Problem z odtworzeniem AVI i MPG

Witam. Po raz kolejny w przeciągu paru miesięcy mam pod Vistą identyczny problem z niemożnością odtworzenia filmów avi i mpeg. Kompletnie nie mam pojęcia skąd ten problem, ale zaczęło się w taki sposób: próbowałem przekodować film z avi do dvd za pomocą WinAviVideoConverter. Wyskoczył błąd na początku kodowania, program przestał działać i “zamroził” mi system. Po resecie komputera już żaden plik avi ani mpg się nie otwiera, działają tylko wmv. Windows Media Player wyrzuca mnie z komunikatem błędu, to samo inne programy jak Zoom Player czy SubEdit, które jeszcze w południe działały jak należy. Zainstalowane mam wszystkie potrzebne kodeki. Oczywiście próbowałem je reinstalować, usunąłem ffdshow, zainstalowałem Vista Codec Pack. To też nic nie dało. Potem xVid, też nic nie pomogło. Wreszcie K-Lite i też to samo, czyli nic to nie daje. Przywracanie systemu też nic nie daje. Wygląda to tak jakby w jakiś dziwny sposób skasowały się pliki .dll odpowiedzialne za obsługę wideo w Viście. Gdy parę miesięcy temu miałem ten sam problem to skończyło się na reinstalacji systemu. No ale teraz mi się to nie uśmiecha. Czy ktoś miał podobny problem? Z góry dzięki za pomoc.