Problem z odczytem 4GB ramu

Mam problem, dziś zamontowałem u mojej siostry w kompie 2 pamięć DDR2 2GB 800mhz ( tera ma 4GB ) ale system widzi tylko 3,5 GB… nie wiem czemu ( Windows XP x64 Edition ). System 64 bitowy powinien widzieć całość i nie wiem czemu tak się nie dzieje :confused: Czy ktoś wie jak uzyskać te 0,5 GB ramu? ]

Jak potrzebujecie dokładną konfiguracje kompa to mogę podać ale wątpię…

z góry dzięki za pomoc

A jaki język systemu?

To co z tego że masz Windows XP x64 Edition ale żaden XP nie oodczyta 4gb ram,tylko jak powiedziales ze 3,5 to na xp jest maximum niestety :twisted: :frowning:

Od kiedy? Systemy 64bitowe odczytują 4 GB ram

64-bitowy XP był tylko po angielsku.

A ile RAM-u odczytuje BIOS? Może ma jakieś ograniczenia- nie do każdego komputera można dokładać ile się chce pamięci. Niektóre płyty główne obsługiwały do 2GB, wiele nowszych obsługuje teoretycznie do 4GB (szczególnie Intela).

64bit xp powinien obsłużyć 4gb ram’u jednak zależne to jest od konfiguracji sprzętowej.

Jedyne rozsądne i w 100% rozwiązujące problem to Vista. Jednak Vista to /cenzura/ :wink:

Ja obstaję przy hipotezie sprzętowej- możliwe, że płyta główna nie obsługuje takiej ilości pamięci.

poczytaj to http://forum.tibia.org.pl/archive/index … 87209.html

Musisz oprócz posiadania systemu 64 włączyć w BIOSie -> Memory Remap Feature - ENABLED

" Ostatnie 1GB z 32-bitowej przestrzeni adresowej jest zarezerwowane na urządzenia zewn (jak karty PCI(E) itd). Dlatego żeby nie wcinało nam 1GB trzeba ten adres przesunąć gdzieś wyżej (oczywiście tylko na kompach 64bit)"

ok pokombinuje, zobaczę co da rade zrobić i czy się udało

no tak ale ta jedna ma mi leżeć w szufladzie? nie potrzebnie bo z moją płytą główną się gryzie. A ona i tak tylko go używa do Filmów DVD, internetu i CS 1.6 :slight_smile:

A po drugie w dualu szybciej chodzą

Jeśli widziałeś, że się zdublowało - mogłeś usunąć zanim jeszcze pojawiła się odpowiedź.

Kosz.

ja mam viste 32 bitowa i mi wykrywa 4 giga ramu wiec jak chcesz mozesz tez zainstalowac i zobaczyc czy ci wykryje

Viście mówimy NIE!!

Wykrywa (a dokładniej tylko wyświetla jaką masz ilość RAM w kompie). Niestety ta wersja windows vista (32) nie wykorzystuje całej. Tylko 3GB lub 3.5GB i nic z tym nie zrobisz. Aby więcej wykorzystać to tylko 64.

Było już na tym forum kilka wątków o tym problemie. Proponuje kliknąć w “szukaj” i poczytać :slight_smile:

jak masz pentium 2 i 128 mb ramu tez bym jej nie chcial

ja w sumie to jej zainstaluje viste ( za pare lat jak będzie to system godny uwagi ) ale u mnie po 2 miechach zaczął padać net, przerwy w odbiorze, bardzo spowalniał wiec ja sobie usiądę przy kochanym XP i poczekam na SP2 do Visty

:slight_smile: jak masz zamiar tyle czekać za SP2 do Visty to chyba już lepiej brać pod uwagę windows 7 :slight_smile:

już odkryłem czemu jest 3,5 a nie 4. Po prostu ograniczenie płyty, nie zwróciłem uwagi. Dzięki wszystkim za pomoc

Czyli MaRa pierwszy wpadł na to.

Swoja drogą, ciekawe ograniczenie, skąd wiesz, że właśnie ma takie? Jakiś link może do strony producenta?