Problem z odczytem płyty DVD, odbarwienie na powierzchni

Witam :wink:

Mam problem i obawiam się czy da się go rozwiązać :roll: :frowning:

Nagrałem jakiś czas temu pliki na płytę DVD (HAWK DVD-R 4,7GB 1-8x… wiem, wiem nie najlepszy wybór :? ale pech, że akurat ta nie chce działać :expressionless: ). Płytka była otwierana bez problemu do czasu… Nie pamiętam co się z nią działo, ale obecnie czytnik DVD nie potrafi się z nią uporać, w Mój Komputer widać zmienioną ikonkę DVD-ROM ale mieli, mieli… aż się Mój Komputer zawiesza :frowning: . Zauważyłem, że na powierzchni płytki odbarwiła się warstwa (tam gdzie jest folia z koperty), podejrzewam, że to może sprawka promieniowania słonecznego… choć nie pamiętam by płyta była wystawiona na bezpośrednią ekspozycję.

1.jpg

Obawiam się, najgorszego… dlatego APEL:

NAGRYWAJCIE PLIKI NA PORZĄDNYCH NOŚNIKACH (WAŻNE PLIKI NA CO NAJMNIEJ DWÓCH)!

może jednak da się coś zrobić (próbowałem otworzyć na innym kompie i odtwarzaczu DVD, bez poprawy…)

Pozdrawiam :wink:

A od kiedy to przebarwienie na górnej powierzchni jest przyczyną błędów w odczycie?

Płyta na pewno mocno porysowana, albo soczewka lasera zabrudzona.

Płyta bez rys, testowana na dwóch czytnikach + odtwarzacz DVD.

Podejrzewam przebarwienie, bo normalny kolor tej płyty to srebrnoszary (skraj płyty na zdjęciu). Przebarwienie (pomarańczowe) pokrywa się z kołem foliowym z koperty płyty.

Ale zauważ, że przebarwienie jest na stronie na której nie zapisujesz danych :slight_smile:

Z drugiej jednak strony, przecież żadne nośniki nie są w 100% pewne i wytrzymałe… :slight_smile: