje Ahci w biosie znalazłem taka opcje widać S3BA mylileś się

No to dobrze że chciało Ci się sprawdzić a nie wierzyć trolowi na słowo :stuck_out_tongue:

Ale dzięki za zainteresowanie tematem. Tak na marginesie to nie ma prawie żadnej różnicy w prędkości dysku testy AS SSD są bardzo zbliżone wynikami

Jaki masz ten dysk SSD?

Różnica w wydajności dysku IDE a SSD/AHCI jest kolosalna!

Źle mnie zrozumiałes różnica jest kolosalna ale mi chodziło o prędkość dysku SSD podłączonego do sata2 z obsługą AHCI i bez AHCI testowalem na 2 komputerze z płyta ASUS p5n73-cm. Dysk to Intel Solid 520 series 120Gb. Przetestowałem dysk celem porównania wyników w AS ssd na 2 płytach asusa i co się okazało dziwnego płyta ASUS p5g41t-mlx3 bez obsługi ahci na której obecnie pracuje mój komputer po podłączeniu dysku SSD w teście programem AS SSD wynik był o wiele wyższy niż na tym 2 komputerze czy prędkość sata2 zależy od ilodsci pamięci i szybkości procesora również bo wtedy by się wszystko zgadzało gdyż mój komputer ma o wielele leprze podzespoły od tego drugiego

Czy ktoś mi odpowie czy różnice w  prędkości dysku na sata 2 mają związek z tym co napisałem czy inne podzespoły komputera wpływają na prędkość tego interfejsu ??

nie wiem czy ja nie ogarniam czy ty. widzę że masz dwie płyty z SATA 3.0 a piszesz o SATA 2.

Dyski SSD powinny pracoważ z włączonym AHCI a dlaczego to już musisz sobie poczytać w google.

te płyty są z sata 2 a nie 3 gdzie wyczytałeś ze to sata 3?? właśnie o to chodzi że jedna płyta obsługuje AHCI a druga nie i na tej bez AHCI (mój koputer na ktorym obecnie pracuje) o dziwo dysk działa szybciej i to mnie zastanawia dlaczego tak jest

obydwie są z SATA 3.0 wg specyfikacji na stronie producenta. masz najnowszy bios na obydwu? od tego zacznij.

 

Poza tym zainstaluj komplet najnowszych driverów

SATA 3.0 Gb/s to jest SATA 2. Mylisz przepustowość z wersją standardu SATA.

 

kurde, macie rację :slight_smile: