Problem z odczytaniem danych z dysku zewnętrznego

Witam, jakiś czas temu kupiłem zewnętrzny dysk (180 gb). Jakiś czas go używałem i zgrałem tam dość ważne informacje których nigdzie indziej nie mam zapisanych.

Z miesiąc później byłem zmuszony przeinstalować system, gdy wszystko było gotowe podłączyłem dysk aby zgrać kilka rzeczy działał jeszcze normalnie.

Po około tygodni znów potrzebowałem coś zgrać z dysku, i tu pojawił się problem. Teraz po podłączeniu dysku komputer nie wyszukuje tego urządzenia jako dysk wymienny tylko jako dysk lokalny. Gdy na niego klikam pisze, że dysk jest niesformatowany i należy go sformatować. Ja nie moge sobie na to pozwolić gdyż mam ważne informacje tam zapisane. Jeszcze jena może mała ciekawostka, gdy klikam właściwości tego dysku pisze że dysk ma 0 bajtow wolnego i zajętego i nic na nim nie ma.

Czy wie ktoś z Was może jak zrobić by komputer znów wyszukiwał to urządzenie z wymiennymi nośnikami pamięci a nie jako dysk lokalny, lub przynajmniej jak mam odzyskać zapisane tam pliki. Jest ich dość dużo około 100 gb tych plików i zależy mi bardzo na odzyskaniu ich oraz naprawieni w jakiś sposób tego dysku.

Dodam jeszcze że dysk nie ma gwarancji itp więc oddanie go do naprawy przynajmniej za darmo nie wchodzi w gre.

Ostatnio ktoś się mnie w tej sprawie pytał jaki mam SP wiec powiem wam że 3 może coś pomoże :wink:

Proszę o pomoc i z góry dziękuje :smiley:

Często przyczyną pojawienia się informacji, że dysk jest niesformatowany i należy go sformatować jest utrata systemu plików, prawdopodobnie we właściwościach nie wyświetla się system plików typu NTFS, lub FAT …

Najlepiej wejść do dysku z poziomu Linuxa, albo wypal sobie płytę z programem Hirens Boot CD, uruchom komputer z płyty i masz do wyboru MiniWindowsXp, lub MiniLinux. Jest tam także dużo programów do odzyskiwania plików, ale takie programy możesz zainstalować w kompie i użyć

A nie da się jakoś inaczej niż programami do odzyskiwania danych ?

Bo tymi programami to masakrycznie długo trwa, ja tam miałem około 140 gb danych. Nie ma prostszego jakiegoś rozwiązania ? :smiley:

Tak. Oddaj do firmy specjalizującej się w odzyskiwanie danych :lol:

Masz uszkodzony dysk więc nie ma innej możliwości niż programy do odzyskiwania.

Zacznij od Recuva , włącz wieczorem , rano będziesz miał wyniki :frowning:

Pozdr.

najprosciej jest wyjac dysk z obudowy i podlaczyc bezposrednio pod plyte glowna - najprawdopodobniej wszystkie dane na nim sa, posypala sie jedynie tablica partycji, ktora mozna odzyskac testdisk’iem z poziomu windowsa 8)

jesli masz laptopa, to przejdz sie do kolegi jakiegos - odzysk tablicy nie zabiera duzo czasu…

A więc do becka wczoraj włączyłem program do odzyskiwania danych co prawda bardzo dlugo to sie robiło ale wyniki są bardzo słabe odzyskał raptem kilka zdjęć, a wszystkie pliki muzyczne,filmy,pdfy i inne odzyskało ale zajmują o wiele mniej i nie da sie ich odtworzyć.

A do clockworka, czyli mam podłączyć ten dysk do płyty a potem odzyskać tym jakimś programem tą tablice partycji ? Czy na odwrót ? :slight_smile:

Znajdź sobie program TestDisk jak radzi kolega clockwork :smiley:

http://www.dobreprogramy.pl/TestDisk-Ph … 12758.html

Uruchom go z poziomu Dos-u, lub Windowsa.

Albo Partition Table Doctor

http://www.download.net.pl/7404/Partition-Table-Doctor/

Tymi programami nie da rady nic zrobić gdyż nie wykrywają one mi tego dysku.

Jeszcze jedna ciekawostka może która coś pomoże jak klikam na ten dysk zewnętrzny na właściwości to pisze że jest to system plików RAW.

