Problem z pamięcią RAM, bios i system wykrywa 4GB zamiast 8GB

Witam

 

mam problem z kompem i chyba chodzi o płytę główną. Kupilem nowy zasilacz (Corsair VS550), wczoraj go podlaczylem i od wczoraj wykrywa mi 4GB ram zamiast 8. Memory Remap w bios wykrywa 4GB. Zaraz po zainstalowaniu zasilacza i uruchomieniu kompa, bios wyskoczył z pytaniem czy ma wczytać domyślne ustawienie czy też może zechcę coś poustawiać. Wszedłem i wówczas zauważyłem że wykrywa mi tylko 4GB. Czy po wymianie zasilacza ustawienia płyty głównej/bios resetują się?

 

Zacząłem sprawdzać kości poprzez pojedyńcze ich podłączanie i odkryłem że 3 sloty z 4 jakie mam na kości nie działają :confused:

 

Przekładałem jedną kość zeby sprawdzić wszystkie sloty. Sloty 1, 2, 3 nie działają chyba bo gdy siedzi w nich jedna kość to komp się nie włącza

 

moja płyta asus p7h55-m z numerami slotów

asus_p7h55m2.jpg
 

Dalej. Jak włożę kość do slotu 4, komp startuje, spoko. Wykrywa wówczas 2GB. Wkładam kolejną kość w slot 3, ponoć nie działający, ciach! komp startuje i wykrywa 4GB. Wkładam 3cią kość w slot 1, komp nie startuje, przekładam ją w slot 2, też komp nie startuje. Wkładam wszystkie 4 kości i komp startuje, system wykrywa 4GB a CPUZ 8GB. O co chodzi?

 

Aktualizować bios próbowałem nie idzie bo wyskakuje mi błąd że wersja rom nie jest odpowiednia dla tej płyty pomimo, że aktualizację ściągam ją ze strony asusa do modelu mojej płyty. Obecna moja wersja to 1101 a w sieci jest 1302.

 

Ma ktoś jakiś pomysł? czy czeka mnie wymiana płyty i procesora?.

 

Pozdrawiam

Pokaż screen z Msconfig, zakładka rozruch / Opcje zaawansowane .

Nie wiem czy wiesz że kości powinny być parzście(najleiej wszystkie takie same) ale przynajmniej parami. Czy wszystkie kości masz takie same.

Pozatym reset i aktualizacja biosu mogą pomóc. Moim zdaniem zawcześnie na myślenie o nowej płycie.

 

 

Przyjołeś złą kolejnośc slotów!:

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1156/P7H55-M/U5345_P7H55-M_QSG.zip

z

http://www.asus.com/Motherboards/P7H55M/HelpDesk_Manual/

Dziękuję za zainteresowanie

 

Mam 4 kości GOODRAM 1333Hz, każda po 2 GB. Zrobiłem zdjęcia 2 kościom (zdjęcie przód i tył, o ile to ma znaczenie). Jedna para kości nie ma z tyłu tych czarnych kości co widać na zdjęciu.

 

ram1.jpg
 

ram2.jpg
 

Teraz jak ja mam je umieścić w tych slotach?

 

nie mam pojęcia też jak zaktualizować ten bios.

Tak więc masz dwie pary kości ramu.

Jak widać na obrazie na drugiej stronie pdf którego podesłałem Ci w poprzednim poście układ slotów ramu w twoim kompie jest

A2 A1 B2 B1

albo prościej

2     1   4    3

 

Jedną parę kości wkładacz do slotów A drugą do slotów B.

Jeżeli Twój komputer nie widzi teraz 8GB ramu to wyjmujesz parę B.

Jeżeli Twój komputer widzi teraz 4GB  ta para kości jest ok. Jeżeli nie widzi to coś jest nie OK.

Teraz wyjmujesz parę A i  na jej miejsce wkładasz parę B. Jeżeli wcześniej twój kompuuter nie widział 4GB i teraz też nie to prawdopodobnie płyta główna.

Jeżeli w obu próbach Twój komputer widział 4 GB to coś na płycie głównej związanego ze slotami pary B.

Jeżeli za którymś razem Twój komputer nie widział 4GB to znaczy że nie radzi sobie z którąś kością/parą RAMu.

 

Na wszystko niby może pomóc aktualizacja biosu ale post był by za długi.

Chyba coś nie tak jest ze slotami A, bo gdy wyjąłem kości ze slotów B i zostawiłem tylko w A to komputer się nie uruchamiał. Zmieniłem później parę kości w slotach A i także się nie uruchamiał. Dopiero gdy włożyłem kosci do slotów B komputer wystartował i pokazuje 4GB…

 

czy to coś z płytą gówną?

