Problem z odtwarzaniem płyt CD

Witam

Piszę tu po raz pierwszy i liczę, że trafiłam w dobry dział (jeśli nie przepraszam i potulnie proszę o przeniesienie wątku do odpowiedniego działu)

Otóż mam problem z nagrywarką w laptopie. Od pewnego czasu odtwarza ona tylko i wyłącznie oryginalne płyty CD (kupione w sklepie) a te nagrywane przeze mnie traktuje jako czyste i wyświetla mi monit o to, co chcę z nią zrobić (nagrać muzykę, teksty, itp…). Płyty DVD odtwarza wszystkie - i te nagrywane przeze mnie i oryginalne. Jestem kompletnie zielona w tych sprawach i nie wiem, co zrobić… :confused:

jeśli to potrzebne to:

Mój laptop to Toshiba Satelite L30 - 10W

Mój system to Vista

A sterowniki nagrywari (chyba to to - nie wiem do końca :P) - MATSHITA DVD-RAM UJ-850S ATA Device

Proszę o pomoc

i z góry dzięki za wszystkie ewent. odpowiedzi ;*

Witam

Sprawdź w innym komputerze nagraną u ciebie płytkę CD czy będzie działać.

Nagrywarka do nagrywania/odtwarzania płyt DVD i CD ma 2 oddzielne lasery, być może zaczyna szwankowac laser odpowiedzialny za CD.

Pozdrawiam,

layla22 , proszę czytać opisy działów, przed założeniem tematu. Przenoszę. Nazwij temat konkretnie, zgodnie z regulaminem forum. Inaczej temat zostanie usunięty.

Hej,

Na 99% uszkodzony napęd, który - z uwagi na swój zapewne wiek, bo i laptop nienajnowszy - po prostu traci swoją sprawność. Odtwarza on jeszcze tylko oryginalne płyty CD z tego względu, że są one zdecydowanie głębiej wypalane. Czyste płyty CD i DVD wypalane są płycej i oczywiście zależy to od tego, z jaką prędkością są one nagrywane. Ogólnie napęd do wymiany, gdyż z tym niewiele już zrobisz. Możesz spróbować przeczyścić oczko lasera delikatną, miękką szmatką - ale jeśli to nic nie da, zostanie tylko zakup nowego napędu optycznego.

Co masz na myśli pisząc o dwóch oddzielnych laserach??

Pozdrawiam,

Dimatheus

Może nieprecyzyjnie się wyraziłem ale mniej więcej o tym co piszą koledzy jak niżej:

http://forum.cdrinfo.pl/f15/czyszczenie … cji-65678/

http://c4r0.skrzynka.org/_hv/index.php?page=lasers/dvd

Coś nie moge znaleźć tego opisu i schematu budowy na którym się opierałem (tutaj piszą m.in że może być jedna lub dwie diody/lasery?).

Oczywiście wiedzę mam teoretyczną z internetu a praktycznie zamierzam to dopiero sprawdzić bo zdobyłem kilka napędów do eksperymentów.

Jeśli się myle to będę wdzięczny za sprostowanie i wyprowadzenie mnie z błedu (i przy okazji nie wprowadzanie innych w błąd).

Pozdrawiam,

Hej,

No tak, lektura fajne… :slight_smile: Przyznam się, że też troszkę buszowałem po necie i nie udało mi się znaleźć schematów dotyczących dwóch diod laserowych w napędach DVD\CD. Wygląda na to, że trzeba wziąć poprawkę na datę publikacji artykułów - dobrych kilka lat temu… Z tego wszystkiego można stwierdzić, że rozwiązanie z dwoma diodami było stosowane na początku, gdy rozwiązania DVD dopiero upowszechniały się. Wraz z rozwojem techniki udało się zintegrować dwa rodzaje lasera (chodzi przede wszystkim o długość jego fali) w jednym układzie optycznym i to teraz jest standardem. Wydaje mi się, że wszystkie obecne napędy DVD posiadają już tylko jedną diodę - zresztą trochę napędów przejrzałem i w każdym była jedno oczko lasera… Aczkolwiek w przypadku niektórych napędów combo BR i DVD/CD faktycznie można spotkać się z dwiema, niezależnymi głowicami optycznymi.

W takim układzie czekam na informacje o tym, co pokazał testy… :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Odszukałem opis działania i schemat nagrywarki DVD (z dwoma laserami) - z dnia 04.12.2009 r.

http://skladaniekomputerow.pl/topic/515 … warka-dvd/

Co do testów to może to jeszcze trochę potrwać bo na razie dysponuję tylko napędami CD a to nie da odpowiedzi na

temat budowy nagrywarki DVD.

Pozdrawiam,

Hej,

Oczywiście z tym, co można przeczytać w artykule z linku, w pełni się zgadzam… Wychodzi na to, że nie do końca się zrozumieliśmy… :slight_smile: Ty pisałeś o laserach, a ja o układzie optycznym - i oboje mieliśmy rację. W jednej diodzie optycznej znajdują się dwa układy lasera - jeden o barwie podczerwonej (do odczytu CD), a drugi - czerwonej (do odczytu DVD). :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus