Problem z odłączeniem dysku twardego

Witam, jestem laikiem.

Mam problem z odłączeniem dysku (nie ma na nim systemu). Zdecydowałem, że jest mi nie potrzebny i wydaje mi się że spowalnia mi tylko działanie PC ale następuje taki problem :

Kiedy komputer jest wyłączony i go odepnę to potem komputer nie chce się uruchomić! ;| Wyskakuje błąd “SYSTEM DISK BOOT FAILURE…”

Potem muszę się bawić z wyjmowaniem i wkładaniem bateryjki - restartowaniem BIOSa, bo komputer nie chce się włączyć…

Czekam na pomoc, może trzeba coś zrobić przed odłączeniem?

Odłącz i wyjmij z obudowy ten niepotrzebny dysk a następnie:

Uruchom komputer i zatrzymaj bootowanie na BIOSie, włóż do napędu CD-ROM płytę instalacyjną, upewnij się, czy jest włączone w BIOSie bootowanie z płyty CD, a następnie zrestartuj komputer z płytą w napędzie, uruchom instalację systemu Windows XP, ale w miejscu, w którym pyta, czy chcesz zainstalować XP lub naprawić naciśnij klawisz R w celu naprawy. Spowoduje to przejście do ekranu konsoli odzyskiwania, zostaniesz poproszony o wybranie instalacji, wpisując 1 w wierszu polecenia naciśnij klawisz Enter, będzie monit o hasło administratora, jeśli nie określono hasła administratora po prostu naciśnij Enter.

W wierszu polecenia wpisz polecenie fixboot c:

Taki problem występuje najczęściej, gdy mamy podpięte dwa dyski IDE na jednej taśmie z ustawieniem na dyskach CS (cable select). Wbrew pozorom master nie jest pierwszy od płyty lecz na końcu taśmy. Rozwiązaniem jest albo podpięcie dysku z systemem na koniec taśmy a najlepiej ustawienie dysków zworkami jako master (systemowy) i slave (drugi). To na razie tyle … nie napisałeś, czy dyski są ATA czy SATA, czy połączone na jednej taśmie, czy osobno … więc na razie tyle.

Przepraszam, pominąłem że jest 1 dysk SATA i 1 dysk ATA. Odłączyć chcę dysk ATA.

@Poraj - ja chcę odłączyć dysk na którym nie ma systemu, zostawić w spokoju ten, na którym jest zainstalowany system.

Ja rozumiem, że chcesz usunąć dysk ATA! Tak więc wykonaj to, co piszę wyżej i podaj tutaj rezultat.

Niestety masz pecha … jeśli system masz zainstalowany na dysku SATA i miałeś jednocześnie podłączony dysk ATA zazwyczaj będziesz musiał przeinstalować Windows (jeśli jest XP) od nowa. Musisz zainstalować Win Xp z zintegrowanymi sterownikami SATA, z innym będziesz miał ten sam problem.

edit:

jeśli przypadkiem (sam możesz o tym nie wiedzieć) instalowałeś Win XP z zintegrowanymi sterownikami, w BIOSie musisz zmienić na IDE mode … wyłaczyć też RAID … (nie mogę dokładnie powiedzieć, bo nie wiem jaki masz BIOS)

Okej. Czyli widzę już mój błąd, że instalowałem system mając podłączony ten nie potrzebny, drugi dysk (ATA).

Mam pytanie, czy jeśli instalowałbym system bez tego dysku a potem chciał go podpiąć, było by wszystko w porządku, bez żadnych błędów?

Zabieram się w takim razie do waszych wskazówek i wyjmowania tego dysku…

Dodane 28.02.2011 (Pn) 18:12

Cóż. Ponad godzina męki. Efekty = męka z ominięciem głupiego SYSTEM BOOT FAILURE.

Robiłem tak jak pisaliście. Kiedy doszedłem do konsoli, wpisałem fixboot c: wyskoczyło, że zostało zrobione i dalej nic. Musiałem wpisać exit i wyjść z tej konsoli. Z powrotem byłem skazany podłączyć nie potrzebny dysk a i teraz pojawił się problem, znów musiałem wyjmować bateryjkę aby wszystko w biosie się zresetowało.

Dziwne to i męczące. Chyba zostaje zainstalować znów system (na SATA) - bez podłączonego tego drugiego. Może wtedy będzie wszystko OK.