 

Tylko dlaczego jest tak że gdy mam włożone wszystkie kości,  w windows CPUZ pokazuje 8GB i 4 sloty zajete? podobnie menedżer zadan windowsa pokazuje ze 4 sloty są zajęte a we właściwościach komputera widać “Pamięć Zainstalowana RAM 8GB (3,97GB w użyciu)”

 

Win 8.1

Może takie banalne pytanie czy masz sytem 64 bit?

tak. Pisałem na samym początku że po zainstalowaniu zasilacza zrobiło się 4gb z 8 a więc przed wymianą hulało jak trzeba :wink:

no tak dokończę myśl hubaiitv

win8 32 obsługuje max 4GB

Panowie mam 64

 

windows.jpg menedzer.jpg

 

a w bios nie powinno mi wykrywac 8GB?

 

W zaawansowanych opcjach rozruchu nie miałem zaznaczone “maksymalna pamiec”, po jej zaznaczeniu automatycznie wykryło mi 8192

 

,MAX_PAM.jpg

 

Czyli problem rozwiązany?

Nie jest rozwiązany bo w menedżerze pokazuje nadal 4GB, tak jak widać w poprzednim poście.

 

menedzer.jpg

 

Nie wiem, czy system będzie korzystał z tych 8 GB ram? czy tylko z 4. Bo już zgłupiałem i nie wiem z tego wszytskiego czy może tak wcześniej uż miałem czy może problem pojawił się po zainstalowaniu nowego zasilacza. Już sam nie wiem. No i męczy mnie pytanie czy system wykorzysta 8GB czy tylko 4…

 

 

Udało mi sie tez zaktualizować BIOS do najnowszej wersji. 

 

 


 

po ponownym uruchomieniu komputera w zaawansowanych opcjach rozruchu “maksymalna pamiec” zmieniła wartość na 0 (zero)

 

nie wiem o co chodzi.

Znalazłem jakiś manual od MS, może jakoś pomoże https://support.microsoft.com/kb/978610/pl

 

Wyłączyłeś w BIOSie zintegrowaną grafikę?

W bios mam tylko do wyboru:

 

Integrated Graphics: PCI/PCI-E albo PCI-E/PCI

 

A czy wersja windows ma tu coś do rzeczy? chyba czeka mnie format i zainstalowanie windows 7…

 

Tylko dlaczego w bios wykrywa 4GB a w windows 8 ale korzysta tylko z 4?.. moze to płyta jakiś ma problem.

 

Dlatego też proszę zapoznać się z tym tematem: Poradnik zakładania i edycji tematu

A następnie korzystając z przycisku Edytuj i opcji Użyj pełnego edytora , dokonać korekty tytułu, tak aby konkretnie mówił o problemie.

W przeciwnym razie temat trafi do Kosza.

A czy normą jest gorący zasilacz, bardzo gorący? stary zasilacz (HEDY czy coś takiego) mi się grzał do tego stopnia że obudowa była gorąca po kilku minutach grania w dowolną grę. Teraz gdy mam nowy zasilacz (Corsair VS550) dzieje się to samo! Czy to jest normalny objaw? nie wydaje mi się.

 

Gdzieś musi być zwarcie na płycie czy coś, bo nie wydaje mi sięaby mój zestaw pobierał tyle mocy zeby ten zasilacz się grzał do tego stopnia

 

i5 760 4x2.8Ghz

gforce GTX660

Istnieje prawdopodobieństwo, że podczas wymiany zasilacza coś przez przypadek uszkodziłeś :confused:

 

Miałem kiedyś taką styację gdzie komputer wyposażony był w 4x4GB.

BIOS pokazywał wykrywaną ilość pamięci mniej więcej tak:

  • 1 moduł = 4GB
  • 2 moduły = 8GB
  • 3 moduły = 12GB
  • 4 moduły = 12GB.

 

Po dłuższej żonglerce modułami okazało, że płyta była sprawna, a jedna z pamięci powodowała anomalie. Po jej wymianie było już 16GB.

 

System nie ma tutaj nic do rzeczy. Jeśli BIOS nie jest w stanie wykryć całej pamięci to IMO usterki trzeba szukać tam. W sensie albo w płycie albo pamięciach.

Dziękuję za pomoc i informację. Możliwe że coś uszkodziłem lecz nei mam pojęcia co… i jak.

 

A co do zasilacza? pozwólcie że zacytuję samego siebie

 

Sprzęt się nie zmienił a więc ilość pobieranej energii również. Będzie się grzał tak samo.