Problem z odbiorem radia na wieży

Witam. Proszę o pomoc, bo mnie to już denerwuje.

Problem dotyczy odbioru radia (FM) na południu Polski, około 30km od Krakowa.
Posiadam wieżę Panasonica jak w temacie, ma ona wejście antenowe 75Ω (standardowe). Bez podłączenia anteny da się odebrać może 2-3 stacje, a właściwie 90% szumu i 10% sygnału danej stacji (orientacyjne, po prostu cała stacja ginie w szumie i zakłóceniach).

Próbowałem podłączyć antenę AM jako FM (bo na odbiorze AM mi nie zależy tak bardzo), radio odbiera więcej stacji ale szum nadal występuje w ilościach znacznych. Dodatkowo nie mam gdzie postawić tejże anteny. Znalazłem starą antenę (nie bardzo wiem od czego, wygląda jak samochodowa, ma magnes na podstawie) z uciętą wtyczką. Antena ma w środku osobno izolowany złoty przewód otoczony srebrnym drutem. Antenę tą wystawiłem przez okno na balkon i odbiór głównych stacji się poprawił, ale myślałem jak to jeszcze ulepszyć.
Wziąłem więc starą, nieużywaną listwę, obciąłem z niej kabel (na oko koło 4-5 metrów), ten kabel antenowy przeciąłem na dwie części i zmontowałem w taki sposób:

kabel antenowy>kabel z listwy>kabel antenowy z anteną na końcu

Antenę ustawiłem na dachu jak najwyżej mogłem, drugi koniec kabla podłączyłem do radia (ten złoty drut). Kabel antenowy z tym drugim jest podłączony w taki sposób, że dwa kable (druty) z listwy skręciłem razem i dokręciłem do nich drut z kabla antenowego. Wszystko oczywiście zabezpieczone taśmą izolacyjną + srebrną (jak na zdjęciu).
Taki zmontowany zestaw poskutkował tym, że wreszcie te większe stacje (PR1, PR2, Trójka, RMF FM, ZET) odbierają w miarę czysto.
Jednak stacje na których bardziej mi zależy (Plus, Złote Przeboje, Radio Kraków) nadal odbierają ze znacznymi szumami! Do tego tuner wieży w ogóle nie odbiera stacji takich jak Antyradio, Czwórka, Chilizet. Zdenerwowałem się, bo na montowanie tego poświęciłem trochę czasu a wiadomo, że czas to pieniądz.
Do tego kabel antenowy mam podklejony na ścianę bo na dole mam listwę i gniazdko, dlatego chciałem go mieć jak najwyżej. Mimo tego po włączeniu komputera czy lampki nocnej pojawiają się kolejne zakłócenia.

Wiem że najlepsza byłaby zewnętrzna antena, ale zakup tej wieży był dla mnie dość dużym wydatkiem i teraz nie mam złamanego grosza przy duszy.
Da się jakoś ulepszyć tą moją konstrukcję żeby odbiór podanych przeze mnie wcześniej stacji był możliwy?
Wieża jest na pewno sprawna, bo kiedy kupowałem ją i sprzedający prezentował funkcje to na króciutkim kabelku odbierała chyba wszystkie stacje w Krakowie bez żadnych szumów! Podejrzewam że główny problem jest taki że mieszkam na zadupiu gdzie jest problem ze wszystkim - internetem, radiem, telewizją. Nigdy więcej nie zamieszkam na wsi!

