Problem z odinstalowaniem sterownika YAMAHA DS-XG PCI Audio CODEC (WDM) na Windows 10 x64

Witam ma problem z odinstalowaniem sterownika YAMAHA DS-XG PCI Audio CODEC (WDM) na moim laptopie Lenovo W540 z zainstalowanym system Windows 10 x64 22H2. Niechcący podczas przeglądania starych danych ze starego dysku kliknąłem na instalkę (plik exe) tego właśnie sterownika, bo chciałem sprawdzić do czego ta instalka, no i stało się - okazało się, że to właśnie ten sterownik i nie wiem jak go teraz z powrotem odinstalować, bo do czego mi ten sterownik na laptopie, nieprawdaż ? Tylko problem w tym, że ani w panelu sterowania w menu programy i funkcje nie ma tego sterownika ani oprogramowania do niego żeby było to jak odinstalować. W menedżerze urządzeń też tego sterownika nie ma - ani jako poprawnie zainstalowanego, ani jako takiego z wykrzyknikiem. Przez wiersz poleceń (CMD.exe) także próbowałem się tego pozbyć używając kolejno poleceń „wmic” a potem „product get name” ale też bezskutecznie, bo tam też nie widzi tego sterownika ani oprogramowania do niego. Jestem rozpaczony, bo nie wiem już co robić. Ani w folderze Program Files (x86), ani w folderze Program Files, ani w folderze ProgramData nie ma tego sterownika ani oprogramowania do niego. Teraz chyba pozostaje mi przeszukać folder Windows i jego podfoldery, bo nie wiem już co robić. Dokładna wersja tego sterownika to 5.12.01.5244 jakby ktoś pytał. Jedyne co udało mi się odkryć to lokalizację do jakiej wypakowuje pliki instalacyjne ten plik exe który był tą instalką do tego sterownika, a jest to „C:\Program Files (x86)\InstallShield Installation Information{FA533B4D-DE7B-11D5-98EB-0800460222F0}”. Niestety także w tej lokalizacji nie ma deinstalatora chociaż jest plik Setup.exe , który jednak tylko jedyne co robi to także instaluje ten sterownik. Nie mam pojęcia co dalej - może przez PowerShell by się jakoś dało, co o tym sądzicie ? Poniżej podaję pełną specyfikację laptopa.

CPU: Intel Core I7 4700mq 2.4 GHz, Turbo Boost do 3.4 GHz

GPU: NVIDIA Quadro K2100m i Intel HD Graphics 4600

RAM: 32 GB DDR3L 1600 MHz Samsung (4x8 GB DDR3L Samsung M471B1G73QH0-YK0)

PSU: Oryginalny zasilacz Lenovo dla tego laptopa

OS: Microsoft Windows 10 Pro x64 (oryginalny, nie pirat), wersja 22H2

MB: Lenovo 20BHS00Q00

Skąd pewność, że sterownik się zainstalował? Duża część instalatorów w pierwszej kolejności sprawdza czy w systemie występuje urządzenie o znanym identyfikatorze, jeżeli nie to wówczas kończy pracę. Nie każdy instalator w przypadku braku obecności urządzenia wyświetla komunikat o tym informujący lub komunikat o nieudanej instalacji. Jeżeli nie występują żadne problemy z działaniem sprzętu, w tym przypadku urządzenia audio - to nie ma czym się przejmować. Możesz też w menadżerze urządzeń, w opcjach - pokazać urządzenia ukryte. Takie urządzenia jeżeli będą zainstalowane ale aktualnie będą nieobecne w systemie wówczas na liście wyświetlane będą jako „wyszarzone”. Wówczas wystarczy wybrać menu prawym klawiszem na takim urządzeniu i je odinstalować, zaznaczając opcję usunięcia sterowników.

@Narv Nie mam oczywiście takiej pewności, że się ten sterownik zainstalował ale po zakończeniu tej instalacji instalator poprosił o ponowne uruchomienie komputera więc chyba po coś o to poprosił - stąd te obawy. W menedżerze urządzeń w widok zaznaczyłem „ptaszka” przy pokaż ukryte urządzenia i następnie rozwinąłem kontrolery dźwięku, wideo i gier. Oto lista urządzeń jakie tam się znajdują:

  • Audio dla wyświetlaczy Intel(R) (na szaro, nie wiem czy tak powinno być)
  • MOTU USB MIDI Device for 64 bit Windows (na szaro, ale to mój niepodłączony interfejs MIDI na
    USB MOTU Micro Express więc ok)
  • Realtek High Definition Audio (to główna karta dźwiękowa w laptopie, jest włączona oczywiście więc
    nie jest na szaro więc ok)
  • Serwer proxy menedżera jakości Microsoft Streaming (nie mam pojęcia co to jest, na szaro)
  • Serwer proxy usługi Microsoft Streaming (też nie wiem co to jest, na szaro)
  • Serwer proxy zegara Microsoft Streaming (także nie wiem co to jest, na szaro)
  • TRI-CAPTURE (na szaro, ale to mój niepodłączony interfejs audio na USB Roland TRI-CAPTURE
    więc ok)

Może rzeczywiście ten instalator sprawdził czy mam to urządzenie zamontowane i podłączone w laptopie (oczywiście nie, bo jak miałbym to niby podłączyć do tego Lenovo W540) i wykrył, że nie więc nie zainstalował być może tego sterownika i oprogramowania do niego. Nie wiem, nie mam pojęcia.

W msinfo32 w środowisku oprogramowania w sterownikach systemowych też nie ma tego sterownika. Teraz przeszukuję rejestr czy coś znajdzie, oczywiście regedit uruchomiłem jako administrator. Tego exe od instalki tego sterownika mam i rozpakowałem go chyba Winrarem do wskazanej przez siebie lokalizacji i pliki jakie się wypakowały to:

  • data1.cab

  • data2.cab

  • data1.hdr

  • ikernel.ex_

  • layout.bin

  • Setup.exe (ten o którym już mówiłem wcześniej - jedynie instaluje, ale nie ma opcji odistalowania)

  • Setup.ini (chyba ustawienia konfiguracyjne tego instalatora Setup.exe)

  • setup.inx

Nawiasem mówiąc to te pliki co się wypakowały z tego pliku exe za pomocą Winrara do wskazanej przeze mnie lokalizacji są identyczne z tymi w lokalizacji „C:\Program Files (x86)\InstallShield Installation Information{FA533B4D-DE7B-11D5-98EB-0800460222F0}” - czyli tej do której domyślnie ten exe się wypakowuje, ale to chyba nic dziwnego ?

Zainstalowałem też system explorera i przejrzałem w additional info w audio & video, ale tam też tego sterownika nie ma.

Jeśli oprócz środowiska oprogramowania nie ma go też tutaj



To nie zainstalował się a jedynie jest obecny w systemie sam instalator.
Można też po prostu cofnąć system do daty sprzed instalacji tego sterownika i tyle.
Wówczas będziesz miał na 100 procent pewność, że nie masz go zainstalowanego.
"Funkcja przywracania systemu umożliwia tworzenie punktów przywracania, gdy instalujesz nową aplikację, sterownik lub aktualizację systemu Windows, a także ręczne tworzenie punktów przywracania. Przywracanie nie ma wpływu na pliki osobiste, ale powoduje usunięcie aplikacji, sterowników i aktualizacji zainstalowanych po utworzeniu danego punktu przywracania. Aby wrócić do punktu przywracania:

  • Wybierz przycisk Start , a następnie wpisz tekst Panel sterowania w polu wyszukiwania obok przycisku Start na pasku zadań i wybierz pozycję Panel sterowania (aplikacja klasyczna) z wyników.
  • Wyszukaj w panelu sterowania wyszukiwaniem, anastępnie wybierz pozycję odzyskiwanie > Otwórz przywracanie systemu > dalej.
  • Wybierz punkt przywracania związany z aplikacją, sterownikiem lub aktualizacją, która jest przyczyną problemu, a następnie wybierz kolejno pozycje Dalej > Zakończ.

I pozamiatane.

Wcale nie musi być tak, że sterownik został zainstalowany.
To, ze instalator wykonał czynności i był z tego powodu restart nie jest jednoznaczne z instalacją sterownika. (takie restarty są często do przeładowania bazy dostępnych sterowników lokalnych).
Możliwe, że instalator dodał do bazy sterowników urządzenie ale faktyczna instalacja i aktywowanie nastąpi po fizycznym podłączeniu YAMAHA DS-XG PCI.

Możesz dłubać w cab-ach i szukać w systemie (syzyfowa robota) ale to muszą być specyficzne pliki bo tam też może być coś co było już w windows a cab tez ma w razie potrzeby gdyby nie było.

Jak wyżej kolega wspomniał, przywrócić system.

Szukać w usługach systemu.

Olać to.

@Wredzia Pliki cab już rozpakowałem i przepatrzyłem. Zdecydowanej większości nie zainstalował z tego co znajduje się w tych plikach cab, tzn. w plikach data1.cab i data2.cab o których już wspomniałem wcześniej - tylko kilka plików eksplorator Windows znalazł z tych które były zawarte w tych wspomnianych plikach cab więc je usunąłem ręcznie.

Sprawdź liste zainstalowanych sterowników.
Zamiast grzebać w Menedzerze urzadzeń wykorzystaj

Lub skorzystaj z wiersza poleceń(administrator) i wykonaj polecenie

driverquery /V

Ja wybrałbym to pierwsze rozwiazanie.

PS. Mozesz ewentualnie spróbować tego rozwiazania poprzez CMD.

  1. Uruchom cmd
  2. Przejdź do katalogu którego lokalizacje znalazłes, poleceniem

cd „C:\Program Files (x86)\InstallShield Installation Information{FA533B4D-DE7B-11D5-98EB-0800460222F0}”

  1. Wykonaj polecenie

Setup.exe /uninstall

Zanim to zrobisz, zrób sobie obraz systemu. Zreszta przed kazdym działaniem na systemie (instalalacja , deinstalacja, aktualizacja) dobrze dla własnej wygody i bezpieczeństwa nalezy to robić.