Problem z odczytem czystych płyt cd przez nagrywarke

Witam. Mam problem z nagrywarka LITE-ON LTR-52327S. Chce wypalić obraz ISO ( openSUSE ) na płycie CD ale np. Ashampoo Burning Studio 7 pokazuje, że nie ma żadnej płyty w napędzie chociaż jest :-s Podobnie rzecz ma się z innymi programami typu UltraISO czy ImgBurn. Próbowałem to na lepszych o gorszych płytach CD ale w połowie przypadków nagrywarka nie widzi płyty ;/ Np. wkładam płytę Omega i nic, następnie wkładam drugą płytę Omega i już widzi ;/ Odp. Kupuj sobie 2 razy więcej płyt jakoś nie mnie satysfakcjonuje ;p

Czyściłeś napęd płytą czyszczącą ? Jeżeli nie, to zrób to. Możliwe, że soczewka lasera jest zanieczyszczona.

Myślałeś nad aktualizacją Firmware nagrywarki ?

Pomyślę nad tą płytą czyszczącą, o ile ją dostanę ? Może to trochę głupie ale domyślam się, że Firmware oprogramowanie urządzenia, ale jak można przeprowadzić jego aktualizacje ? W sumie nie wiem czy się opłaca bo za 4 miesiące będzie miała miejsce malutka modernizacja sprzętu ( czyt. kupno nowego :wink: ).

Płytę czyszczącą do napędów optycznych kupisz w każdym sklepie komputerowym, bądź hipermarkecie. Jej cena, to. ok. 15-20 zł. (najtańsze).

Jeżeli płyta czyszcząca nie pomoże, to zaktualizuj Firmware nagrywarki. Firmware pobierzesz STĄD.

Aktualizacja Firmware:

Utawiasz nagrywarkę, jako jedyne urządenie na taśmie IDE, a zworkę ustawiasz na MASTER (MA). Klikasz dwurkotnie na ikonę programu flashującego (pobranego Firmware).

Zadbaj o to, aby podczas aktualizacji nie doszło do wyłączenia komputera, itp. Nie korzystaj w tym czasie z żadnych programów typu Gadu-Gadu, itp. Najlepiej powyłączaj je.

Niestety aktualizacja Firmware nie pomogła, a na innych forach i www dowiedziałem się, że używanie płyty czyszczącej nie zawsze pomaga a czasami dodatkowo niszczy laser nagrywarki. Lecz może to nie problem lasera ? W końcu niektóre płyty odczytuje. Na stronie http://www.compu.pl/content/view/2/79/ autor opisuje rozwiązanie pierwszego problemu, w tym przypadku mojego :slight_smile: Lecz mam wszystko ustawione według wskazówek ;/ Lecz jeśli to wina soczewki, zna ktoś poradnik dla niezbyt zaawansowanego w sprawach hardware’u użytkownika, jak wyczyścić soczewkę nagrywarki CD ? Byłbym bardzo wdzięczny :).

Więc kupuj płytki tych firm, które Twoja nagrywarka obsługuje.

Możesz na przykład kupić kilka czystych płytek (każda innej firmy) i wtedy zobaczysz, które płytki Twoja nagrywarka odczytuje, a z którymi sobie nie radzi.

Swoją drogą :wink: Nową nagrywarkę DVD kupisz w sklepie komputerowym już za ok 110 zł. :wink: