Problem z pamięcią ram

Witam mój kolega posiada pewien problem a mianowicie na zainstalowane 4gb ramu w systemie jest dostepne tylko 3.25gb. Czy da się to jakoś zmienić w biosie aby było 4gb na 4gb ? Płyta główna to Asus m4a78-am a ram to 2x2gb Adata 800

Da się zmienić tylko przez zmianę systemu operacyjnego z 32-bitowego na 64-bitowy.

Grafika zintegrowana?

radeon 5500. Astor ale nawet przy systemie 64 bit tak bylo

A BIOS sobie nie rezerwuje czasami tej brakującej iloci RAM dla grafiki zintegrowanej.

1 polubienie

Grafika zintegrowana zabiera pamięć z Ramu - ustawisz to w BIOSie, Ja mam technologię APU od AMD i APU zabierała część pamięci, wyłączyłem to nie jest mi potrzebne a powodowało tylko problemy.

//Edit
Jak znaleźć zintegrowaną grafikę - u ciebie może być inna droga. Bo u mnie jest tak Peripherals -> GFX Configuration -> Integrated Graphics i do wyboru 1.Disabled 2.Auto 3.Force. Do wyboru ile rezerwujesz pamięci RAM

W czasach z których pochodzi ten sprzęt, APU może i było - na deskach kreślarskich.
Płyta obsługuje 8 GB RAM, i zintegrowaną kartę graficzną Radeon 3200 HD. Bezi2002 pisze, że jest tam jeszcze Radeon 5500 - więc:
a) trzeba wyłączyć zintegrowaną grafikę
b) sprawdzić wpływ włączenia / wyłączenia funkcji Memory Hole Remapping

1 polubienie

Tak, czy inaczej, przy zamontowanej pamięci 4 GB (i więcej), używanie systemu 32-bitowego nie ma sensu i na pewno nie da się “wyciągnąć” więcej niż te 3,25 GB użycia RAM.

A to już zależało od płyty głównej i konfiguracji - nawet do 3.5 GB.

dzisiaj bedzie instalowany win 10 64bit i zobaczymy czy to pomoze jesli nie to trzeba bedzie cos z ta integra kombinowac jak piszecie :slight_smile:

No to będzie wolnej : 4GB - rezerwa integra =3,8/3.9?

Nawet jeśli nie pomoże, to przy zamontowanej pamięci 4 GB na pewno będzie zgodnie z regułami sztuki. A ponadto pozwoli w przyszłości na ewentualne sensowne zwiększenie zamontowanej pamięci fizycznej RAM.

Dam znać potem co i jak

a i jeszcze mam jedno pytanko co trzeba by było zrobić aby na płycie Msi ms 7309 działał dual channel? ponieważ gdy wsadzam jedna kość system odpala normalnie, a na drugiej kości gdy ją wloze to uruchamia sie jakas naprawa windowsa czy cos takiego a na dual channel nie odpala w ogole system. Moze najnowszy bios cos pomoze?

Może uszkodzona lub niekompatybilna z płytą.

Co to za typ? - odczyt bezpośrednio z modułu pamięci.

ddr2 2x1gb 400mhz

Napisałem? obie są identyczne? bo takie potrzebne do dualu.

o kurcze kupiłem 400mhz a jest obslugiwane od 533 :\

tak sa identyczne

chociaz skoro nie sa obslugiwane to jakim cudem odpalam na nich system