Problem z odinstalowaniem antywirusa i mrugający kursor myszy

Witajcie.

W dniu wczorajszym dotarł do mnie laptop (ASUS R556LJ-XO164T-8), z zainstalowanym, oryginalnym Win 10 i podstawowymi rzeczami. Konfiguracja to: Intel i5-5200U CPU @2.20GHz 2.20GHz, 8GB RAM, 64 bit Windows i GeForce920M

Zacząłem co nieco modyfikować, żeby wszystko działało i wyglądało jak powinno, ale dziś zauważyłem, że zainstalowany wczoraj Avast nie działa jak powinien.

Pojawia się komunikat

"Darmowy program antywirusowy Avast Free Antyvirus

NIE JESTEŚ CHRONIONY"

A w kokpicie informacja, że “działająca w tle usługa Avast nie jest uruchomiona. Włącz teraz”

Oczywiście opcja “włącz teraz”. Klikam, przez chwile widzę wczytywanie, avast zaczyna pracować w tle, a po chwili wszystko wraca do poprzedniego stanu. Nie mogę zaktualizować bazy wirusów, nie działa przejście na darmową 20-dniową wersję PRO, nie działa rejestracja, co i rusz pojawiają się błędy. Podjąłem decyzję o odinstalowaniu, jednak dostałem informacje, że  "Avast! installer cannot continue because the last Avst! operation was performed without restarting. Please reboot your computer first and then run the installer again.’ Ma się rozumieć, że reboot robiłem kilkukrotnie, bez żadnych skutków. Pojawia się też możliwość wyświetlenia logów, które załączam (http://pastebin.com/fxZ4RsrN)

I tutaj kolejny problem, bo po jednej z prób naprawy/aktualizacji (Avast pyta, czy zamiast odinstalowania taka opcja nie będzie lepsza) kursor myszki zaczął nieustannie pokazywać na wczytywanie. Pojawia się niebieskie kółeczko na prawo od kursora, miga i nie może przestać.

W procesach największe zużycie wskazuje właśnie avast! Service (32 bit), jednak nie jestem w stanie zakończyć tego zadania.

Nie przypominam sobie, żebym dokonywał jakichś poważnych zmian w systemie, zresztą to nie pierwszy raz gdy konfiguruję nowo zainstalowany system, choć nigdy wcześniej nie działałem na Win 10.

E: Eh, zapomniałem dodać, że system zainstalowany jest na dysku SSD (oznaczenie C:), tymczasem samego Avasta zainstalowałem na dysku zewnętrznym SATA (oznaczenie E:)

 

E2: przy próbie naprawy avasta! dostałem error:

Failed to load language dll

language path: 1033\UILangRes.dll

Hej,

I myślę, że właśnie tutaj jest problem. W czasie uruchamiania systemu, nie ma dostępu do dysku - część bibliotek Avasta i tak instaluje się na dysku systemowym - i pojawiają się problemy. Dlatego w trybie awaryjnym - z podpiętym dyskiem zewnętrznym - odinstaluj Avasta przy pomocy narzędzia https://www.avast.com/pl-pl/uninstall-utility, później przeczyść dysk i rejestr przy pomocy CCleanera. Po restarcie zainstaluj ponownie, ale tym razem na partycji systemowej.

Pozdrawiam,

Hm, w czasie gdy pisałeś odpowiedź uruchomiłem właśnie tryb awaryjny i postanowiłem skorzystać z narzędzia do usuwania ze strony Avasta. Udało się odinstalować, kursor faktycznie nie miga, avast! odinstalowany pomyślnie. Zaraz poczynię resztę twoich instrukcji i zobaczę co zrobić dalej.

Myślisz, że ta sprawa z dyskami będzie się naprzykrzać w przyszłości, czy raczej głównie względem programów, które startują wraz z systemem?

Hej,

Programów startujących z systemem będzie dotyczyć zawsze. Swoją drogą instalowanie dodatkowego oprogramowania na dysku zewnętrznym jest zupełnie bez sensu, gdyż uruchamiają się wiele wolniej niż z dysku wewnętrznego - nawet gdy korzystamy z interfejsu USB 3.0. Podstawowe programy proponowałbym instalować na dysku SSD, a dysk zewnętrzny przeznaczyć na dane - zdjęcia, muzykę, filmy, etc.

Pozdrawiam,