Problem z pamięcią RAM. Wykrywana jest tylko połowa

Zakupiłem na aukcji dwie kości pamięci RAM DDR2 533MHz po 1 GB do mojego starego komputera. Niestety przy teście POST zauważyłem, że BIOS wykrył tylko 1GB i Windows (XP) rownież. Na początku myślałem, że mnie oszukano i dostałem dwie kości po 512MB, ale CPU-Z mówi, że mam tak jak chciałem 2GB. Co mam zrobić, żeby pamięci pracowały normalnie?

 

Na razie flashowałem BIOS i ustawiałem ich taktowanie na 533Mhz, ale nic nie pomogło. Po usunięciu jednej z kości wykryte zostało 512MB.

Domyślam się, że to kwestia ustawień BIOSu, ale co takiego mam tam przestawi, żeby mieć pełne 2GB?

 

Moja płyta to ECS P4M800PRO-M V1.0A. Oba gniazda są sprawne. Wszystko działało normalnie, gdy miałem 2x0,5GB.

A memtest86 jak pokazuje? a bios jak pokazuje?

 

Reset biosu baterią na założonych nowych modułach.

 

Stare płyty często tak miały (kwestia ustawienia chipów na pamięci) i tylko wymiana modułów na inne rozwiązywała problem.

 

Piszą, że moduły DDR2 2 x 1 PC 6400 powinny poprawnie pracować, na tych starych płytach z reguły Goodram nie robił problemów.

Mam Kingstony, a w BIOSie nie mogłem dopatrzyć się, gdzie jest podana ilość pamięci. Widziałem to tylko na teście POST. Zostawię resetowanie BIOS na dłuższy czas.