Problem z odinstalowaniem aplikacji Lightworks


(splas) #1

Zauważyłem dziś, że skrót do aplikacji Lightworks, w Menu Start, posiada tylko przycisk Uninstall i aplikacji nie można uruchomić, pewnie z powodu wygaśnięcia ważności darmowego klucza licencyjnego. Nacisnąłem przycisk Uninstall i po chwili pojawiło się okno z informacją, że aplikacja została odinstalowana. Ale w Program Files 86, pozostał folder Lightworks, z plikami o łącznym rozmiarze 48,5 MB. Nie jestem jeszcze zbyt biegły w obsłudze komputera, ale wydaje mi się, że odinstalowanie aplikacji Lightworks powinno skutkować także usunięciem folderu z jej plikami. Proszę o poradę w tej sprawie.


(Bogdan_G) #2

Pobierz taki malutki program portable na pulpit Wise Program Uninstaller i do niego spolszczenie, wypakuj i plik ze spolszczenia dodaj do folderu WPU. Skasuj zipy i folder ze spolszczeniem. Uruchom Wise Program z ikonki exe. Jest ten program lepszy od wielu płatnych. Po odinstalowaniu jakiejś aplikacji, usuwa po niej także foldery i wpisy. Ma wszystkiego 1.95 MB. http://www.programosy.pl/program,wise-p ... table.html

Co do tego programu, co usuwałeś Kolego, to użyj ręcznego wyszukiwania i kasuj. Wpierw w opcjach folderów zaznacz pokazywanie ukrytych plików i folderów, bo w settings są ukryte foldery z ustawieniami. Potem Ccleaner, chyba, że ręcznie będziesz znajdywał wpisy w rejestrze, ale to nie zawsze dobre, bo wpisy mogą dotyczyć np. współdzielonych bibliotek.

Pozdrawiam


(splas) #3

Sęk w tym, Bogdanie, że mam już dwa podobne programy IObit Uninstaller i Geek. Po uruchomieniu każdego z tych programów, aplikacji Lightworks nie ma na liście programów do usunięcia, podobnie jak w windowsowym Odinstaluj Program. Instalowałem Lighworks dużo wcześniej, a potem przywracałem system z partycji Recovery. Może przywracanie zredukowało ten program do martwych plików w folderze, gdzie był zainstalowany? Praca deinstalatora Lightworks była bardzo krótka i to też wydaje mi się dziwne. Nie wiem co o tym myśleć? Zostawić folder Lightworks, czy próbować usuwać pozostałości?

-- Dodane 04.06.2013 (Wt) 21:25 --

A może pobrać i zainstalować nową wersję Lightworks, która usunie starą, a potem odinstalować nowy Lightworks?


(Bogdan_G) #4

Niewiele programów całkiem usuwa swoje poprzednie wersje. Tylko zdublujesz śmieci. Wyszukaj i skasuj wszelkie pozostałości. Mało tego, jeszcze trzeba ustawiać skojarzenia typów plików. Ani revo, ani total utilities nie sprzątają po sobie dokładnie. Przykład? Zawsze po wtyczkach i playerach adobe pozostawiają agenta przekierowującego i szpiegującego swMSM, a także foldery macromedii. Geek też dobry, bo silniejszy na toporne, kłopotliwe programy. Za to WPU, jest bardziej drobiazgowy w usuwaniu pozostałości. Ale dowolny wybór. Skorzystałeś z deinstalatora z folderu start i... cholipa, jakby powiedział... ktoś. Czekaj - a może kodeki były instalowane do tego?


(splas) #5

Kodeków sam nie instalowałem. Instalowałem tylko aplikację, nic więcej. Nie wiem, co masz na myśli pisząc - wyszukaj i skasuj wszystkie pozostałości. Jak już wspomniałem komputer (laptop) i internet mam dopiero od około dwóch lat. Z tym jeszcze nie miałem do czynienia, z szukaniem i usuwaniem pozostałości. Nie wiem "jak to się je". Najprostsza metoda jaka mi się nasuwa, to usunięcie w Program Files folderu Lighworks. Ale tak się chyba nie usuwa pozostałości... Jak mniemam. Za głęboko w system nie chcę wchodzić, bo nie jestem obeznany za dobrze i mógłbym coś nabroić. Też już zauważyłem to co napisałeś, że niewiele programów usuwa swoje poprzednie wersje. Zostawiają swoje foldery z różnymi plikami. Po raz pierwszy po odinstalowaniu Lightworks sprawdziłem ile pozostało po aplikacji i stwierdziłem, że 48,5 MB to za dużo niepotrzebnie zajętego miejsca. A ty myślisz, Bogdanie, że tam mogą być kodeki, używane też przez inne aplikacje? Sprecyzuj, proszę, co rozumiesz pod pojęciem "wyszukaj i skasuj wszystkie pozostałości". Ale miej na uwadze, mój niewielki staż w obsłudze komputera. Teraz mi trochę żal, że tak późno zacząłem swoją przygodę z PC.

Pozdrawiam Cię Bogdanie!

Dziękuję za Twój czas, jaki mi poświęcasz i za chęć pomocy w kłopocie. :wink:


(Bogdan_G) #6

Mówimy po odinstalowaniu aplikacji przez deinstalatora programu. Resztki wyłącznie wyszukuje się i usuwa. Jak masz zaznaczone w opcjach folderów pokazywanie ukrytych plików i folderów, to pozostaje tylko wyszukać pozostałości i usunąć. Będzie to folder w dokumentach settings, jakieś też pliki. Jeśli napotkasz problem, że jakiś plik jest specjalnie chroniony, to trzeba dobrze się zastanowić. Bo jeżeli będzie pisało, że jest używany przez inny program, to sprawdza się, czy nie ma w autostarcie nazwy związanej z odinstalowanym programem. Jeśli jest, to wyłącz wpis w ccleanerze. Gdy dalej się nie usuwa, to sprawdza się procesy i usługi, czy program nie ma jakiejś czynnej usługi i powiązanego z nim procesu. Pozostaje jeszcze odblokowanie pliku i usunięcie przez np unlockera, lub usunięcie podczas restartu, zanim plik się załaduje, takim malutkim programikiem portable Max_Delete1.1[www.instalki.pl].exe. Potem wystarczy posprzątać ccleanerem. W takich przypadkach trzeba samemu odnajdywać i sprzątać po odinstalowanym programie, jeśli się nie korzysta z odinstalowywania programem, który usuwa także pozostałości.