Problem z odtworzeniem zawartości z dysku zewnętrznego


(martz) #1

Witam i od razu do rzeczy:

używany dysk zewnętrzny (z własnym zasilaniem) od nowości podłączony (USB) do tunera satelitarnego (na kartę) działał bez problemu do momentu kiedy zaistniała potrzeba podłączenia go do PC.

Okazało się, że jest "niewidoczny" wobec czego z informacji z neta zalecają nadanie (wolnej) litery czyli oznaczenie dysku. Tak też zrobiłem. I system dysk "widzi" ale teraz nie można już odtworzyć jego zawartości ani na PC-ie - wyrzuca informacje o potrzebie sformatowania i nie można jej ominąć, ani poprzez wcześniej używany tuner gdyż "wyskakuje" komenda o potrzebie zresetowania. Jak teraz uruchomić ten dysk i nie stracić jego zawartości czy to na PC czy przez tuner ? Z góry dziękuje i pozdrawiam.


(falcon89) #2

Użyj PhotoRec do odzyskania danych (jest razem z TestDiskien) http://www.dobreprogramy.pl/TestDisk-Ph … 12758.htmlinstrukcja (przejdź do PhoteRec – odzyskiwanie plików)


(martz) #3

Przepraszam za zwłokę w odpowiedzi a w międzyczasie okazało się, że ów zewnętrzny twardy dysk (zakupiony razem z tunerem tv) posiada zabezpieczenie, które blokuje dostęp (ponoć na stałe) do jego zawartości w przypadku połączenia go z innym jakimkolwiek urządzeniem niż wymieniony tuner tv. Firma w której tuner z dyskiem był zakupiony odpowiada, że jest to celowe aby “brzydko” traktować klientów, którzy chcieliby coś kopiować z nagrań dokonanych z odebranych tym tunerem programów telewizyjnych. Mimo przeszukania oferty i instrukcji ani producenci ani firma sprzedająca nie zamieściła takiej informacji ani nie przekazuje ostrzeżenia swoim klientom. Chyba to nie “fair” ?! ale to inny nieco temat natomiast w świetle powyższego faktu czy zastosowanie wskazanego programu PhotoRec będzie miało racje bytu, sens czy raczej należało by wyrzucić już ten dysk do kosza, pogodzić się z jego stratą z zawartością?

p.s. a po zakupy jakiejkolwiek elektroniki chodzić tylko z ekspertem :shock: … dzięki, zdrówko.


(rgabrysiak) #4

Cześć

Skoro dysk posiada zabezpieczenie (podejrzewam że dane są szyfrowane) to moim zdaniem podłączając ten dysk do komputera i tak nie odzyskasz z niego danych.

Ale spróbować nie zaszkodzi.

Albo uważać co się kupuje :wink: Nie wiem o jakiej firmie konkretnie mówisz ale w internecie jest mnóstwo informacji o tym że dane na dyskach z tunerów są zabezpieczone.