Problem z odnalezieniem dysku (D:)

Witam, piszę ten temat, ponieważ “zniknął” mi dysk (D:) z niewiadomych przyczyn. Stało się to już dość dawno, a dopiero teraz zwróciłem na to uwagę, kiedy to chciałem obejrzeć zdjęcia, które na tym dysku są przechowywane. Mam tak wszystko, zarówno zdjęcia, jak i muzykę oraz inne ważne dla mnie rzeczy. Tak jak wspominałem, nie wiem dlaczego to się stało, być może wy mi pomożecie.

Jeśli chodzi o mój system to jest to 64-bitowy Windows 8 o procesorze Intel Core i7.

Poniżej wrzucam zrzut ekranu po wejściu w “Komputer”.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Jak zniknął to chyba nie bez przyczyny? Zobacz zarządzanie dyskami ale wg mnie dane poszły w zapomnienie chyba, że odzyskasz je jakimś softem.

Koniecznie sprawdź, czy Ci “zniknął”, ale w oknie Zarządzania dyskami. Okno Komputer nie jest miarodajne.

Oto zrzut z “Zarządzanie dyskami”

Jeśli pamiętasz jaką pojemność miała ta partycja D, to tutaj możesz sprawdzić, czy ona jest faktycznie na dysku, czy nie. Jeśli tak, to trzeba jej nadać literę, aby ją uaktywnić. PPM na żądanym obszarze i z menu kontekstowego wybrać co trzeba, np. “Zmień literę…” a potem “Dodaj”. Raczej jednak tu jej już nie ma!

Próbowałem, bezskutecznie niestety.

Faktycznie wygląda to tak jakby partycji, której szukasz, w ogóle już nie było na tym dysku, ponieważ - poza partycją C - wszystkie pozostałe to partycje utworzone wraz z systemem. Mam wrażenie, że w tzw. międzyczasie na tym komputerze była wykonana reinstalacja systemu - chyba z partycji Recovery lub systemowego mechanizmu “odświeżania” - podczas której po prostu przez nieuwagę skasowano partycję D. Niestety, nie mam wiedzy jak przywracać dane z usuniętych partycji, i to jeszcze usuniętych “dość dawno”, jak piszesz.

Nie ma uwidocznionego całego okna. Ale z tego co widać to wyświetla że masz 5 partycji systemowych a może być 4 tego typu. Więc nie dziwne że są problemy a podejrzenie Pana Poraj , że podczas instalacji systemu partycja mogła zostać z formatowana czy wątek że jest więcej partycji podstawowych jak 4 też mogło się przyczynić do problemów. Za dużo jest partycji odzyskiwania 3 czy jedna z nich to recovery czy może pozostałość może po Win 7 jako podstawowe co zabrało możliwość utworzenia następnej partycji czy zniknięcie. Może być ciężko odzyskać dane. Można by spróbować tesdisk tylko by trzeba było wiedzieć które partycje zachować a które odznaczyć i jest namieszane. Może bezpieczniej by było użyć photorec do wyszukania danych z całego dysku. W takim układzie liczbie partycji podstawowych więcej nie utworzysz.

Nie tak dawno był temat na tym forum o zainstalowaniu Win 7 na miejsce XP i po instalacji zniknęła partycja z danymi przez utworzenie przez instalatora małej partycji rozruchowej co z powodowało zniknięcie innej partycji. W tym przypadku jest bardziej namieszane z partycjami. I prawdopodobnie w tym przypadku przed instalacją Win 8 nie był zrobiony porządek z partycjami tym bardziej jak miał być jeden system i zniknęła partycja z danymi. Jak reakcja jest dopiero teraz po jakimś czasie to zmniejsza prawdopodobieństwo odzyskania danych jak pisał Poraj.

Witam ciebie miałem ten sam problem wczoraj kupiłem nowy laptop już z W8 i to samo ale sposób jest wystarczy wejść w Recovery i w odzyskiwaniu pod kopią zapasową będzie coś takiego jak zarządzanie dyskami przesuń na tak potem pobaw się suwakiem ustaw ile chcesz mieć na D i kabum przywróć kopie zapasową i będzie 2 dysk utworzony

@ mumia2012 ,

Chyba nie zrozumiałeś istoty sprawy tematu. Bo to co opisałeś dotyczy wydzielenia obszaru na utworzenie drugiej partycji. Autora tematu spotkało natomiast zniknięcie utrata istniejącej partycji z danymi dla niego dosyć ważnymi z tego co pisał. Twój opis nie przywróci więc utraconej partycji tylko utworzysz jakby nową drugą partycję bez danych które utracił.