Najlepiej poczytać na portalu RadioPolska (http://radiopolska.pl/):
na starej wersji strony jest artykuł typu “Jak odbierać”:
http://old.radiopolska.pl/portal/staticpages/index.php?page=odbior-jak

Z moich uwag to:

  • antena powinna być dostosowana do obioru w zakresie FM (innego typu anteny nie dadzą odpowiedniego wzmocnienia sygnału radiowego);
  • użycie kabla z listwy najprawdopodobniej powoduje spadek sygnału i podatność na zakłócenia zewnętrzne (komp, lampa itp.);

Podłączyłeś tylko jeden “drut” od anteny [“dwa kable (druty) z listwy skręciłem razem i dokręciłem do nich drut z kabla antenowego”] a więc antena nie podaje ci żadnego sygnału, odbierasz tylko na zwykłym drucie, czyli samym kablu.
Przewód antenowy posiada “złoty drut i srebną otoczkę” i oba te elementy muszą być podpięte do gniazda.
Po twojej “złączce” doprowadzasz jedynie złoty drut a srebrnej otoczki już nie.
Drut i otoczka nie mogą się stykać ze sobą w żadnym momencie.

Radio DAB+ i internetowe górą!
A co do tematu: to gdzie są nadajniki tych stacji, na których Ci zależy? U mnie np. Eska bardzo słabo odbiera, bo nadajnik ma tylko 1kW mocy i się z tym nie męczę. Jak masz Aux’a w tej wieży to podłącz smartfona i odpal radio z internetu - przynajmniej żadnych szumów i trzasków nie będzie oraz tego bałaganu z kablami.

Radio w telefonie odbiera mi bardzo słabo u mnieo (telefon to LG Bali).
A nie chcę specjalnie odpalać komputera tylko po to żeby posłuchać radia, poza tym w wieży mam zapamiętane stacje na pilota i to jest dla mnie najwygodniejsze.

@cyngiel_1 jak to podłączyć skoro srebrne i złote nie mogą się stykać a mam podłączyć oba?
Dla wyjaśnienia mam tak: na końcu kabla odcięta czarna izolacja i wsadzam złoty kabel + trochę izolacji żeby się trzymał.

Pobierz sobie aplikację PL Radio. Tam możesz dodać stacje do ulubionych i będziesz miał je zawsze pod ręką. Mowa oczywiście o radiu internetowym:
Link:


Skoro ci się tnie radio internetowe, to rzeczywiście mieszkasz w “dziurze zasięgowej” :frowning: Skąd masz neta?

Nie mam smartfona z Androidem (miałem kiedyś i mnie wkurzał tylko dlatego zmieniłem na zwykły telefon). Z internetem nie ma takiego problemu choć też mam max 5Mb/s co na dzisiejsze czasy jest dość małą prędkością.
Często nie chce mi się włączać komputera (bo czasami jak nie jest potrzebny to leży np. 2 dni bezczynny) szczególnie jak słucham przed snem. Dzięki za propozycję ale wolę pozostać przy normalnym radiu z wieży.

Zastanawiam się co zmienić w okablowaniu żeby odbierało lepiej. Albo jaką tanią (max
4-5 dych) antenę kupić żeby odbierało lepiej (ale to ostateczna opcja).

Aa, i zapomniałem podać. Model wieży to Panasonic SU-CH40. O taka:

Oryginalny kabel od anteny, ten który przeciąłeś ma dwie żyły, albo oplot i żyłę.
A więc dwa przewody w jednym kablu (złoty i srebrny).
I tak musi być doprowadzony do samego gniazda od przewodu z anteną.
W środku złoty (2) a obudowa gniazda to srebrny (1).
Wówczas antena da jakikolwiek zysk.
Ale to oczywiście zda egzamin jeśli ta antena to “bat” samochodowy.
Bo nie wiemy co w ogóle podłączasz.
indeks
Tam gdzie jest wystarczający sygnał to faktycznie około 50 cm kawałek drutu wetknięty do środka gniazda zda egzamin, jeśli jednak sygnał jest słaby to trzeba podłączać dwa przewody z anteny, aby był z niej jakikolwiek zysk.
Teraz widzisz, że 1 i 2 nie mogą się ze sobą “fizycznie” stykać, bo po prostu będzie zwarcie sygnału z anteny.
Bez wtyku ciężko będzie ci umocować ten srebrny na obudowie gniazda.
Poza tym przedłużanie kabla antenowego przewodem z “listwy” mija się z celem, ponieważ wytłumi on to co antena w ogóle da:(