Z tego co wiem, to TestDisk radzi sobie pikami RAW

Dodane 01.08.2010 (N) 14:41

A uruchomiłeś TestDiscz poziomu DOS-u :?:

Nie wiem jak to zrobić, wiem głupi jestem :smiley:

A nie da się jakoś zmienić tego RAWA na FAT albo NTFS nie tracąc przy tym danych zapisanych na tym dysku ?

testdisk operuje z poziomu windowsa, o ile pacjentem nie jest dysk z systemem - najpierw podlacz dysk pod plyte, a pozniej kombinuj - im wiecej razy bedziesz podejmowac nieudane proby, tym mniejsze szanse na jakikolwiek odzysk czegokolwiek…

wyjmij dysk z obudowy i podlacz do komputera stacjonarnego odpowiednim kablem (sata, ide) - wtedy wlacz program 8)

ps. soft nie zobaczy dysku podpietego przez usb - operuje jedynie na dyskach podpietych bezposrednio pod kontroler/y

Problem tylko w tym że nie mam dodatkowego kabla sata, a nie moge odłączyć starego dysku bo tam mam system :]

w bylejakim sklepie z czesciami komputerowymi sprzedadza ci za pare zl. nie musi byc super jakosci, byle sprawny… :roll:

No dobra to powiedzmy że będe go miał.

I potem co mam robić tym programem ? Bo niezbyt wiem jak się z nim obsługiwać

Dodane 01.08.2010 (N) 16:29

A w najgorszym wypadku powiedz mi jak po prostu zmienić juz ten raw na fat kasując dane na dysku i żebym mógł znów normalnie używać dysk.

Podłącz dysk do kompa przez USB. Ściągnij sobie program TestDisc, na który dałem ci linka.

Wejdź do folderu w którym jest ten program i masz do wyboru photorec_win oraz testdisk_win. Uruchom ten drugi.

Otworzy się wiersz poleceń, w którym masz do wyboru( na klawiaturze operujesz) Create, Append, oraz No Log.

Wybierz pierwsze Create, chociaż tu nie ma znaczenia który wybierzesz, bo chcę abyś zrobił kopię plików uszkodzonego dysku.

Naciskasz Enter i tam powinieneś znaleść swój dysk. Zaznacz go i wybierz Proceed przy pomocy Enter.

Wybierz pierwsze od góry Intel, Później znowu pierwsze od góry Analyse.

Teraz całkiem na dole masz Backup wybierz go i masz pokazane swoje partycje , zaznacz jedną i według opisu na dole wybierz literę P: list files

Gdy wybierzesz P ukarzą się wszystkie pliki i foldery jakie tam masz i po kolei najeżdżasz na każdy plik i naciskasz C czyli copy. Jeśli chcesz wejść do folderu wybierz strzałkę w prawo, wyjść- w lewo

Gdy naciśniesz C pokażą się pliki programu . Możesz zmienić lokalizację gdzie mają być zapisane pliki strzałkami

Nie wiem jak to będzie u ciebie czy ogóle będzie widział ten dysk, ale musisz trochę pokombinować

Pozdr

Dodane 01.08.2010 (N) 18:41

Możesz także użyć Partycion Magic i całego sformatować i utworzyć ewentualnie nowe partycje, ale to już utrata danych. :frowning:

Dodane 01.08.2010 (N) 18:45

Polecam ci także Hiren’s BootCD 10.6. Nagraj na płytę CD obraz I masz multum programów bez uruchamiania systemu, przydatne w razie awarii.

http://www.hiren.info/pages/bootcd

http://img811.imageshack.us/i/beztytuuen.jpg/

Po tych instrukcjach mam takie coś

I co mi po tym ? To nie ma nic związanego z plikami jakie tam były i te daty jakies nie wiadomo skąd :roll:

Jeszcze jakies rady ?

I małe pytanko czy jak zrobie tym Partycion Magic formata to bedzie mi juz normalnie dzialal ten dysk ? I bedzie normalnie go wyszukiwał czy bedzie to samo ?

wszedles do ukrytej partycji laptopa - HP recovery, to napewno ten dysk?

ps. lepiej nie baw sie juz wiecej, tylko oddaj do serwisu - zaplacisz, zapamietasz, nauczysz sie… 8)

Jak oddam do serwisu to niczego się nie naucze :smiley:

Bo nawet ja nie wiem od czego to się stało i jaka była przyczyna tego a jak oddam to nie bede dalej wiedział jak sie to naprawia.

Do serwisu mi sie nie chce bo szkoda zachodu, a nie wiesz jak to naprawić już nie ratując danych ?

Dodane 02.08.2010 (Pn) 18:54

Więc zdefragmentowałem już ten dysk, zwykłym defragmentatorem z windowsa.

Kompyter dalej wykrywa go jako dysk twardy a nie masowe urządzenie magazynujące lecz jest system plików NTFS.

Dysk ten znajduje się obok moich poprzednich partycji ze zwykłego dosyku i jest on podświetlony na jasny niebieski.

Mogę już do niego normalnie wchodzić i zapisywać pliki. Czy jest to normalne ? ;p

Teraz moje pytanie: czy moge go już normalnie urzywać i nie powinno sie nic od tak zepsuć ?

I drugie pytanie czym mogło być spowodowana moja poprzendnia usterka i jak mogę jej teraz zapobiec ?